نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
ahmad آفلاينتعداد ارسال ها: 1638
تاريخ عضويت: 2 /6 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 6525
تعداد تشکر شده: 10654
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

بررسی، تحلیل و مباحث جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
دشمنی ایران و عربستان محدود به دیروز و امروز نیست
این تخاصم و تعارض، ریشه ای عمیق دارد و از عوامل متعددی نظیر علل تاریخی، فرهنگی، ملی و مذهبی ریشه می گیرد.


از دوره نبرد قادسیه و شکست ایران در مقابل اعراب و به دنبال آن به آتش کشیده شدن \\\"درفش کاویان\\\" (پرچم ملی و سمبل قدرت تاریخی ایران) گرفته تا زمان به قدرت رسیدن خاندان معاویه و بنی امیه و اعمال ظلم آنها علیه ملت ایران و ظهور قیام هایی ملی توسط ابوسلم خراسانی و بابک خرمدین در مقابل آنها ...
از دوره تشکیل امپراطوری صفوی شیعه مذهب در ایران و وقوع جنگ های متعددی نظیر \\\"چالدران\\\" بین ایران و عثمانی (امپراطوری متشکل از کشور های عربی و ترکیه) و بعد ها ظهور امپراطوری قدرتمند نادرشاه افشار در ایران و تداوم این نبرد های خونن مرزی...
تا دوره تشکیل اتحادیه عربی توسط اعراب علیه ایران (با الگو برداری از پیمان ناتو) و حمایت همه جانبه از صدام حسین (کسی که خودش را سردار قادسیه می نمامید!) و عراق طی جنگ هشت ساله علیه ایران و به رگبار بستن حجاج ایرانی در خاک عربستان و ادعای مالکیت روی خلیج همیشه فارس...
خلاصه این رشته، سر دراز دارد و به اینجا ختم نمی شود...
اینها تنها بخش کوچکی از اخلافات عمیق و تاریخی بین ایران و عربستان است که به آن اشاره کوتاهی کردیم (پرداختن به این عوامل مفصل است و نمیتوانیم در این تاپیک به آن بپردازیم)

اما اخیراً آتش اختلافات دائمی بین ایران و عربستان، گسترش یافته
جرقه گسترش این اختلافات از زمان روی کار آمدن شاه سعودی \\\"ملک سلمان بن عبد العزیز\\\" کلید خورد
بعد از روی کار آمدن شاه جدید سلسه سعودی، عربستان رسما اعلام کرد قصد دارد در قبال ایران رفتاری تهاجمی داشته باشد و علیه امپراطوری(تمدن) در حال احیا ایران در منطقه ایستادگی کند.
سران جوان و تازه به قدرت رسیده سعودی در تریبون های خود اعلام کردند که سیاست احتیاط را کنار گذاشته و قصد اقدامات تهاجمی و قاطع علیه ایران دارند.
اولین قدم آنها در این امر، تقویت گسرده و اعزام نیرو وسلاح های تدارکاتی فراوان به جبهه سوریه و تقویت گروه های تروریستی جیش السلام بود که به این طریق قصد داشتن معادله سوریه را به هم زده و ایان را تحت فشار قرار دهند.
دومین قدم آنها نیز اقدام غیر منتظره در حمله به یمن بود!
ایران با نفوذ خود در تقویت شبه نظامی های حوثی توانست قدرت منطقه خود را از مدیترانه تا آبهای دریای سرخ و تنگه باب المندب گسترش دهد و عملا یک مرکز قدرت در جنوب عربستان ایجاد کند.
عربستان همراه با کشور های اتحادیه عربی ائتلافی تحت عنوان \\\"طوفان قاطعیت\\\" تشکیل داد و هدف آن را جنگ تمام عیار برای سرنگونی حکومت حوثی مستقر در صنعا و از بین بردن نفوذ ایران در این منطقه (یمن) اعلام کرد.
سومین قدم آنها نیز تقویت گروه های تروریستی و تجزیه طلب علیه مرز های ایران بود. عربستان تلاش می کند با تقویت و تامین تسلیحاتی گروه ها تروریستی و تجزیه طلب زمینه نا امنی و پروژه ضربه زدن به داخل مرز های ایران را دنبال کند.
چهارمین قدم آنها نیز نزدیکی به اسرائیل و تشکیل دوستی و ائتلافی پنهان بین اعراب و اسرائیل بر علیه ایران بود! (عربستان سعی می کند با نزدیک شدن به اسرائیل وصیهونیست ها، جبهه ای واحد علیه ایران در منطقه تشکیل دهد)

به دنبال این سلسه اقدامات، اولین واکنش صریح ایران به رفتار تهاجمی و تلافی جویانه عربستان توسط یک مقام نظامی ارائه شد
سرتیپ پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران در یک نشست خبری در اوایل سال 1394 صراحتا به عربستان صعودی هشدار داد.
وی در واکشنی صریح و تهدید آمیز گفت: به ارتش عربستان توصیه میکنم دست از این کار بردارد زیرا شکست سنگینی میخورد‎. اینها هنوز گلوله ای به سمتشان شلیک نشده، آثار شکست را در آنها میبینیم وای به روزی که چهارتا ترقه در ریاض منفجر شود!

سلسه این تنش ها در ادامه با کشته شدن صد ها زائر ایرانی در منا و رفتار گستاخانه و بی رحمانه عربستان در قابل آنها و همچنین ماجرا تعرض به دو نوجوان ایران در جده و سپس گردن زدن یک روحانی مورد حمایت ایران توسط عربستان گسترش یافت و در ادامه به قطع کامل روابط سیاسی و دیپلماتیک بین ایران و عربستان منجر شد.

آیت الله خامنه ای (رهبر ایران) در یک پیغام قاطع و تاریخی به عربستان در قابل این تحرکات جدید هشدار داد و گفت: تا حالا خویشتن‌داری کردیم. ما می‌توانیم عکس‌العمل نشان بدهیم. اگر بنا شد عکس‌العمل نشان بدهیم، عکس‌العمل‌های ایران خشن هم خواهد بود، سخت هم خواهد بود... (پاسخ سخت و خشن می دهیم)
مجدداً رهبر ایران در پیغامی جدید در سالگرد فاجعه منا اعلام کرد: عربستان سعودی شجره خبیثه ملعونه است.
ملت ایران شجاعانه در مقابل جهالت و گمراهی آل سعود ایستاده و گریبان آن را رها نخواهد کرد.

فرمانده کل سپاه پاسداران ایران نیز در پیغامی دیگر به عربستان گفت: سپاه قاطعانه و مقتدرانه در صورت ضرورت برای هر اقدامی، در هر زمان و هر منطقه، برای دفاع از مردم ایران در مقابل حکام ظالم و جاهل آل سعود و اعمال واکنش سریع و خشن ایران، آماده است.

