آی آر ارتش

متفاوت ترین سایت نظامی در ایران

گذری بر نسل جدید اسلحه کلاشنیکف

12 / 08 / 1392 | 12:8 | 4354 بازدید

کارخانه اسلحه سازی ایژماشکه در شهر ایژ روسیه ، محل طراحیو ساخت اسلحه های سبک کلاشنیکفАК-47است.دراین کارخانه سری پنجم اسلحه معروف کلاشنیکف به نامAK-12طراحی و تولید گردیدهاست و ارتش روسیه در نظر دارد در سال 2014 این اسلحه را با مدلهای قدیمی آن تعویضکند.

از سال 1949 میلادی تا سال 2012 میلادی بالغ بر 100 میلیون قبضه از اسلحه AK-47 کلاشنیکف و داخل و خارج از روسیه ساخته و مونتاژ شده است.

سری جدید اسلحه کلاشنیکف (AK-12) از گلوله های کالیبر5,45×39(همچنین در نسخه های دیگر با کالیبر های7,62×397,62×51میلی متر هم تولید می گردد ) باخشابهای 30 تا 60 و 90 تایی تغذیه می شود.قرار است از این اسلحه به عنوان طرح پایه در 20 سلاح دیگر(حتی در مدل های شکاری)نیز استفاده شود.فرماندهان ارتش روسیه درنظر دارند در آینده نزدیک مدلهای قدیمی اسلحه تک تیراندازS.V.Dدراگانوف ( قناصه) را با یک نوع از اسلحه کلاشنیکفمدلAK-12تعویض گردد.

اسلحه AK-12 را می توان به دوربین دید در شب،دستگاه اندازه گیری لیزری،سیستم پرتاب نارنجک،چراغ قوه ی قوی،سمبه،چاقو وسه پایه مجهز کرد.قنداق این نسخه از کلاشنیکف تاشو می باشد تا حاملان آن به راحتی آن را حمل کنند.برگه ناظم آتش آن نیز به گونه ای طراحی شده است که افراد چپ دست نیز براحتی می توانند با آن تیراندازی کنند.لوله ی اسلحه با طول 415 میلی متر با روش جدید و دقت بالایی ساخته شده است.همچنین تغییراتی در ساخت خان اسلحه صورت گرفته که برد و دقت اسلحه را به طور موثری بالابرده است.

AK-12

در این اسلحه محور لوله ایاسلحه با قنداق اسلحه در یک محور قرار گرفته اند مانند (اسلحه هایАР-15 / M16)کهباعث کمتر شدن ضربه قنداق اسلحه (لگد) به شانه تیرانداز می شود و خود فرم قنداق به شکلی طراحی گردیده است که باز هم ضربه عقبنشینی ناشی از شلیک گلوله به کمترین حد خود میرساند و با این خصوصیات شلیک با این نوعجدید اسلحه کلاشنیکف خیلی به نرمی صورت میگیرد و تیراندازی با آن نسبت به هم کیشانخود از دقتی بیشتر برخوردار است،در این اسلحه ضامنی برای گلنگدن اسلحه بصورت دکمهکوچکی در بالای خشاب در سمت راست اسلحه قرار گرفته که در مناطق نبرد آمادگی بیشتریبه تیرانداز برای شلیک به سمت نیروهای متخاصم می دهد.

در اسلحه جدید کلاشنیکف مدل AK-12برگه ناظم آتشبرای شلیک گلوله های آن به چهار طریق تنظیم میگردد و صورت میگیرد :

- حالت اول بصورت شلیک رگبار گلوله ها.

- حالت دوم به شکلشلیک ممتد گلوله ها.

- حالت سوم به صورت شلیک سه تیر گلوله ها.

- حالتچهارم شلیک بصورت تک تیر گلوله ها.

یکی از رقبای اسلحه های کلاشنیکف اسلحه جنگیامریکای مدلМ-16 وسریهای جدید این اسلحه می باشد که همگی در امتحان برابر اسلحه کلاشنیکف شکست خورند(بهنوشته مولف روسی مقاله ).در کل اسلحه های کلاشنیکف درمیان نیروهای نظامی دنیا که با آن سر و کار داشته اند معروف به پابرجایو محکمی و نترسیدن از گرد خاک میدان جنگ می باشند.

اسلحه М-16ارتش ایالات متحده در میدان جنگ بیشتر اوقات به علتوجود گرد وخاک و شرایط خاص مناطق جنگی باعث گیر کردن گلنگدن و از کار افتادن ایناسلحه میگردد.

یکی از تستهای انجام شده باکلاشنیکف مدلАК-47دفن کردن اسلحه در زیر خاک و پس از آن بیرون آوردن از زیر خاک و شلیک بینقص با این اسلحه بوده است و یا رد شدن جیپ هامر از روی بدنه اسلحه و سپس شلیک دقیقبا این اسلحه است. حتی در بعضی از گروههای ارتشی امریکا در افغانستان نیروهای ارتشامریکا از این اسلحه در عملیاتهای جنگی خود در برابر شبه نظامیان القاعده استفادهمیکردند هرچند کنگره سنای امریکا شدیدا" مخالف استفاده از اسلحه های غیرامریکای است در این اسلحه جدید تمامی شرایط مذکور بعلاوه شرایط بهتر ساخت و بردموثر و دقت در شلیک بیشتر می باشد.


مشخصات اسلحهکلاشنیکف مدلAK-12 :

كاليبر استاندارد:5.45x39, 5.56x45,7,62x39; 7,62x51 NATO

طول اسلحه :945 / 725 mm

طول لوله اسلحه:415 mm

وزن اسلحهبدون خشاب :3.3کیلوگرم

ظرفیت خشاب :30،60،90 گلوله

سرعت گلوله:900 متر بر ثانیه

تعداد شلیکگلوله : 650 تا 1000 گلوله در دقیقه

برد موثر: 800متر

برد نهایی:نامشخص


(تصویر زیر اسلحه کلاشنیکف مدلAK-12با قنداق تاشو و سیستم نارنجکانداز و خشاب 90 تای را نشان می دهد)

AK-12


(تصویرهای زیر انواع مختلف مدلجدید اسلحه کلاشنیکف AK-12 را نشان می دهد)

AK-12


مترجم:حمید فرامرزپور

تمامی حقوق نزد سایت نظامی آی آر ارتش و مترجم سایت محفوظ می باشد.بازنشر با ذکر نام منبع و مترجم آزاد می باشد.

محمّدمهدی بستانمحمّدمهدی بستان در تاريخ 1395/5/24 گفته:
شلیک به صورت ممتد چیه؟
نظر بگذارید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
# ذخیره‌ی تصویر