سردار محسن رضایی نیز در هشداری بی سابقه به آل سعود گفت: عربستان بايد مراقب باشد! اگر بخواهید امنيت ما را به هم بزنید شما را به دوران قبل از صنعتي شدن بر مي گردانيم. هوشیار باشید با دُم شیر بازی نکنید و به این روند ادامه ندهید چرا که اگر این شیر برگردد معلوم نیست چه اتفاقی برایتان خواهد افتاد.
سردار رضایی در سخنانی گفت: پیام ما به آل سعود از امروز این است که ما دیر خشمگین می‌شویم ولی اگر خشمگین شدیم آثاری از آل سعود روی زمین باقی نخواهیم گذاشت.

تنش لفظی و آتش تعارضات و خصومت بین ایران عربستان شدت گرفته و همچنان با توجه به گستاخی بی پایان و حماقت سران سعودی عربستان، هیچ چشم اندازی برای بهبود آن دیده نمی شود.
شاید جالب باشد که بدانید بر اساس نظیر سنجی های عمومی انجام شده،حدود 87 درصد مردم عربستان از ایران متنفر هستند!
در مقابل نیز آحاد مردم ایران تنفر شدیدی نسبت به عربستان و وهابیت عربی دارند...

____________________________________________________________________________________________________________________________
همه این موارد احتمال یک نبرد بین ایران متمدن و عربستان مرتجع را زنده می کند
حال به یک تحلیل فرضی به نبرد احتمالی ایران و عربستان (+سایر ملل مرتجع عربی) می پردازیم

اول از هر چیز باید در نظر داشته باشیم جنگ بین ایران عربستان به معنای جنگ بین ایران و اتحادیه عربی و کشور های کوچکی نظیر امارات و بحرین نیز خواهد بود
با توجه به اینکه این کشور ها مرز مشترکی با ایران ندارند

احتمال اینکه جنگ بین ایران و عربستان در فاز اول به صحنه زمینی و نبرد های کلاسیک زمینی برسد محتمل نیست و بعید است در بعد اول به چنین عرصه ای کشیده شود.
در بعد اول چنین نبردی در عرضه آبی و جنگ دریایی در خلیج فارس و همچنین جنگ موشکی و حملات هوایی خواهد بود...
به صورت کلی تلاش برای ضربه زدن به زیر ساخت و تعیین موازنه وحشت انجام می شود.

بنابر این به بررسی مبحث جنگ هوایی و غیر مستقیم و سپس به مبحث جنگ دریایی می پردازیم.
به صورت خیلی خلاصه و کوتاه یک بررسی انجام می دهیم...

_____________________________

جنگ از راه دور (غیر مستقیم)
_____________________________


به نقشه و مسیر های تعیین شده توجه کنید!
ایران بدون هیچ محدودیت جغرافیایی و مسیر خاصی می تواند موشک های خودش را به سمت عربستان شلیک کند و سیل انبوهی از موشک ها را در جو به سمت هر نقطه رها کند (!) در حالی که عربستان فقط محبوراست از یک نقطه خاص در خلیج فارس از طریق جنگنده های بمب افکنش حمله انجام دهد که در این مسیر محدود نیز همواره در خطر اصابت پدافند و محدودیت های جغرافیایی و محدودیت حمل سوخت برای رفت و بازگشت قرار دارد.


در چنین شرایطی ایران برای اعمال موازنه وحشت و قدرتنمایی علیه عربستان به زرادخانه انبوهی از موشک های سنگین نقطه زن دسترسی دارد که میتواند بدون هیچ محدودیتی از اقصی نقاط ایران آنها را به هر نقطه مورد نظری در خاک عربستان شلیک کند.
کلیه این موشک ها نیز توان عبور از سد پاتریوت عربستان را دارند و میتوانند ضربه ای محلک به تاسیسات این کشور (+بحرین و امارات) وارد کنند و ایران می تواند سراسر گستره آنها را در وحشت حاصل از غرش موشک های ایرانی فرو ببرد.
این موشک ها به خوبی توان ایجاد وحشت و نابودی گسترده و بدون محدودیت زیرساخت تاسیساتی دشمن را دارند.
موشک های عظیم الجثه ایرانی کابوس هر شب اعراب و صیهونیست ها هستند...

در حالی که در نقطه مقابل عربستان توان موشکی چندانی ندارد و برای حمله به تاسیسات به نیروی هوایی وابسته است و در این امر با محدودیت زیادی روبروست
عربستان باید یک مسیر طولانی هوایی را با پرنده هایش برای رسیدن به ایران طی کند و برای نفوذ به عمق ایران و انجام عمل بمباران باید از سد سامانه های گسترده و لایه های متعدد پدافند هوایی ایران و همچنین از سد تامکت های اسکرامبل مستقر در خلیج فارس ایران عبور کنند.
در چنین شرایطی عملا امکان ضربه زدن به عمق ایران و تخریب تاسیسات مرکزی ایران برای توان نفوذ هوایی محدود عربستان تقریباً غیر ممکن به نظر می رسد.
عربستان تنها می تواند نفوذ های محدودی انجام دهد و تاسیسات حاشیه ای را هدف بگیرد که چنین امری در بحث موازنه وحشت و برآورد خسارات چندان موثر نیست.
________________________
جنگ دریایی و ساحلی
_____________________


بررسی نبرد تمام عیار ایران با اتجادیه عربی و ناوگان آمریکا در گستره خلیج فارس بر اساس کد نقشه:توضیحات نقشه:
1- تعداد جزایر و پایگاه نقاط دریایی تحت کنترل ایران. این جزایر هر یک به عنوان یک پایگاه و گارد دفاعی ایران برای اعمال کنترل در تنگه هرمز عمل خواهند کرد.
یعنی به عبارتی ایران به واسطه جزایر خود عملا بر تمام گستره تنگه هرمز چیره شده و با یک اراده میتواند آتش ساحلی روی آن اعمال کند.
از یک از این جزایر می توان نیروی دریایی برای کنترل و گشت اعزام کرد و در سواحل آن جزایر موشک های ساحل به درا مستقر کرد و یا اقدام به مین ریزی بر سطح تنگه کرد.
اینها همه عواملی است که حاکمیت ایران را بر این تنگه نضمین می کند
ایران در صورت لزوم توان به محاصره دریایی در آوردن کشور های عربی و مسدود کرد مسیر ترانزیت دریایی آنها را دارد.

2- محل استقرار "ناوگان پنجم دریایی آمریکا" در خلیج فارس
"بحرین" به عنوان یک کشور کوچک جزیره ای، به شدت در معرض خطر است و به راحتی می تواند مورد حملات دریایی و موشک های ساحلی و گلوله باران ساحلی قرار بگیرد.
تمامی ناو ها و قوای دریایی آمریکا و همچنین ناو هواپیمابر آنها در این نقطه مستقر میشوند و همیشه برای دریافت لجستیک در نقاط دیگر خلیج فارس، به ناوگان پنج خود در بحرین وابسته هستند.
ناو هواپیمابر آمریکا اگر قصد اجرای عملیات هوایی روی ایران را داشته باشد، نمی تواند از این ناوگان دور شود!
زیرا امور لجستیکی و تامین و پشتیبانی آن توسط ناوگان انجام می شود و در شرایط عملیاتی که به پشتیبانی مستمر نیاز است، نمی تواند از این ناوگان فاصله زیادی بگیرد.
حتی در عملیات اخیر در عراق نیز، ناو هواپیمابر فاصله منطقی خود را با ناوگان بحرین حفظ کرده و خط پشتیبانی دریایی را باز گذاشته است.
آمریکا برای هر عملیاتی روی ایران که قرار باشد به واسطه ناو های هواپیمابر روی بدهد، مجبور است در خلیج فارس باقی بماند چون در صورت خارج شدن از خلیج فارس، خط پشتیبانی خود را از میدهد و از نظر عملیاتی غیر فعال خواهد شد.
حتی زمان جنگ خلیج فارس که نیروی هوایی آمریکا برای سرکوب پدافند عراق اقدام کرد، در خلیج فارس و در نزدیکی مرز عراق مستقر شده بود و نمی توانست از این محدوده خارج شود...

3 - شهر های تجاری و پایتخت کشور "امارات" که در نقاط ساحلی قرار دارند و شرایط آنها به نحوی است که میتوان به آنها از طریق موشک های ساحلی و موشک های قابل حمل توسط قایق های تندرو ضربه زدن و آنها مورد اصابت از دریا قرار داد.
این شهر ها به خوبی در برابر حملات نیرو های دریایی آسب پذیر هستند.
(همچنین در این نقاط، تاسیسات نفتی و تاسیسات تصفیه آب شرب امارات نیز وجود دارند که در برابر حملات دریایی آسیب پذیر هستند)

4- شهر های ساحلی و محل استقرار تاسیسات گسترده نفتی و چاه ها و سکو های نفتی کشور "عربستان" که در نقاط دریایی و ساحلی قرار دارند و شرایط آنها به نحوی است که میتوان به آنها از طریق موشک های ساحلی و موشک های قابل حمل توسط قایق های تندرو ضربه زد و آنها مورد اصابت از دریا قرار داد.
این نقاط به خوبی در برابر حملات نیرو های دریایی آسب پذیر هستند و حتی امکان تصرف آنها توسط تفگداران دریایی ایران وجود دارد.

5 - شهر های تجاری، تاسیسات نفتی و پایتخت کشور "کویت" که در نقاط ساحلی قرار دارند و شرایط آنها به نحوی است که میتوان به آنها از طریق موشک های ساحلی و موشک های قابل حمل توسط قایق های تندرو ضربه زد و آنها مورد اصابت از دریا قرار داد.
این شهر ها به خوبی در برابر حملات نیرو های دریایی آسیب پذیر هستند.


بر کسی پوشیده نیست که قدرت دریایی ایران در سطح منطقه به صورت مطلق بر اعراب برتری دارد.
کشور های عربی سالیانه چندین ملیون دلار به آمریکا پرداخت میکنند تا در خلیج فارس حاظر باشد و از آنها در مقابل نیروی دریایی قدرتمند ایران حفاظت کند.
عربستان و سایر کشور های عربی به تنهایی حرف چندادن برای گفتن در عرصه دریا ندارد و در این زمینه به اذعان عمده کارشناسان نظامی دنیا، برتری مطلق دریایی در آبهای نیلگون خلیج فارس ازآن ایران است.
مجموعه ای از قوای دریایی سطحی گرفته تا زیر سطحی و ادوات تاکتیکی و کلاسیک و طیف متنوعی از موشک های ضدکشتی ساحلی و هواپایه و ...
این برتری مطلق دریایی، در جنگ دریایی بین ایران و عراق و عملیات مروارید نیز به اثبات رسیده...


در پایان تصاویری میبینیم از تجهییزات محدود و انگشت شمار نیروی دریایی عربستان
عربستان نیروی دریایی بسیار کوچکی دارد (ناوشکن های انگشت شمار کلاس مدینه و ...) که بخشی از این نیروی کوچک اصلا در آبها جنوبی آن مستقر است نه شمالی!
عربستان هیچگونه حضور فعالی در آبهای خلیج فارس ندارد...
حتی نیرویی که در آبهای جنوبی آن نیز مستقر است، بسیار محدود و آسیب پذیر است...

پایان

منبع اختصاصی: آی آر ارتش

_____________________________________________________________________________
پ.ن: به دنبال رفتار های تهاجمی عربستان و نبرد سرد و نیابتی ایجاد شده در سطح منطقه،
سپاه قدس ایران توانست جبهه سوریه را مدیریت کند و تلاش های عربستان را خنثی کند.
سردار سلیمانی با جلب حمایت روسیه توانست پشنیبانی هوایی برای حمله علیه گروه های ترویستی ایجاد کند و این جبهه را مدیریت کند.
در یمن ایران توانست به هر طریق ممکن از گروه های حوثی حمایت کند و صنعا را حفظ کند و عربستان را پس از دو سال حمله به شدت در باتلاق یمن ناکام بگذارد و زمینگیر کند.
ایران توانست با رساندن موشک های بالستیک سطح پایین به یمن زمینه را برای ضربه زدن به خاک عربستان محیا کند
همچنین دستگاه های اطلاعاتی و حفاظتی ایران در زمینه خنثی سازی اعمال تروریستی و تحرکات تجزیه طلبانه در اطراف مرز های کشور موفق عمل کردند و تا به امروز به خوبی این تهدید نیز دفع شده است.
مسلما ایران توان دفع تمامی تهدیدات و سرکوب کردن عربستان به معنای واقعی کلمه را دارد...
(اعراب در طول تاریخ بار ها ثابت کرده اند که تاب تحمل یک نبرد تمام عیار در شرایط موازنه وحشت منفی را ندارند...)


منبع اختصاصی: آی آر ارتش
امضاي کاربر : اگر ذره‌ای از خاک میهنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک میهن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم...
\\\"خلبان شهید خلعتبری\\\"
پنجشنبه 08 مهر 1395 - 02:47
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 13 کاربر از ahmad به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sky_hero &memar64 &rubik &alij &100ra &q313 &espadan &rahimiamin &mehdi &elyas &hk416 &yekkhatere &hossein &


تعداد ارسال ها: 1638
تاريخ عضويت: 2 /6 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 6525
تعداد تشکر شده: 10654

پاسخ : 1 RE بررسی، تحلیل و گفتمان جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
ایران با توجه به حوزه های نفوذی که در اختیار داره عملا توان اجرای فشار روی عربستان از نواحی شمال (مرز عراق)، جنوب (مرز یمن) و شرق (خلیج فارس) رو داراست و عملا میتونه اونرو زیر ضربه قرار بده و از سه ناحیه قیچی بکنه!
نقشه تنظیم شده و همراه با شماره و توضیحات قرار داده شده...
به نقشه زیر دقت کنید
_____________________________________________________________________________________________________________________________________

1- نزدیک ترین نقطه زمینی و مرزی بین ایران و عربستان که همجوار با عراق قرار دارد.
مرز های جنوبی عراق با عربستان نزدیکترین فاصله را با ایران دارد و در حال حاظر تحت کنترل نیرو های جشد الشعبی تحت فرمان سپاه قدس ایران می باشد که ر صورت لزوم ایران می تواند از آن برای حمله زمینی و لشکر کشی زمینی به سمت عربستان و تصرف اراضی آن استفاده کند.
این مرز ها که بخش عمده ای از آن در استان کربلا واقع شده، توسط نیرو های حاشد الشعبی عراق کنترل می شود و در اختیار کامل ایران قرار دارند.
این نقطه، فاصله بسیار کمی با تاسیسات نفتی و پالایشگاه های مستقر در شرق عربستان دارد و با نفوذ از آن می توان ضربه سنگین و فلج کننده اقتصادی به عربستان وارد کرد...
این ناحیه، اهرم قدرت و اعمال فشار ایران بر شمال عربستان محسوب می شود (خط هجوم از شمال)

2- متحدین و نقاط تحت سلطه عربستان که در صورت جنگ با عربستان و آمریکا، بدون شک این نقاط نیز که میزبان ناوگان های آمریکایی هستند با ما وارد جنگ خواهند شد.
این دو کشور کوچک با پایتخت های ساحلی، عمدتا برای تامین آب شرب خود به آب خلیج فارس وابسته هستند و تاسیسات نفتی و قلب اقتصاد آنها در خلیج فارس واقع شده و در نبرد های دریایی آسیب پذیر هستند.

3- محل استقرار عمده تاسیسات و چاه های نفتی و سکو های استخراج نفت و محل استقرار عمده پالایشگاه های عربستان که در صورت حملات دریایی آسیب پذیر هستند.
این نقاط قلب اقتصادی عربستان هستند و وارد ضربه به آنها به معنای فلج شدن اقتصاد عربستان و اخلال در مسیر صادرات و حمل و نقل نفت آنها به معنای محاصره عمده اقتصاد عربستان از جانب ایران خواهد بود.
این ناحیه، اهرم اعمال قدرت دریایی و نفوذ ساحلی ایران بر شرق عربستان محسوب می شود. (خط هجوم شرق)

4- حوزه تحت نفوذ ایران در یمن که توسط نیرو های حوثی و قبیله عبداله صالح کنترل می شود و تحت فرمان سپاه قدس ایران قرار دارد.
این نقطه که خط ارتباط مستقیمی با ایران ندارد و فقط از طریق هوایی و دریایی از لجستیک ایران بهره مند می شود، می تواند با استقرار موشک های کوتاه برد و استقرار موشک های ساحل به دریا بر جنوب عربستان و نواحی دریای سرخ اعمال قدرت کند و در مسیر ترانزیت و امور اقتصاد دریایی عربستان در دریای سرخ اخلال ایجاد کند.
اعمال فشار از طریق یمن، برای تضعیف یگان های جنوب ارتش عربستان و هدف قرار دادن پایگاه های آمریکا مستقر در آن ناحیه موثر است
این ناحیه (یمن) به عنوان اهرم قدرت و اعمال فشار ایران بر جنوب عربستان محسوب می شود (خط هجوم جنوب)

5- بنادر و خطوط ترانزیتی دریایی ایران در حوزه دریای عمان که حریم امن ایران محسوب می شود و در صورت نا امن شدن خلیج فارس، امکان صادرات نفت و حمل نقل مایحتاج اقتصادی را داراست...
اگر وضعیت خلیج فارس نا امن شود و نفتکش های ایران در ناحیه خلیج فارس امکان فعالیت و تردد آزادانه نداشته باشند، می توان با منقل کردن نفت و مواد صادراتی به ناحیه بندری دریای عمان، از این نا امنی دوری کرد و به فعالیت اقتصادی پرداخت.
این تکنیک یک بار در جنگ نفکش ها برای مقابله با فشار عراق و آمریکا اجرا شد و ایران با حمل نقل دریایی خود در بنادر متصل به دریای عمان عملا بدون کمترین اخلالی به حیات اقتصادی خود ادامه داد و با هیچ مشکلی در این زمینه مواجه نشد.

*اما کشور های عربی، همگی به خلیج فارس وابسته هستند و سکو های نفتی و پاالایشگاه های آنها همگی در خلیج فارس واقع شده اند.
آنها در صورت بسته شدن تنگه هرمز عملا محاصره خواهند شد و امکان ارتباط با آبهای آزاد را از دست خواهند داد.
در این صورت مسیر ترانزیت دریای آنها مسدود می شود...
گزینه انتقال نفت و مواد صادراتی از طریق خط لوله عربستان به دریای سرخ نیز چندان موثر نیست
زیرا به علت بعد فاصله و مسافت بسیار طولانی عملا امکان انتقال و صادرات بزرگ از این خطوط وجود ندارد و در بسته شدن خلیج فارس عمده توان ترانزیت آنها را صلب خواهد کرد.
به علت فاصله طولانی تاسیسات کشور های عربی با دریای سرخ عملا محدودیت و موانع بسیار زیادی برای این امر و دور زدن تنگه هرمز وجود دارد در حالی که در نقطه مقابل، ایران از بنادر خلیج فارس تا بنادر دریای عمان فاصله کمی دارد و در این ترانزیت کوتاه، با مشکلی مواجه نمی شود...

6- تنگه باب المندب که به بنادر اقتصادی و مراکز حمل مایحتاج عربستان متصل می شود و نیاز لجستیکی عربستان را از ناحیه غرب تامین می کند.
این تنگه به علت مساحت ک بسیار آسیب پذیر اس.
با توجه به اینکه یمن حوزه تحت نفوذ ایران محسوب می شود، از آنجایی که حجم عمده و ضلع شرقی این تنگه به سواحل یمن متصل شده است، در صورت لزوم ایران می تواند با منتقل کردن موشک های ساحل به دریا به یمن و استقرار آنها در خطوط ساحلی باب المندب و دریای سرخ در مسیر ترانزیت کشتی های عربستان اخلال ایجاد کنند و به مسیر ترانزیت دریایی عربستان ضربه بزند.
این ایجاد نا امنی به تضعیف سرعت خطوط ترانزیت آنها در تنگه باب المندب منجر خواهد شد...


*اختصاصی آی آر ارتش
امضاي کاربر : اگر ذره‌ای از خاک میهنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک میهن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم...
\\\"خلبان شهید خلعتبری\\\"
پنجشنبه 08 مهر 1395 - 03:36
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 11 کاربر از ahmad به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sky_hero /memar64 /rubik /fencer33 /alij /pasyar /sorosh_f35 /espadan /mehdi /hk416 /hossein /


تعداد ارسال ها: 40
تاريخ عضويت: 30 /9 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 16
تعداد تشکر کرده: 35
تعداد تشکر شده: 189

پاسخ : 2 RE بررسی، تحلیل و گفتمان جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
آیا ایران در این نبرد حامی خاصی خواهد داشت؟

یعنی در این جنگ آمریکا هیچ دخالتی نمی کنه؟

بعد هم عربستان شاید اقتصادش ضربه بزرگی بخوره اما منابع مالی عربستان بسیار بیشتر از ایران هست و نزدیک به 1 تریلیون دلار پول در حساب هاش داره که می تونه ازش استفاده کنه.

جدا از این بحث ها اگر جنگ زمینی بشه نیروهای ایران می تونن از عملیات آبی-خاکی استفاده کنن یا نه. چون در این صورت دو جبهه در این جنگ بوجود میاد.
پنجشنبه 08 مهر 1395 - 15:21
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از pasyar به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: rubik /fencer33 /ahmad /alij /100ra /sky_hero /espadan /mehdi /hk416 /hossein /


تعداد ارسال ها: 1638
تاريخ عضويت: 2 /6 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 6525
تعداد تشکر شده: 10654

پاسخ : 3 RE بررسی، تحلیل و گفتمان جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
ما در طی جنگ از کمک های لجستیکی و غیر مستقیم و دیپلماتیک روسیه و چین (و حتی کره شمالی) برخوردار میشیم
اما اینکه کمک مستقیم و تمام عیاری باشه بعید به نظر میرسه چون ما هیچ متحد استراتژیک و همه جانبه ای نداریم

اینکه آمریکا دخالت میکنه یا خیر به شرایط بستگی داره
آمریکا در هیچ پیمانی تعهد نداده که در یک جنگ فرضی عربستان رو همراهی مستقیم بکنه
شاید کمک های اونها در حد اطلاعاتی و تسلیحاتی و مشاوره های عملیاتی باقی بمونه
اونها عاشق چشم و ابروی سعودی ها نیستن و تا زمانی که خودشون در خطر نباشن سعی میکنن دخالت مستقیمی در خطوط نبرد نداشته باشن
آمریکا نشون داده که نمیتونه متحد تمام عیاری برای اعراب باشه و فقط دنبال منفع خودش پول اونهاست...

منابع ذخیره مالی و خسارات زیرساختی دو مبحث جداگانه هستن
عربستان هر چقدر هم پول داشته باشه در مقابل تاسیسات ویران شدش نمیتونه کاری بکنه
وقتی خطوط مایحتاج و لجستیک اونها مختل بشن یا مسیر خطوط نفت اونها منهدم بشه یا پاالایشگاه نفت اونها ویران بشه، نمیشه با پول درستشون کرد
وقتی پایگاه اونها مورد اصابت قرار بگیره، دست کم برای یکسال بلااستفاده میشه و با پول نمیشه جبرانش کرد
وقتی تاسیسات برق و آب اونها مورد اصابت قرار بگیره عملا در تامین نیاز های اولیه خودشون با مشکل مواجه میشن
بازسازی این زیرساخت ها نیاز به زمان طولانی داره و به این زودی ها رفع نمیشه و اثر مخرب خودش رو برکشور عربستان میگذاره...

بحث آبی خاکی هم جای بحث داره
میشه عملیات های آبی خاکی روی سواحل و پالایشگاه های نفتیشون در حاشیه خیج فارس اجرا کرد

جدا از این موارد ما حتی میتونیم از استان کربلا عراق هم (که توسط حشد الشعبی کنترل میشه) به مرز های زمینی عربستان ضربه بزنیم و به اون به شکل محدود نفوذ کنیم


امضاي کاربر : اگر ذره‌ای از خاک میهنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک میهن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم...
\\\"خلبان شهید خلعتبری\\\"
پنجشنبه 08 مهر 1395 - 17:25
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 12 کاربر از ahmad به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /100ra /pasyar /rubik /sorosh_f35 /galla /sky_hero /espadan /mehdi /hk416 /yekkhatere /hossein /


تعداد ارسال ها: 40
تاريخ عضويت: 30 /9 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 16
تعداد تشکر کرده: 35
تعداد تشکر شده: 189
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE بررسی، تحلیل و گفتمان جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
پدافند ما تا چه حدی می تونه جلوی نیروی هوایی پیشرفته عربتان بگیره.

البته می دونم که اونا تجربه کافی ندارن اما بالاخره تجیزاتو دارن که.
موشک های بالستیک عربستان چه قدر برد دارن؟
پنجشنبه 08 مهر 1395 - 20:51
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از pasyar به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /100ra /rubik /sky_hero /espadan /mehdi /hk416 /hossein /


تعداد ارسال ها: 141
تاريخ عضويت: 4 /10 /1394
سن: 22
تعداد تشکر کرده: 589
تعداد تشکر شده: 818
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE بررسی، تحلیل و گفتمان جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
تاپیک بسیار خوبی بود مرسی از دوستان
سوالی که اینجا مطرح هست نیروی هوایی عربستان و امارات هستش عربستان به لطف پول و امریکا نیروی هوایی اموزش دیده و بسیار خوبی داره نیروی هوایی ما با داشتن فانتوم و تایگر های بلا استفاده و تعداد کمی تام کت فعال چه استراتژی خواهد داشت و ایا پدافند به تنهایی کافی هستش ؟ سوال دوم تاسیسات نفتی ما در هم در تیررس جنگنده های دشمن نخواهد بود؟
با وجود نفرت از عربستان امیدوارم جنگی رخ نده این جنگ ارزوی کشور دوست و همسایه روسیه!!! و سود هنگفت از فروش سلاح به ایران هستش
جمعه 09 مهر 1395 - 01:13
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از sorosh_f35 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahmad /alij /rubik /galla /sky_hero /espadan /mehdi /hk416 /yekkhatere /hossein /


تعداد ارسال ها: 1638
تاريخ عضويت: 2 /6 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 6525
تعداد تشکر شده: 10654
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE بررسی، تحلیل و گفتمان جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
اول از هر چیر بزارید خیالتون رو در خصوص حمله موشکی از جانب عربستان راحت بکنم!
عربستان توان موشکی بسیار محدودی داره
اونها تنها موشک دوربردی که در اختیار دارن "دانگ فانگ3 " هست که به تعداد بسیار کمی ار نوع نسخه اولیه و پایه و کلاهک متعارف از چین خریداری شده و کارای چندانی نداره
تنها تعداد محدودی (شاید حدود ده الی پانزده فروند) موشک قدیمی دانگ فانگ3 دارن که هم دایره خطای بالایی (چند صد متری) داره و هم اینکه کلاهک متعارف و ابتدایی داره و از نظر سرعت و سیستم های هدایتی هم در مقابل اخلال و جمینگ آسیب پذیره...
حالا شما این تعداد محدود رو مقایسه بکنید با صد ها و بلکه هزاران موشک مدرن و هوشمند برد بلند ایران!
کلا عربستان خودش هم خوب میدونه که در واقعیت فاقد توانایی موشکی است و اصلا به هیچ وجه در بحث موشکی حرفی برای گفتن نداره
برای همین هم به نیروی هوایی خودش تکیه کرده و برای حملات هوایی فقط روی جنگنده های خودش حساب میکنه
تنها امید عربستان برای حمله، نیروی هوایی اون و به خصوص جنگنده های اف 15 هستن

حالا در بحث هوایی ما باید بپذیریم که نمیتونیم در مقابل اونها برتری هوایی داشته باشیم
به هر حال بر همه واضح و مشهوده که نیروی هوایی ما فرسوده است و عمدتا ستون فقرات اون از جنگنده های نسل فانتوم و تایگر تشکیل شده
ما در عرصه هوایی فقط میتونیم با تامکت هامون واسشون مزاحمت ایجاد کنیم و نقشه عملیات هاشون رو حین اجرا به هم بریزیم و با اتکا به موشک فونیکس و طی نبرد های پراکنده هوایی بهشون ضربه بزنیم


اما توان یک نبرد تمام عیار هوایی رو نداریم و نمیتونیم به کسب برتری هوایی در مقابل جنگنده های مدرن (+خلبانان اجاره ای غربی) اونها فکر کنیم
به همین علت هم ما در بحث پدافند سرمایه گذاری کردیم


شبکه پدافندی ما یکی از پیچیده ترین و قوی ترین شبکه های پدافندی دنیا ارزیابی میشه
در بحث رادار که سرآمد هستیم و با ساخت رادار های مدرن بومی و سیستم های متعدد رصد هوایی عملا کل گستره کشور و ککیلومتر ها دورتر از آسمان کشور رو تحت نظر داریم و به صورت مو به مو رصد میکنیم!
در بحث موشک های و سایت آتش پدافندی نیز کاملا دستمون پره و در هر زمینه ای میتونیم خودنمایی بکنیم و جنگنده های متجاوز عربستان رو شکار بکنیم
در بحث ارتفاع پست میتونیم اونها رو با "تور ام 1" شکار کنیم و در برد بلند با "اس 300 پی ام یو 2 " و "اس200 مدرنیزه"
از موشک های ایران صیاد 1 و 2 و 3 و4 بگیر تا هاوک و اخیرا موشک بسیار مدرن 48N6E2 رو در اختیار داریم...
پدافند ما مسلما جنگنده های متحاوز عربستان رو که مجبور هستن برای مدت زیادی در حریم هوایی و آسمان ایران باقی بمونن اسیر میکنه و اصلا بهشون اجازه نفوذ به عمق نمیده
ما به ویژه در حوزه خلیج فارس تمرکز پدافندی زیادی کردیم و با توجه به اینکه عمده تهدید های هوایی از ناحیه جنوب متوجه ما هستم، سایت های متعدد پدافندی رو در حوزه خلیج فارس مستقر کردیم
مثلا در جزیره خارک یک مجوعه بزرگه پدافندی مستقره و یا فقط در منطقه هسته ای بوشهر، 3 سایت پدافندی بزرگ (به صورت فعال) آماده شکار متجاوزین هستن... (حالا شما خودتون بقیه سایت های پدافندی منطقه جنوب رو حساب بکنید!)
خلاصه اینکه عربستان برای انجام حمله هوایی با موانع زیادی روبروست و نمیتونه نتیجه مطلوبی کسب کنه
میزان بازدهی موشک های ما در مقابل بازدهی جنگنده های عربستان به مراتب بیشتره و وزنه قدرت ما در عرصه نبرد غیر مستقیم و ضربه به زیرساخت، سنگین تره!
امضاي کاربر : اگر ذره‌ای از خاک میهنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک میهن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم...
\\\"خلبان شهید خلعتبری\\\"
جمعه 09 مهر 1395 - 02:39
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از ahmad به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sorosh_f35 /rubik /alij /100ra /galla /sky_hero /espadan /mehdi /hk416 /hossein /


تعداد ارسال ها: 233
تاريخ عضويت: 20 /9 /1392
محل زندگي: ارومیه
سن: 33
تعداد تشکر کرده: 1062
تعداد تشکر شده: 1234
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 7 RE بررسی، تحلیل و مباحث جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
دوست عزیز موشک های خریداری شده در سال2006 از کشور چین df-31 نام دارند وبردی 3000کیلومتری دارندو اخباری ضد و نقیض سرویس های امنیتی دنیا .عربستان حداقل 4بمب اتمی قابل نصب روی موشک های دی اف 31 خود را از پاکستان خریداری کرده تا در صورت لزوم از انها استفاده کنه
امضاي کاربر :
هیچ کشوری نمی تواند حقوق ملت ایران را ذایل کند
جمعه 09 مهر 1395 - 16:51
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از galla به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: farid /alij /rubik /sky_hero /espadan /mehdi /takkhal /hk416 /hossein /


تعداد ارسال ها: 1638
تاريخ عضويت: 2 /6 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 6525
تعداد تشکر شده: 10654
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 8 RE بررسی، تحلیل و مباحث جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
نقل قول از galla
دوست عزیز موشک های خریداری شده در سال2006 از کشور چین df-31 نام دارند وبردی 3000کیلومتری دارندو اخباری ضد و نقیض سرویس های امنیتی دنیا .عربستان حداقل 4بمب اتمی قابل نصب روی موشک های دی اف 31 خود را از پاکستان خریداری کرده تا در صورت لزوم از انها استفاده کنه

این حرف و ادعا همونقدر واقعیت داره که اف16 داشتن ایران!
اینها فقط شایعات بی اساسه
عربستان حتی یک فروند دانگ فانگ 21 هم نداره و هیچ منبع رسمی و هیچ شواهد مستندی دال بر وجود این موشک در عربستان وجود نداره و هیچ جا هم فروش چنین موشکی به عربستان رو تایید نکرده!
ضمنا دلایل بسیار متعددی هم در رد این ادعای بی اساس ارائه شده...

4 بمب اتمی رو کجا نگهداری میکنه دقیقا؟! با کدوم زیرساختش؟!
پاکستان مگر دیوانه است که دست به صادران سلاح ممنوعه هسته ای بزنه؟!
اگر چنین کاری میکرد فکر میکنیم مجامع بین المللی رهاش میکردن؟!
اصلا همین اسرائیل میتونه عربستان مسلح به بمب هسته ای رو تحمل کنه و همینطور بشینه نگاه کنه؟!

*اینها کلا شایعات بی اساس است
امضاي کاربر : اگر ذره‌ای از خاک میهنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک میهن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم...
\\\"خلبان شهید خلعتبری\\\"
جمعه 09 مهر 1395 - 19:16
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از ahmad به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: rubik /sky_hero /espadan /mehdi /yekkhatere /hk416 /hossein /


تعداد ارسال ها: 233
تاريخ عضويت: 20 /9 /1392
محل زندگي: ارومیه
سن: 33
تعداد تشکر کرده: 1062
تعداد تشکر شده: 1234
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 9 RE بررسی، تحلیل و مباحث جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
نقل قول از ahmad
نقل قول از galla
دوست عزیز موشک های خریداری شده در سال2006 از کشور چین df-31 نام دارند وبردی 3000کیلومتری دارندو اخباری ضد و نقیض سرویس های امنیتی دنیا .عربستان حداقل 4بمب اتمی قابل نصب روی موشک های دی اف 31 خود را از پاکستان خریداری کرده تا در صورت لزوم از انها استفاده کنه

این حرف و ادعا همونقدر واقعیت داره که اف16 داشتن ایران!
اینها فقط شایعات بی اساسه
عربستان حتی یک فروند دانگ فانگ 21 هم نداره و هیچ منبع رسمی و هیچ شواهد مستندی دال بر وجود این موشک در عربستان وجود نداره و هیچ جا هم فروش چنین موشکی به عربستان رو تایید نکرده!
ضمنا دلایل بسیار متعددی هم در رد این ادعای بی اساس ارائه شده...

4 بمب اتمی رو کجا نگهداری میکنه دقیقا؟! با کدوم زیرساختش؟!
پاکستان مگر دیوانه است که دست به صادران سلاح ممنوعه هسته ای بزنه؟!
اگر چنین کاری میکرد فکر میکنیم مجامع بین المللی رهاش میکردن؟!
اصلا همین اسرائیل میتونه عربستان مسلح به بمب هسته ای رو تحمل کنه و همینطور بشینه نگاه کنه؟!

*اینها کلا شایعات بی اساس است

دوست عزیز سایت نگهداری موشک های دی اف توسط خود چینی ها ساخته شده است .اگه لینک خبر را پیدا کردم حتما می گذارم تا ببینید.نزدیک 60%هزینه های ازمایشات اتمی پاکستان را عربستان تامین کرده و تعدادی هم خریداری کردندبرای روز مبادا.ودر خود پاکستان نگهداری می شوند.
امضاي کاربر :
هیچ کشوری نمی تواند حقوق ملت ایران را ذایل کند
جمعه 09 مهر 1395 - 21:41
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از galla به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: rubik /alij /sky_hero /espadan /mehdi /hossein /


تعداد ارسال ها: 233
تاريخ عضويت: 20 /9 /1392
محل زندگي: ارومیه
سن: 33
تعداد تشکر کرده: 1062
تعداد تشکر شده: 1234
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 10 RE بررسی، تحلیل و مباحث جامع نبرد احتمالی بین ایران و عربستان
پایتخت‌های خاورمیانه در تیررس موشک‌های عربستانی امروز و فردا/فرشاد قربانپور: بر اساس گزارش‌هایی که به تازگی منتشر شده‌اند عربستان موفق شد پس از جلب نظر ایالات‌متحده از کشور چین موشک‌های قاره‌پیما خریداری کند.این خبر را نشریه نیوزویک منتشر کرده‌است. نیوزویک نوشت چین در سال ۲۰۰۷ به طور محرمانه به عربستان موشک‌های بالستیک میان‌برد DF-21 با سوخت جامد فروخت.آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا نیز پس از دستیابی به اطمینان از اینکه این موشک‌ها قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ندارند، این معامله را پذیرفت. این گزارش اشاره‌ای به زمان تحویل این موشک‌ها نکرده است.این در حالی است که آمریکا پیشتر با قراردادهای موشکی چین و عربستان مخالفت می‌کرد. روشن‌ترین نمونه این مخالفت، اعتراض آشکار آمریکا به تلاش عربستان برای خرید موشک‌های DF-3 از چین در دهه ۸۰ میلادی بود.مجله نیوزویک در این خصوص نوشت: هر چند که برد DF-21 از DF-3 کمتر است، اما دقت بیشتری دارد. همچنین سوخت جامد این موشک برتری‌هایی همچون پرتاب سریعتر و نیاز سیستم نگهداری کمتر به همراه دارد.این در حالی است که جاناتان شوک، تحلیلگر سابق سازمان سیا که مدیریت گزارش‌ اطلاعاتی از عربستان را بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بر عهده داشت، در سال ۲۰۱۰ در کتابش عنوان کرد که عربستان با رضایت دولت جورج بوش، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۰۳ از چین، سامانه موشکی بالستیک اتمی دریافت کرده بود.موشک های مدل DF-21 که عربستان خریداری کرد مدل‌های مختلفی دارند که با بردهای متفاوت و برای کاربردهای گوناگونی تولید شده‌اند.البته این خبر نشان نمی‌دهد که نوع و تعداد موشک‌هایی که عربستان خریداری کرده چیست و زمان تحویل آنها چه وقت است.مدل اولیه این موشک توانی برای هدف گیری اهدافی در محدوده ۱۷۰۰ کیلومتری را دارد و نوع دیگر آن که با عنوان df-21A شناخته می‌شود به دلیل سنگین‌تر بودن بردی معادل ۱۴۰۰ کیلومتر دارد.سوخت آن جامد و موشکی دو مرحله ای است.این موشک‌ها با نام چینی دونگ فنگ تولید شد دونگ فنگ در زبان چینی یعنی باد شرقی.طرح ساخت و توسعه آن در اواخر ۱۹۶۰ آغاز شده و در حدود ۱۹۸۵-۱۹۸۶ به پایان رسید ، اما تا سال ۱۹۹۱ مستقر نشد. همچنین چینی‌ها مدلی از آن را که امکان پرتاب از زیردریایی داشته باشد را نیز تولید کرده‌اند. مدل ضد کشتی آن نیز تولید شد که به عنوان نخستین موشک بالستیک ضد کشتی جهان مطرح شده بود.این موشک همچنین توان حمل یک کلاهک هسته ای ۳۰۰ کیلویی را دارد.سری DF-21D نیز مدل جدیدتری از این موشک است که در سال ۲۰۱۳ بر علیه هدفی از پیش تعیین شده در صحرای گبی مغولستان مورد آزمایش قرار گرفت.این موشک ۱۵ تنی بیش از ۱۰ و نیم متر طول و یک و نیم متر قطر دارد. گفته می شود سرعت آن باید حدود ۱۰ ماخ باشد هر چند که اعتقاد پاره‌ای بر آن است که بیش از ۵ ماخ سرعت ندارد.نگاره۱: موشک:DF-21
تصویر: http://emroozofarda.ir/wp-content/uploads/2014/02/df-21emroozofarda-300x199.jpg اطلاعات دیگر این موشک به این صورت است:نوع پایه DF 21 دارای برد ۱۷۷۰ کیلومتر و توان حمل بار ۶۰۰ کیلوگرم را داشت. این موشک می‌توانست کلاهکی ۵۰۰ کیلویی را حمل کند. حد خطای این موشک در نقطه هدف‌ حدود ۳۰۰ متر در برد ۱۷۰۰ کیلومتری است.مدل دیگر این موشک با عنوان DF- 21A در سال ۱۹۹۶ عملیاتی شد. دقت این موشک بیشتر بود بطوریکه خطای آن بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر برآورد شد. این نسخه اصلاح شده در آزمایش‌ها برد خود را به ۱۷۷۰ کیلومتر رساند.مدل دیگری از این موشک نیز به عنوان DF- 21C در سال ۲۰۰۶ ارائه شد که اطلاعات زیادی درباره آن وجود ندارد .ایالات متحده بر این اعتقاد است که DF- 21C ممکن است یک نسخه از موشک DF- 25 باشد. در این صورت برآورد می‌شود حداکثر بردی ۱۷۰۰ کیلومتری داشته باشد و تصور می‌شود که سیستم هدایت آن جدیدتر شده و مبتنی بر GPS و یا CEP باشد و خطای آن نیز به حداکثر ۴۰ متر کاهش یافته باشد.DF- 21C در سال ۲۰۱۰ در غرب چین و نزدیک ژاپن مستقر شد.مدل دیگری از این موشک با سری D نیز ساخته شد. DF- 21D که اولین موشک بالستیک ضد کشتی جهان شده بردی حداکثر ۱۴۵۰ کیلومتر دارد.وزارت دفاع ایالات متحده این موشک‌ها را مافوق صوت و بسیار دقیق اعلام کرده است. وزارت دفاع ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که چین موفق به توسعه موشکی شده که قابلیت عملیاتی بسیار بالایی بر علیه کشتی دارد و مبتنی بر مدل DF- 21 است. ایالات متحده این موشک را تهدیدی علیه ناوهای هواپیمابر خود اعلام می‌داند. همچنین طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا این موشک پس از پرتاب امکان هدایت دوباره داشته و همچنین به وسیله تلفن همراه نیز امکان هدایت آن وجود دارد.آمریکایی‌ها تصور کرده‌اند راه‌اندازی ماهواره Jianbing-5/YaoGan-1 و Jianbing-6/YaoGan-2 در همین راستا برای هدایت ماهواره‌ای این موشک‌ها بوده است.بر اساس این گزارش تنها یکی از این موشک‌ها توان انهدام یک ناو هواپیما بر را دارد و از نظر تئوری هیچ دفاعی در مقابل آن وجود نخواهد داشت.پاره‌ای از تحلیل گران نظامی این موشک را هم ردیف موشک پرشینگ ایالات متحده می‌دانند. حال آنکه پرشینگ سرعتی معادل ۸ ماخ داشت.عربستان موشکیحال دستیابی عربستان سعودی به چنین موشکی ژئوپلتیک خاورمیانه را به هم خواهد ریخت. چرا که عربستان کشوری قرون وسطایی است که در قرن بیست و یکم زندگی می‌کند.دولتمردان این کشور را طیفی از بنیادگرا‌ترین افراد تشکیل می‌دهند.این کشور همچنین از گروه‌های بنیادگرای سلفی حمایت می‌کند که شورشیان سوریه و طالبان و القاعده تنها برخی از آنها هستند.گروه های بسیاری در آسیا و آفریقا و حتی اروپا در لیست حقوق بگیران عربستان قرار دارند. دستیابی به قدرت موشکی توسط رژیمی که چنین عقب مانده است، خاورمیانه را به بحران بزرگی فرو خواهد برد.شعاعی که این موشک‌ها می‌توانند مورد هدف قرار دهند کل خاورمیانه را در برگرفته و حتی به آن سوی پاکستان و نزدیک هند خواهد رسید.
کشورهایی همچون ایران، پاکستان، عراق، ترکیه، سوریه، اردن، اسرائیل، لبنان،مصر، سودان، لیبی، اتیوپی، یمن، عمان، امارات، قطر، بحرین، آذربایجان، ارمنستان، یونان، بلغارستان و احتمالا روسیه و هند در تیررس این موشک‌ها قرار خواهند گرفت.

کشورهایی همچون ایران، پاکستان، عراق، ترکیه، سوریه، اردن، اسرائیل، لبنان،مصر، سودان، لیبی، اتیوپی، یمن، عمان، امارات، قطر، بحرین، آذربایجان، ارمنستان، یونان، بلغارستان و احتمالا روسیه و هند در تیررس این موشک‌ها قرار خواهند گرفت.نگاره۲: منطقه‌ای که در تیررس این موشک قرار خواهد رفتتصویر: http://emroozofarda.ir/wp-content/uploads/2014/02/mooshak-arabestan-300x218.jpgاز این گذشته مساله مهم این است که عربستان همیشه علاقه بسیار زیادی به تسلیحات غیر متعارف جنگی داشته است. در همین زمینه رابطه این کشور با پاکستان از دیرباز شکل گرفته و عربستان برای سال‌ها هزینه تحقیقات اتمی پاکستان را پرداخت می‌کرد.به همین دلیل زمانی که پاکستان موفق شد اولین موشک اتمی خود را آزمایش کند، حاکمان عربستان از آن با عنوان بمب اتمی اسلامی یاد کردند.اما اکنون تجهیز خود عربستان به این تسلیحات و از سویی ارتباط این کشور با پاکستان زنگ خطری برای کشورهای منطقه است. به ویژه که اخباری مبنی بر توسعه بیشتر مراوده‌های تسلیحاتی پاکستان و عربستان به گوش می‌رسد که آخرین آن سفر وزیر امورخارجه عربستان به پاکستان بود که سه هفته قبل انجام شد.البته خبری که در این رابطه منتشر شد بلندپروازی‌های نظامی عربستان را در منطقه نشان می‌دهد.طبق اعلام منابع دیپلماتیک در اسلام آباد، پاکستان با درخواست عربستان برای آموزش دادن به هزاران نیروی گروه ” ارتش اسلام ” که همراه دیگر گروه‌های مسلح در سوریه با داعش می‌جنگد، موافقت کرد و از این نیروها حمایت تسلیحاتی نیز خواهد کرد.عربستان در قبال این خدمت پاکستان میلیاردها دلار به بخش های اقتصادی پاکستان تزریق خواهد کرد و بر اساس گزارش‌های تایید نشده به پرویز مشرف، نخست وزیر پیشین پاکستان که بحران ساز شده است، پناه خواهد داد.منابع دیپلماتیک عرب در اسلام آباد در مصاحبه با روزنامه الزمان اعلام کردند: نواز شریف، نخست وزیر پاکستان سال ها با خانواده‌اش به عنوان تبعیدی در شهر جده عربستان زندگی می کرد و چند ماه پیش برای تصدی سمت نخست وزیری به کشورش بازگشت و روابط بسیار خوبی با سعود الفیصل، وزیرامور خارجه و بندر بن سلطان، رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان دارد و از پیشنهاد آموزش دادن به نیروهای گروه ارتش اسلام حمایت می‌کند.
حال پرسش این است عربستانی‌ها که نام بمب اتمی پاکستان را بمب اتمی اسلامی گذاشته بودند اگر خودشان دستشان به بمب برسد چه نامی برای آن انتخاب می‌کنند؟ به ویژه که این موشک‌های چینی امکان نصب کلاهک اتمی بر روی خود را نیز دارند.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند: سعود الفیصل با ژنرال رحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان نیز دیدار کرده است.چند سال قبل نیز پاکستان به همین صورت و با هزینه عربستان جنگجویان طالبان و القاعده و چچنی را آموز داده بود.حال پرسش این است عربستانی‌ها که نام بمب اتمی پاکستان را بمب اتمی اسلامی گذاشته بودند اگر خودشان دستشان به بمب برسد چه نامی برای آن انتخاب می‌کنند؟ به ویژه که این موشک‌های چینی امکان نصب کلاهک اتمی بر روی خود را نیز دارند.
منبع:http://www.isna.ir/news/92111308975/%D9%86%DB%8C%D9%88%D8%B2%D9%88%DB%8C%DA%A9-%D8%B9%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%B3%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%88%D8%B4%DA%A9-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
http://emroozofarda.ir/?p=2713
امضاي کاربر :
هیچ کشوری نمی تواند حقوق ملت ایران را ذایل کند
جمعه 09 مهر 1395 - 21:49
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از galla به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: rubik /farid /alij /espadan /rahimiamin /hossein /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش