نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
verkan آفلاينتعداد ارسال ها: 882
تاريخ عضويت: 23 /6 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2560
تعداد تشکر شده: 4546
نیروی هوافضای سپاه پاسداران
انجمن اي ار ارتش

تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
قسمت اول

در این مقاله به تانک های موجود در ایران که همکنون در خدمت هستند می پردازیم . برای کوتاه شدن این مقاله به تانک های که در طول تاریخ ارتش نوین ایران وارد خدمت شده و همکنون در خدمت نیست اشاره نمی شود. همچنین نفربرها و تانک های سبک در مقاله ای دیگر بررسی می‌شود.

ام 47 پاتن

این تانک ۶۰ ساله که همچنان در خدمت ارتش ایران است . این تانک در سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۵۹ به شکل دست دوم وارد ایران شد. ایران ۴۰۰ دستگاه از این تانک را دریافت کرد که همگی از نوع ام ۴۷ نسخه تولید بود ولی در دهه ۱۹۷۰ اکثر انها پیش از انقلاب ارتقاء یافته و به مدل ام ۴۷ ام ارتقاء یافتند . این ارتقاء شامل نصب موتور دیزل ام ۶۰ ای و نصب سامانه اتش تانک ام ۶۰ ای ۱ بود و همچنین کمک راننده که کنار راننده قرار داشت حذف شد و به جای ان میزان بیشتری مهمات ۹۰ م م قرار گرفت.این ارتقاء در ایران روی تانک های ام ۴۷ ایرانی و ارتش پاکستان انجام شد. ام ۴۷ با سن ۶۰ سال بین سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۳ تولید شد یعنی زمان جنگ کره. این تانک بر اساس نیاز جنگ کره ساخته شد و عملا در اواخر همان دهه ۱۹۵۰ با تانک ام ۴۸ جایگزین شد ولی امروزه ایران همچنان این تانک را در خدمت دارد و تنها کاربر نظامی ان است.این تانک در جنگ ایران و عراق حضور داشت ولی به دلیل زره کم و کارایی کم توپ ۹۰ م م بیشتری برای پشتیبانی اتش و اتش غیر مستقیم مورد استفاده قرار رفت. ایران حدود ۱۳۰ تا ۱۶۰ عراده ام ۴۷ دارد. دو پروژه سبلان و تیام روی این تانک اجرا شد که در هر دو مورد شامل نصب توپ ۱۰۵ م م، تعویض برجک و استفاده از سامانه اتش کت ۷۲ ( نسخه تولید داخل سامانه EFCS-3) ولی مشخص نیست ایا این ارتقا روی چه میزان از این ناوگان انجام شده است. در نهایت همچنان تعداد زیادی ام ۴۷ در ایران در خدمت هستند که مجهز به توپ ۹۰ م م هستند که عملا تنها برای پشتیبانی نیروی پیاده انهم با سامانه اتش قدیم موثر هستند.

ام ۴۷ام ۴۷ در حنگ تحمیلیتانک سبلان بر اساس شاسی ام ۴۷تانک تیام بر اساس شاسی تانک ام ۴۷

ام 47 پاتن


ضعف تانک ام ۴۷ در ایران مشخص شد تا در سال ۱۹۶۲ ایران دست به خرید ۲۶۰ عراده ام ۴۸ ای ۳ زد که انها نیز دست دوم بودند. در دهه بعد ایران ام ۴۸ خود را در کنار ام ۴۷ ارتقا داد که شامل نصب موتور دیزل و سامانه اتش ام۶۰ در کنار نصب توپ ۱۰۵ م م بود(ام ۴۸ ای ۳ دارای موتور بنزینی و توپ ۹۰ م م بود). این تانک در جریان جنگ ایران و عراق حضور داشت توپ ۱۰۵ م م کارایی خوبی داشت ولی زره ان ناکافی بود. ایران همکنون حدود ۱۵۰ عراده کم بیش از این تانک را در خدمت دارد . در دهه۱۳۷۰شمسی ایران پروژه ای را با نام ذولفقار ۱ اجرا کرد که به ان خواهیم پرداخت ولی این پروژه با استفاده از شاس ام ۴۸ موجود در خدمت بود. از انجای که واقعا مشخص نیست در نهایت چند ذولفقار ۱ تولید شد(در منابع بین ۲۰ تا ۱۰۰ عراده ولی تعداد انگشت شمار است زیرا به شکل عملیاتی اصلا در یگانهای زرهی در دسترس نیست). در کل همچنان ام ۴۸ در ایران بدون ارتقا خاصی در خدمت است اگرچه جدیدا کمتر دیده می شوند.ام 60 پاتن


ایران در سال ۱۹۶۹ دست به دریافت ۴۶۰ عراده M-60A1 زد. این تانک در زمان خوب بهترین تانک امریکا بود و البته تانک بسیار قابلی بود. سامانه اتش مناسبی داشت و توپ ۱۰۵ م م نیز که یکی از برترین توپ های نصب شده در تاریخ روی یک تانک بود. زره مناسبی داشت و دست کم برای مقابله با تانک های تی ۵۵ و تی ۶۲ عراق کافی بود(دست کم توپ ۱۰۵ م م از پس انها بر می امد ). ایران از این تانک در جنگ با عراق استفاده کرد. تعداد زیادی از انها در جریان عملیات نصر به دست عراق افتاد(در کل حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ عراده تانک طی عملیات نصر یا از دست رفت ویا به دست عراق افتاد . این عملیات بزرگترین عملیات زرهی جنگ ایران و عراق بود که با شکست فاجعه باری تمام شد و کمر یگان زرهی ارتش شکست و دیگر ایران هیچ عملیات زرهی بزرگی نتوانست انجام دهد.در این عملیات حدود ۲۵۰ تانک ایرانی در اعضاء ۵۰ تانک عراق عمدتا تی ۶۲ از بین رفت
. بعد از جنگ ۱۵۰ تا ۱۸۰ تانک ام ۶۰ باقی ماند . ایران یک پروژه با نام صمصام اجرا کرد که شامل ارتقاء سامانه اتش و نصب سامانه اتش کت ۷۲ شد که دارای مسافت یاب لیزری، دید حرارتی نسل دوم، رایانه اتش بالستیک دیجیتال ، هشدار دهنده لیزری، دو جمر فروسرخ و نصب زره واکنشی در دو طرف برجک و نارنجک انداز دود زا است. مشخص نیست ایا این ارتقاء فراگیر بوده ویا نه ولی هنوز هم ام ۶۰ ارتقاء نیافته در کشور دیده می شود.

تانک صمصمام ارتقا انجام شده روی ام۶۰ مجهز به سایت اتش جدید، زره واکنشی وجمر فروسرختانک چیفتن
خرید چیفتن به میانه سال های دهه ۱۳۴۰ شمسی بر میگردد زمانی که شاه از قدرت زرهی رو به روشد عراق نگران بود. عراق دست به خرید صدها عراده تی ۶۲ زده بود که با توپ ۱۱۵ م م خود به نظر می امد برتر از ام ۶۰ با توپ ۱۰۵ م م باشد(جالب اینکه تاریخ نشان داد توپ ۱۰۵ م م از نظر قدرت نفوذ از ۱۱۵ م م روسها برتر بود زیرا مهمات های بهتری حمل میکرد و خان دار بودنش باعث افزایش دقتش شده بود به شکلی که در بسیاری از کشورهای تی ۶۲ ارتقایء یافته و توپ۱۰۵ م م جای توپ۱۱۵ م م را گرفت)
از این رو شاه به دنبال یک تانک جدید میگشت. در همان زمان پاکستان که متحد ایران نیز بود به دنبال تانک جدید میگشت و حتی طرف پاکستانی پیشنهاداتی برای تولید یک نوع تانک در داخل ایران و پاکستان به شکل مشترک پیشنهاد داد ولی از آنجایی که هر دو کشور زیر ساخت لازم را نداشتند شاه پیشنهاد می دهد که اول یک تانک به دلیل نیاز فوری وارد این دو کشور شود و بعد طی مدتی زیر ساخت اولید امده شود. راه ایران و پاکستان جدا شده و پاکستان به دنبال تایپ ۵۹ و ایران به سراغ یک گزینه غربی رفت. شاه چندین تانک را بررسی کرد و در نهایت دست به سفارش چیفتن زد. در ان زمان اسرائیل نیز به دنبال چیفتن بود و دست به بررسی دو عراده از این تانک زد ولی جنگ سال ۱۹۶۷ بین اعراب اسرائیل و تحریم های فرانسه و انگلستان بر علیه اسرائیل مانع دست یابی اسرائیل به چیفتن شد و اسرائیل به دنبال تعداد بیشتری ام ۶۰ رفت و در نهایت دست به توسعه مرکاوا زد.در ان زمان اسرائیل گزارشی از عملکرد و ازمایشات چیفتن به ایران داد و اعلام کرد چیفتن مشکلاتی دارد که باید رفع شود. شاه علیرقم اینکه تنها جنبه برتری چیفتن توپ ۱۲۰ م م ال۱۱ ان بود و زره کمی داشت دست به سفارش این تانک زد. شاه در خاطرات خود یکی از دلایل سفارش چیفتن را افزایش تراز تجاری میان ایران انگلستان نیز اعلام شد. شاه به دلیل روابط خوب با شرکت لیولند و اصلاح تراز تجاری خود با انگلستان این تانک را سفارش داد و اگرچه موارد بسیار بهتری چون ام ۶۰ ای ۳ را میتوانست انتخاب کند. شاه برنامه خرید تانک چیفتن را داشت و قرار بود در اواخر دهه ۱۹۷۰ دست به ارتقا چیفتن ها تحت برنامه شیر ۱ بزند و در نهایت دست به دریافت شیر ۲ در دهه ۱۹۸۰ بزند(تانکی که بعدها تبدیل به چلنجر ۱ شد) ولی شاه سرنگون شد و برنامه شیر ۱ و ۲ دست کم برای ایران به جای نرسید.
ایران بین سالی های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۵ در مجموع ۷۵۱ عراده چیفتن شامل ۷۰۷ عراد نسخه مارک۳ و مارک۵ دریافت کرد. چیفتن تانک پر حاشیه ای حتی برای خود انگلیسی ها .تانکی بود با موتور چند سوخته بسیار مستعد گرم کردن و گیر کردن که حتی گهگاه نیم ساعت نیز نمی توانست تانک را به پیش ببرد و بزرگترین مشکل این تانک بود حتی خود انگلیسها نیز باید با کاهش قدرت موتور و استفاده از قدرت کمتر طی مانورها با این تانک پیش می رفتند . زره ان از جمله در دو طرف کم بود و تنها نقطه مثبت ان توپ خان دار ۱۲۰ م م ان بود که واقعا عالی بود و حتی در چلنجر۱ نیز به کار رفت. البته بر اساس برنامه قرار بود این تانها به شیر ۱ ارتقا یابند که شامل تعویض موتور و ارتقاء زره و سامانه اتش می شد ولی انقلاب مانع این برنامه شد و حتی یک سفارش بیش از صد عراده ای ایران نیز در نهایت لغو شد. چیفتن در جنگ کارایی بسیار بدی داشت . تعداد زیادی تنها طی عملیات نصر دست دشمن افتاد در حالی که موتور ها گیر کرده بود وتوان حرکت نداشتند .گفته شده در مجموع طی جنگ حدود ۳۰۰ عراده چیفتن به دست عراق افتاد که اکثرا سالم بودند. بعد از جنگ ایران همچنان کمتر از ۲۵۰ تا ۳۰۰ عراده را در اختیار داشت. برنامه ای با نام مبارز اجرا شد که شامل تعویض موتور با موتور ۸۴۰ اسب بخاری و نصب مسافت یاب لیزری و سایت اتش بهبود یافته بود. این نسخه کارایی خوبی داشت ولی باز از چند پیش نمونه فراتر نرفت و به دلیل مالی برنامه به صورت کامل اجرا نشد. ایران همچنان بر اساس منابع مختلف ۱۰۰عراده از این تانک را در خدمت دارد که در لشکر زرهی قزوین تنها در خدمت هستند. خرید چیفتن همیشه یکی از بزرگترین انتقادات به شاه ایران بوده که همیشه در خرید سلاح انتخاب خوبی داشت ولی به نظر می رسد تنها راه شاه نیز بوده زیرا ایران مدتی دنبال لئوپارد۱ المانی بود ولی با فروش ان مخالفت کرد. شاید بهتر بود تعداد بیشتری ام۶۰ خریداری می کرد و بعد منتظر ابرامز می ماند ولی به هر حال در چنین حالتی نیز شاه به ابرامز و لئوپارد۲ نمی رسید زیرا انقلاب شکل گرفت(ایران هرگز لئوپارد۲ ویا ابرامز را سفارش نداد و این دو تانک به شکل گسترده بعد از انقلاب وارد خدمت شدند).


تانک تی 55
تانک تی ۵۵ اولین تانک شرقی ایرانی و اولین تانکی بود که بعد از انقلاب وارد شد. در حالی که در مراحل نخست جنگ ایران به این دید به تانک نگاه کرد که هزینه زیادی دارد و در صورت نابودی جایگزینی ان سخت است از این رو تکیه خود را بر نیروی پیاده گذاشت ولی جنگ به سرعت ثابت کرد که هر جا عراق با نیروی زرهی خود تک میکند پیروزی است و تک های نیروی های پیاده ایرانی هم اگر با پیروزی باشد با تلفات بسیار همراه است زیرا تانک یک سلاح تهاجمی است از این رو سپاه پاسداران از سال سوم جنگ به سرعت به دنبال خرید تانک برای تشکیل یگان زرهی رفت تا بتواند در حملات از انها به عنوان نیروی خط شکن استفاده کند که واقعا هم ممکن نشد زیرا سپاه نه فرمانده زرهی داشت و نه زیر ساخت ان ، این سازمان تنها چند سال بود تشکیل شده بود . از انجای که تنها خرید تانک های شرقی ممکن بود این نیرو دست به خرید تانک تی۵۵ و نسخه های چین ان زد.
نسخه اصلی تی ۵۵ روسی از دو کشور به ایران رسید در یک برهه زمانی ۶۵ عراده در سال ۱۳۶۲ از لیبی و در همان سال ۱۲۰ عراده از سوریه تحویل شد. این تانک ها به شکل دست دوم تحویل ایران شد.ایران در ادامه به سراغ چین رفت که به هر دو طرف سلاح می فروخت و دست به سفارش ۳۰۰ عراده تایپ ۵۹ نسخه چینی تی ۵۵ زد که در تا سال ۱۳۶۵ همه انها تحویل ایران شد. همچنین ایران طی سه سال اخر جنگ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ (در اکثر منابع ۵۰۰ امده) تایپ ۶۹ نسخه پیشرفته تر تایپ ۵۹ مجهز به مسافت یاب لیزری از چین و یک یا دو منبع دیگر تحویل ایران شد. این تانک ها در ارتش و سپاه به خدمت گرفته شد و هسته یگان زرهی فعلی سپاه را تشکیل دادند
این تانک بعد از جنگ به تعداد زیاد از انواع روسی و چینی در ایران باقی ماند که در دهه ۱۳۷۰ شمسی ایران دست به ارتقا انها با نام سفیر ۷۴ یا تی۷۲ Z زد. این ارتقاء فراگیر ترین ارتقا انجام شده روی یک تانک ایرانی است زیرا به تعداد زیادی در پادگان و شهرهای مختلف دیده شده است. این ارتقاء شامل نصب توپ ۱۰۵ م م به جای توپ ۱۰۰ که توان شلیک مهمات های با توان نفوذ بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ م م زره را دارد ، نصب سامانه اتش کت ۷۲ مجهز به نشان گذار لیزری، رایانه اتش بالستیک دیجیتال ،سامانه دید حرارتی نسل دوم است که توان اتش موثر در روز تا برد ۲۰۰۰ متری را به تانک میدهد(در نسخه قبلی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ متر بود) و نیاز به نورافکن فروسرخ را به دلیل داشتن سامانه حرارتی نسل دوم از بین می برد. همچنین این نسخه دارای زره واکنشی کنتاکت۱ ، موتور جدید ۷۸۰ اسب بخاری مشابه تی ۷۲ ام۱ میباشد که رانش به وزن را افزایش داده است بر اساس منابع بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ عراده تانک ارتقا یافتند زیرا ایران ۲۰۰ موتور برای ارتقا این تانک ها از روسیه در سال ۱۹۹۳ خریداری کرد است . این تانک برای نبرد زرهی با تانک های مدرن کارایی ندارد ولی برای پشتیباتی اتش ویا درگیری با یگان های زرهی سبک همچنان موثر است و دست کم بهتر از نگهداری تی ۵۵ به شکل قدیم است. البته هنوز در ایران تعدادی تی ۵۵ نسخه های چینی ان به شکل قدیمی در خدمت است.

سفیر 74سفیر 74

پایان قسمت اول

منبع: جنگاوران
شنبه 29 خرداد 1395 - 16:47
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 17 کاربر از verkan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: san &alimola &hunter-hunter &sarbazekavir &hasanali &mehdi &afuav &memar64 &crounus2000 &takavar313 &mehdilo &miladmohamadi &espadan &hk416 &ahidk1 &galla &f-14a &


تعداد ارسال ها: 563
تاريخ عضويت: 1 /7 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 22
تعداد اخطار: -1
تعداد تشکر کرده: 1625
تعداد تشکر شده: 2711
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
با این تانک ها برای ابر قدرت های دنیا شاخ بازی در بیاری مثل اینکه روبروت یه تیر بار باشه و توقع داشته باشی بتونی با چوب دستی شکستش بدی! به معنای واقعی کلمه وضعیت زرهی مون افتضاحه! مدرن ترینش مال زمانیه که بابابزرگ من که خیلی ساله مرده هنوز بچه بوده! واقعا شرم آوره...
شنبه 29 خرداد 1395 - 20:29
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از farid به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alimola /mehdi /crounus2000 /espadan /hk416 /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 163
تاريخ عضويت: 27 /8 /1394
تعداد تشکر کرده: 654
تعداد تشکر شده: 1120

پاسخ : 2 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
نقل قول از farid_irani
با این تانک ها برای ابر قدرت های دنیا شاخ بازی در بیاری مثل اینکه روبروت یه تیر بار باشه و توقع داشته باشی بتونی با چوب دستی شکستش بدی! به معنای واقعی کلمه وضعیت زرهی مون افتضاحه! مدرن ترینش مال زمانیه که بابابزرگ من که خیلی ساله مرده هنوز بچه بوده! واقعا شرم آوره...


برادر اگر ایمان به خدا رو بذاریم کنار که اصلی ترین رکن در جنگ و .. هست

با این تجهیزات اصلا نمیتونیم مقابله کنیم چه برسه که بخواییم دورشون کنیم ....

ایران ، اگر بخواد مقابله کنه کلا باید سیستم تولیدات رو عوض کنه .....
خب این یعنی چی ؟؟؟
مثلا ایران الان قصد داره ، تانکی رو بسازه که آمریکا و یا .... هم در حال حاظر میسازن که این بسیار غلط هست ///
به نظر من ، فکر میکنیم اگر برسیم به تکنولوژی دشمنان ، خیلی کار بزرگی کردیم در حالی که فکر نمیکنیم آن ها هم مثل ما انسان هستند و همه شون هم نخبه نیستند که این ها رو میسازند بلکه اتحاد بیش از حد دارند برای سرمایه گذاری روی پروژه های خام ....


تنها راهی که ایران باید پیش بگیره ... تکنولوژی هست که برتر و بالاتر و آینده تر از تکنولوژی فعلی آمریکا و .. هست در این صورت میتونیم حرفی برای گفتن در مقابل کل دنیا داشته باشیم ....

اولویت دادن به تجهیزاتی با هوش مصنوعی با سیستم دفاعی و تهاجمی ( زمینی ، هوایی و ...) و در سنگر دوم بازم سیستم های پیشرفته تر از سیستم سنگر اول و در سنگر سوم مجهر کردن افراد حقیقی به تجهیزات نظامی ...

خب این کار ، قابل اجراست و یک زمانی اجرا خواهد شد ... همان طور که یک زمان کسی نمتونست معنای کارخانه چیه ولی الان یک واژه ی عمومی شده ...


این ویدیو در رابطه با تکنولوژی تانک هست ... پیشنهاد میکنم حتما ببینید ...

ویدیو :

دانلود


امضاي کاربر :گشنه ها زدند پرنده ها رو کشتند

سفره ی خالی جلو پرواز رو میگیره
شنبه 29 خرداد 1395 - 20:50
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از alimola به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: mehdi /crounus2000 /espadan /jeam /khalaban123 /hk416 /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 362
تاريخ عضويت: 26 /10 /1394
محل زندگي: شهریار
تعداد تشکر کرده: 992
تعداد تشکر شده: 1798
نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 3 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
یه سوال خارج از بحث

اونجایی که وسط خیابون بین مردم رژه میرن دقیقا کجاس؟؟؟؟؟
امضاي کاربر :
**...در آرزوی پروازم...**

**...دوست دارم کفنم پرچم ایران باشد...**

*****نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی*****
شنبه 29 خرداد 1395 - 21:11
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از khalabanofiriaf به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: san /mehdi /verkan /crounus2000 /espadan /hk416 /


تعداد ارسال ها: 915
تاريخ عضويت: 15 /11 /1393
محل زندگي: شاهرود
تعداد تشکر کرده: 10651
تعداد تشکر شده: 4810
نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا

پاسخ : 4 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
نقل قول از khalabanofiriaf
یه سوال خارج از بحث

اونجایی که وسط خیابون بین مردم رژه میرن دقیقا کجاس؟؟؟؟؟

هرسال در جوار حرم امام خمینی (ره) برگزار میشه
شنبه 29 خرداد 1395 - 22:25
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از alij به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: mehdi /verkan /crounus2000 /espadan /hk416 /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 3376
تاريخ عضويت: 24 /9 /1393
محل زندگي: همه جای ایران سرای من است
تعداد تشکر کرده: 18741
تعداد تشکر شده: 16824
قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص)
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
ای کاش مسئولان به فکر بودن اگر ما ظرفیت تولید تی 90 رو داریم دست بکار بشیم به نظر میاد ساخت تانک مثل هواپیما نباشه بگیم فلان تکنولوژیش رو نداریم همکاری میخواد توپش رو یک ارگان بسازه سیستم دفاعی رو بدن مثلا(قرارگاه پدافند خاتم) خلاصه یه چیزی میشه یه ضرب المثل هست که میگه یک دست صدا نداره
امضاي کاربر :
یکشنبه 30 خرداد 1395 - 10:25
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از mehdi به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: verkan /crounus2000 /takavar313 /espadan /hk416 /ahidk1 /f-14a /


تعداد ارسال ها: 882
تاريخ عضويت: 23 /6 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2560
تعداد تشکر شده: 4546
نیروی هوافضای سپاه پاسداران
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
ساخت تانک خیلی ساده تر هست نسبت به جنگنده یعنی تکنولوژی عمومی تری نیاز داره البته نمیگم که نیاز نداره چرا قوای زرهی هم تکنولوژی های خاص خودشو داره ولی مشکل ما بحث شاسی هست، اگه نگاه کنین میان تانک های خودمون رو که طراحی میکنیم روی شاسی تانک های قدیمی قرار میدیم و حتی ماشین های استراتژیکمون هم که اکثرا بر اساس شاسی نیسان ساخته شدن و از طرفی تکنولوژی درست حسابی ساخت موتور هم نداریم
ولی چیزهایی مثل زره، چرخ و شنی، توپ و ... رو خودمون میتونیم بسازیم
یکشنبه 30 خرداد 1395 - 10:35
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از verkan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /memar64 /crounus2000 /takavar313 /espadan /hk416 /ahidk1 /f-14a /


تعداد ارسال ها: 882
تاريخ عضويت: 23 /6 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2560
تعداد تشکر شده: 4546
نیروی هوافضای سپاه پاسداران
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 7 RE قسمت دوم
قسمت دوم

تانک تی 62


تی ۶۲ نیز از جمله تانک های بود که ایران در زمان جنگ وارد کرد. ایران از سه کشور تی ۶۲ وارد کرد اولین بار دست به وارد کردن ۶۵ عراده تی ۶۲ از لیبی در سال ۱۳۶۲ زد و یک سال بعد نیز ۱۰۰ عراده از سوریه دریافت کرد که هر دو سری دست دوم بود و در قدم بعدی طی دو سال بعد ان دست به خرید ۱۵۰ عراده تی ۶۲ ساخت کره شمالی با نام چیونیما هنو زد. این تانک در جنگ استفاده شد ولی هرگز مورد توجه ایران قرار نگرفت زیرا چونیما هو کره که کیفیت بسیار بدی داشت و نسخه های روسی نیز بسیار پر هزینه تر بودند. کلا تی ۶۲ هرگز تانک محبوبی در جهان نبود زیرا از نظر کارایی تفاوت چندانی با تی ۵۵ نداشت از جمله اینکه در دهه ۱۹۷۰ مهمات های جدید توپ۱۰۰ م م توان نفوذی برابر با مهمات های توپ۱۱۵ م م داشتند و از طرفی تی ۶۲ دو برابر قیمت داشت برای همین ایران رفته رفته این تانک را به شکل ذخیره در اورد و امروزه نیز ذخیره هستند و نه عملیاتی.

تانک تی 72
ایران اولین بار در جنگ ایران و عراق با این تانک اشنا شدند. این تانک با توپ ۱۲۵ م م و زره مناسب از همه تانک های جنگ برتر بود ..ار پی جی ۷ به ان از روبرو اثری نداشت و در درگیری زرهی با نیروهای ما نیز دست برتر را داشت . البته به نظر می رسد تنها جنگی که در ان درخشید همان جنگ ایران و عراق بود زیرا در جنگ سال ۱۹۸۲ در لبنان (تی ۷۲ اورال سوری) کارایی بدی در برابر مرکاوا مارک۱ داشتند و در برابر ابرامز نیز در جنگ اول خلیج فارس با یک شکست بزرگ با از دست رفتن ۳۰۰ تا ۵۰۰ تی ۷۲ طی سه رو درگیری در اعضای کمتر از هشت ابرامز شکست سنگینی خوردند. البته تی ۷۲ یک نسل از مرکاوا مارک۱ و ابرامز عقب بود. برای نمونه سامانه اتش ان دارای رایانه انلوگ بود ولی هر دو تانک دیگر دیجیتال برای همین برد اتش موثر تی ۷۲ عراقی(و حتی خود روسی) در بهترین حالت ۱۳۰۰ متر بود ولی برای مرکاوا و ابرامز ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از طرفی سامانه دید شبانه تی ۷۲ نسل اول منفعل بود(همه نسخه های این تانک) ولی و تانک دیگر نسل دوم حرارتی که برد درگیر انها ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر بود ولی برای تی ۷۲ عدد ۸۰۰ متر. حالا بماند که ابرامز دارای مهمات اورانیومی بود که زره تی ۷۲ توان مقابله با ان را نداشت.
به هر حال تی ۷۲ در اواخر دهه ۱۹۸۰ زمانی که ایران به دنبال نو سازی ناوگان زرهیش بود پر تعداد ترین تانک شوروی بود اگرچه اخرین ان نبود و تی ۸۰ بهترین انها بود. ایران تصمیم به خرید تی ۷۲ گرفت حالا یا تحت تاثیر کارایی ان در جنگ بود ویا اینکه از موتور توربین گازی پیچیده پر هزینه تی ۸۰ ترسید دست به سفارش ۱۰۰۰ عراده از این تانک زد که قرار بود در ایران به شکل کیت تولید شود.۱۰۴ عراده مستقیم تحویل شد و ۳۱۸ کیت نیز در ایران تولید شد ولی به دلیل فشار امریکا بر روسیه برنامه لغو شد و کمتر از نیمی از سفارشات تحویل شد. ایران همچنین ۱۰۴ عراده تی ۷۲ ام ۱و ۳۷ عراده دیگر در سال ۲۰۰۲ از بلاروس از همین مدل را دریافت کرد. تی ۷۲ تحویلی از روسیه ایرانی از نسخه S هستند که نسخه صادراتی تی ۷۲ بی پیشرفته ترین نسخه تولید و در واقعه اخرین نسخه تولید این تانک است و نسخه تحویلی از لهستان و بلاروس نسخه ام۱ نسخه صادراتی تی ۷۲ ای است که عراق هم از ان استفاده میکرد و از نسخه اس ضعیفتر هستند و فاقد زره واکنشی .
تی ۷۲ اس ایرانی مجهز به موتور ۸۴۰ اسب بخاره و ۱۵۵ قطعه زره واکنشی کنتاکت ۱ است. این نسخه دارای مقاومت ۵۴۰ م م در برابر انرژی جنبشی و ۹۵۰ م م در برابر سلاح های خرج گود است. این تانک توان شلیک مهمات های با توان نفوذ در ۴۵۰ تا ۵۰۰ م م زره از نوع انرژی جنبشی و شلیک موشک لوله پرتاب ضد تانک ای تی ۱۰ که در ایران با نام تندر مدتی تولید شد را دارد. این موشک لوله پرتاب در حال حاظر بهترین سلاح ضد تانک شلیک از تانک های ایرانی است که دارای سامانه هدایت لیزری و توان نفوذ در ۸۵۰ م م زره است ولی باز برای نفوذ در تانک های چون ابرامز ویا لئوپارد ۲ و یا مرکاوا کم است.
ایران تی ۷۲ های خود را ارتقاء داد برخی از نسخه های دست دوم خریداری شده از لهستان و بلاروس به سایت اتش کت۷۲ شدند. همچنین ایران برخی از تی ۷۲ خود را به زره توری ضد راکت تجهیز کرد که با نام تانک رخش شناخته می شود(فقط با اضافه کردن یک زره توری نام تانک عوض شد). همچنین ایران در اواخر دهه ۱۳۷۰ با بهبود رابطه خود با اکرایین پروژه ای با نام خرمشهر را رقم زد که شامل تعویض موتور و همچنین نصب برجک تانک تی ۸۰ یو دی (نسخه تولید در اکراین) روی تی ۷۲ بود که حفاظت زرهی ان افزایش یافته بود و سامانه اتش نیز ارتقا پیدا کرده بود. تنها چند عراده ارتقا یافت و برنامه تحت فشار خارجی بر اکراین لغو شد.
ایران روی کاغذ باید حدود ۶۰۰ عراده تی ۷۲ کم بیش داشته باشد با وجود همه ضعف هایش این تانک ولی همکنون پرتعدادترین و پیشرفته ترین تانک ایرانیها به شکل عملیاتی است.

تانک ذوالفقار 1

برنامه ذولفقار۱ بر میگردد به اوائل دهه ۱۳۷۰ شمسی و تلاش ایران برای ساخت یک تانک بومی . این برنامه با ترکیبی هر چیزی که در دسترس بود ایجاد شد . شاسی ام ۴۸، توپ ۲ای ۴۶ تانک تی ۷۲، موتور ۷۸۰ اسب بخاری تی ۷۲ ام۱ که از روسیه خریداری شد و سامانه اتش ای‌اف‌سی‌اس-۳ ساخت اسلوانی که در ایران با نام کت ۷۲ تولید شد. تانک دارای برجکی است که در ایران طراحی شده و دارای سه خدمه است که گلوله گذار نیز مانند تانک های روسی خودکار است. این تانک دارای زره کامپوزیت و یا به گفته برخی منابه فولادی بود ولی هر چه بود فاقد زره واکنشی بود ولی از نظر سامانه اتش از تی ۷۲ اس ایرانی برتری زیاد داشت . این که چه تعداد از این تانک ساخته شده مشخص نیست. ایران ۱۰۴ موتور خرید ولی مشخصا این تانک هرگز به شکل فراگیر تولید نشد زیرا هرگز در یگان های زرهی ایرانی به شکل گسترده استفاده نشد و تنها در رژه نیروی های مسلح دیده می شود و به بجز برخی عکسها از ازمایشات ان در دهه ۱۳۷۰ و برخی نمایشگاه ها تصویر زیادی از ان نیست(حتی تصویر چهار ذولفقار ۱ نیز با هم در کشور وجود ندارد) اگرچه برخی منابع از تولید ۱۰۰ عراده صحبت کردند ولی هرگز تائید نشد.تانک ذوالفقار 3

ایران در ادامه برنامه ای با نام ذولفقار۲ را توسعه داد که از یک پیش نمونه فراتر نرفت و شبیه چیفتن بود ولی اقدام جدی بعدی ذولفقار۳ بود. این تانک با یک موتور ۱۰۰۰ اسب بخاری تجهیز شده و شاسی نیز تغییر کرده و دارای هشت چرخ جاده است. شکل کلی بدنه و برجک شباهت بسیار به ابرامز دارد ولی دارای همان سامانه اتش کت ۷۲ و توپ۱۲۵ م م تی ۷۲ است . میزان زره این نسخه مشخص نیست ولی مشخصا زره واکنشی ندارد ولی ممکن است روی ان قابل نصب باشد همچنین دارای هشدار دهنده لیزری و یک سیستم دید پانورماتیک با قابلیت ۳۶۰ درجه است. البته مشکل اساسی ذولفقار مانند تمامی تانک های شرقی سامانه گلوله گذاری خودکار چرخفلکی است . به دلیل شکل قرارگیری مهمات درون خشاب چرخفلکی زیر برجک، نفوذ مهمات دشمن از هر سمت بدنه میتواند باعث اتش سوزی و انفجار شدیدی شود که حتی برخی موارد باعث کنده شدن برجک تانک میشود. این مسئله از جمله به دلیل داشتن زره کم در دو طرف بدنه بسیار مشکل ساز بوده و باعث بد نامی تی ۷۲ است. با وجود این استفاده از غیر کالبیر ۱۲۵ م م برای ما ممکن نیست زیرا ما دو توپ در کشور تولید می کنیم ویا می کردیم یکی توپ۱۰۵ م م و دیگری توپ ۱۲۵ م و ومهمات استاندارد ایران نیز این دو کالیبر است از این رو استفاده و یا تولید توپ مشهور قدرتمند رایمتال ۱۲۰ م م که روی تانک های چون ابرامز، لئوپارد و یا چندین تانک دیگر نصب است میسر نیست زیرا اصلا کالبیر ان در کشور وجود ندارد .


و اما آینده

خوب همان طور که گفته شد در مراحل اولیه جنگ نیز ایران تکیه بر نیروی پیاده داشت زیرا تانک گران بود و جایگزینی ان سخت ولی بعد از اینکه معلوم شد جلوگیری از یک تک زره بدون تانک سخت است و از همه مهمتر انجام یک یورش بزرگ تنها با تکیه بر نیروی پیاده هم کوهی از تلفات به جا میگذارد سپاه به دنبال تانک رفت. بعد از جنگ بخش زرهی مانند همه بخش ها از توپخانه گرفته تا هواپیما بالگرد به نوعی تحت شعاع موشک قرار گرفت زیرا ایران تلاش در بازدارندگی با کمک موشک داشت ولی نبرد در سوریه خیلی درسها به ایران داد. نشان داد هواپیما و بالگرد برای پشتیبانی هوایی چقدر مهم است و تانک چه ارزش رزمی دارد. ارتش اسد در سوریه از تانک های قدیمی چون تی ۵۵، ۶۲ و ۷۲ بهره میبرد. اگرچه تعداد زیادی از انها قربانی موشک تاو مخالفان شدند زیرا این تانک ها زره درست و حسابی ندارند ولی هر جا ارتش اسد پیروزی به دست اورد به واسته تانک هایش بود و حتی هرجا مخالفان هم پیروزی به دست اوردن با استفاده از تانک بود(خان طومار یکی از انها بود) . از این رو تفکر در ایران ایجاد شده که باید یگان زرهی بهسازی شود(کلا نبرد سوریه روی دو چیز در سطح جهانی تاثیر گذاشت یکی بازار تانک دیگری هواپیماهای پشتیبانی ولی تانک بدون پوشش هوایی به کار نمی اید ولی خوب همیشه هم ما با قدرتی مثل امریکا روبرو نیستیم که بتواند برتری هوایی را به دست بگیرد نمونش داعش).
در مرحله اول ناوگان فعلی قابلیت ارتقا دارند ولی کدام تانک
ام۶۰ تعدادش کم است ولی این تانک هنوز قابل ارتقا است کما اینکه سابرا ترکی که توسط اسرائیل ارتقا یافته حتی از نظر حفاظت زرهی از تی ۹۰ بهتر افتاده زیرا میزان مقاومت ان تا ۱۵۰۰ م م در برابر خرج گود افزوده شده و چند ماه پیش در یک رویاروی موشک کورنت شلیک شده از طرف داعش در شمال ترکیه را دفع کرد. این کار روی ام۶۰ ما ممکن است ولی نیاز به ساخت ژره کامپوزیت ماژولار به سبک همان سابرا است و با در نظر گرفتن افزایش زره نیاز به تعویض موتور نیز است و در نهایت توپ ۱۰۵ م م نیز برای نبرد زرهی منطقه ما کافی نیست نیاز به توپ بالاتر است که تنها توپ بالاتر در دستراس توپ ۱۲۵ م م است که نیاز به تعویض برجک و طراحی برجک جدید دارد. شاید به نظر بیاید هزینه این کار زیادی است ولی حدود یک تا یک نیم میلیون دلار هزینه دارد.ه همچنین میتوان تی۵۵ ها را از این نیز بیشتر ارتقاء داد مانند تی۵۵ ام۶ که دارای توپ ۱۲۵ م م و زره کنتاکت ۵ است و یا الزرار پاکستانی.
گزینه ارتقاء بعدی تی ۷۲ است. میتوان با نصب یک سامانه اتش جدید برد اتش ان به راحتی تا برد تی ۹۰ افزایش داد و با نصب زره کنتاکت۵ نیز قدرت حفاظت ان در برابر خرج گود را دست کم از روبرو بدنه تا ۱۲۰۰ م م افزایش داد که بسیار به تی ۹۰ نزدیک است. چنین ارتقا مشابه تی ۷۲ ابجت ۱۹۸۹ و یا تی ۷۲ بی ۳ است که عملا شما صاحب تانکی با توان تی ۹۰ ای و یا اس میکند. یادمان نرود که خود تی ۹۰ نسخه ارتقا یافته تی ۷۲ بود و پیش نمونه ان تی ۷۲ بی ام نام داشت و ابرو ریزی تی ۷۲ در جنگ اول خلیج فارس باعث تعویض اسم تانک شد از این رو رسیدن به تی ۹۰ با تی ۷۲ ممکن است چندین طرح ارتقا تی ۷۲ در جهان انجام شد که برخی حتی از نظر سامانه اتش از دو نسخه نخست تی ۹۰ هم بهتر بود بعدها به انها خواهیم پرداخت. البته نیاز به خرید مهمات بهتر نیز است در بحث درگیر زرهی ما مهماتی با توان نفوذ در ۴۵۰ م م را داریم . این مسئله را بدانیم که کشوری چون ترکیه و یا عربستان و مهمات های انرژ ی جنبشی با توان نفوذ در بیش از ۷۰۰ م م زره و یا پاکستان در حدود ۶۰۰ م م زره دارد .
گزینه بعدی به خدمت گیری تانک جدید است که اینجا باز دو گزینه داریم: گزینه خارجی و داخلی.
گزینه خارجی تانک های مانند تی ۹۰ اس (نسخه صادراتی تی ۹۰ ای) و یا تانک های چینی چون ام بی تی ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ است . ما گزینه دیگری نداریم زیرا از غرب که نمی توانیم خرید کنیم به دلیل شرایط سیاسی و از کشورهای جنوبی شرق اسیا مانند کره جنوبی و ژاپن نیز نمی تواینم زیرا تنها تحت فشار امریکا قرار میگریند (روسیه تحت فشار امریکا به ما نمی فروشد ولی به حال متحدان امریکا).
تی ۹۰ و ام بی تی ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ به صورت مستقیم و غیر مستقیم از تی ۷۲ بر گرفته شده اند. تی۹۰ در زمان توسعه نامش تی ۷۲ بی ام بود و ام بی تی ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ بر گرفته از تایپ ۹۹ هستند که تایپ ۹۹ نیز تحت تاثیر تی ۷۲ ساخته شده. هر سه این ام بی تی ها دارای توپ ۱۲۵ م م با گلوله گذاری خودکار هستند و وابسته به زره واکنشی خود.از نظر سیستم اتش نسخه های چینی بر اساس اطلاعات روی کاغذ بسیار بهتر هستند (کلا چین از نظر الکترونیک و اپتیک در حال پیش گرفتن از روسیه است از جمله در زمینه اپتیک در حالی که روسها برای اپیتک حرارتی به فرانسه وابسته است چین خودش تولید کننده و صادر کننده است و تنها کافی است به رادار های ارایه فازی فعال چینی نگاه کنید).
تی ۹۰ اس و یا دو تانک چینی از نظر برتر در بین ده تانک برتر جهان در اخر لیست قرار دارند انها از نظر حفاظت بین ۳۰ تا ۵۰ درصد پاینتر از رقیبان مانند لئوپارد ۲ ، مرکاوا ، چلنجر و یا ابرامز ام ۱ ای ۲ هستند که بیشتر هم بر می گردد به وابسته بدون به زره واکنشی تا زره کامپوزیت ماژولار مانند تانک های غربی. همچنین همان طور که در مقاله ای در همین هفته گفته شد توپ ۱۲۵ م م نیز کارایی کمتر از نمونه غربی دارد ولی در روسیه تانک تی ۹۰ اس ام نیز است که از نظر حفاظت و دقت اتش جایگاه بسیار بهتری دارد و به صورت خاص قابلیت حفاظتی ان بالا رفته(البته باز با همان توپ) و یا ارماتا که برتری های آشکاری دارد اگر چه از نظر بسیار از کارشناس هنوز به لئوپارد ۲ ای ۷ نرسیده ولی واقعا تانک شایسته ای است و نیاز ما را براورده میکند.
ما دو روش را می توانیم پیش بگیریم
اولی خرید ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ تانک تی ۹۰ اس و یا ام بی تی ۳۰۰۰ که حدود ۵ میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت و البته میتوان طی ده سال یا کمتر خریداری کرد و بعد در درازمدت می شود انها را ارتقا داد و زره و سیستم دفاع فعال مناسب روی انها نصب کرد ویا اینکه به دلیل نداشتن زیر ساخت لازم برای تعمیر و نگهداری تانک پیچیده ای چون تی ۹۰ اس ام ویا ارماتا از جمله در زمینه الکترونیک و اپتیک ما در مرحله اول ۵۰۰ تا ۶۰۰ عراده تانک تی ۹۰ اس خریداری کنیم زیرا همکنون در خط تولید است و بعد صبر کنیم و زیر ساخت لازم را تهیه کنیم ببینم سرنوشت تی ۹۰ اس ام و ارماتا چه می شود.
زیرا تی ۹۰ اس ام که از طرفی خود روسها سفارشی ندارد و هند که گفته شده حدود۳۷۰ عراده ان را سفارش داده نیز هنوز خبری از تحویل ان به گوش نمی رسید و دست کم هنوز خط تولیدی برای این نسخه در کار نیست که البته به گفته برخی منابع بر می گردد به تحریم روسیه زیرا بخش عمده سامانه اپتیکی تی ۹۰ اس ام متعلق به تالس فرانسه است و از طرفی هم ارماتا تازه اول راه است فعلا نسخه صادراتی ندارد از این رو ما میتوانیم با دریافت تعداد چند صد عراده تی ۹۰ اس خود را اماده و موقت تجهیز کنیم تا تکلیف این دو طرف مشخص شود و در صورت که مشکلی هم پیش امد تعداد بیشتری تی ۹۰ اس و یا نمونه های چینی دریافت کنیم(البته در صورتی که تحریم ها بگذارند).
گزینه بعدی تولید در داخل است
تانک مثل هواپیما جنگی نیست که بگویم بسیاری از فناوری ان را نداریم (مانند موتور و اونیک ویا تجهیزات جوشکاری) و گیر اوردن انها هم تنها از کشورهای درجه یک ممکن باشد.
تانک نیاز به توپ دارد ما توپ ۱۲۵ م م را تولید می کنیم تنها می ماند مهمات خوب(البته کیفیت هم مهم است)، نیاز به موتور دارد که از چین روسیه اکرایین و یا برخی کشورهای اروپای شرقی قابل دسترس است، نیاز به سامانه اتش دارد اگرچه کت ۷۲ سامانه انچنانی نیست ولی قابل ارتقا با کمک حتی بخش خصوصی ویا بخش های غیر نظامی است و تنها مسئله ساخت مواد لازم برای زره است.
ایران دو طرح ذولفقار ۱ و ۳ را توسعه داد به ان پرداختیم.این تانک دارای توپ روسی ولی زرهی به سبک غرب هستند . ذولفقار۳ زره اصلی بدنه است و نه زره واکنشی البته امتیاز خود را دارد. در تانک چون تی ۹۰ با برخورد اولین مهمات دشمن به یکی از صفحه های زرهی واکنشی زره از بین می رود و برخورد مهمات بعدی به همان بخش به معنی برخورد به خود بدنه است که مقاومت چندانی نیز ندارد ولی در تانک های غربی ویا تانکی مثل ذولفقار برخورد به بدنه باعث از بین رفتن بخش های از زره نمی شود الا که مهمات کاملا نفوذ کند و حتی برخورد بعدی اگر در چند سانتیمتری برخورد قبلی باشد زره همچنان مقاومت خود را حفظ میکند البته هر کدام از روشها ویژگی خود را دارند.
همان طور که گفته شد تی ۹۰ اس و یا ام بی تی ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ تانک های خوبی هستند ولی تانک های در حد تانک های درجه یک غرب نیستند بدون شک ما توان ساخت تانکی به خوبی این تانک ها را داریم.
چند ماه پیش فرمانده نیروی زمینی ارتش از خرید تی ۹۰ صحبت کردند، ایشان بعد از مدتی امدند و گفتند این خرید به نفع ساخت پروژه بومی با نام کرار کنار رفته و بعد در عرض کمتر از یک ماه خبر امد کرار تولید شده و وارد یگان های عملیاتی هم شده است(یکی از عجائب هفت گانه جهان است در عرض یک ماه تانکی با نام کرار به وجود می اید تولید و تحویل یگان های زرهی هم می شود).
هنوز این کرار به نمایش در نیامد بنده قصد داشتم این مقاله را قبل از این ها بنویسم هرچه صبر کردم کرار رو نمایی شود ، نشد بنده مقاله را نوشتم . برخی از دوستان معتقدند کرار همان پروژه خرمشهر است(بنده بعید میدانم) که بدینسان تنها شامل ارتقا تی ۷۲ می شود ولی بر اساس گفته یک مقام نظامی دیگر ایرانی کرار شبیه ذولفقار۳ است. احتمالا کرار همان ذولفقار۳ بهسازی شده است وشایدم تنها نامی دیگر برای همان تانک.
به هر حال ما فعلا ذولفقار۳ را دیده ایم. میتوان این تانک را به سطح تانکی چون تی ۹۰ اس ارتقا داد. این تانک همکنون دارای موتور ۱۰۰۰ اسب بخاره است میتوان بر روی بدنه برای حفاظت زره بیشتر ، از روسیه زره واکنشی کنتاکت۵ وارد کرد و روی ان بست ویا زره مشابه در داخل توسعه داد (کلا خرید بهتر است معلوم نیست در چیزی که توسعه میدهیم بعد از کلی پول خرج کردن چی دستمان بیاد ) بدین گونه سطح حفاظت تانکی چون تی ۹۰ اس در برابر خرج گود که ۱۳۰۰ م م است می رسید. این سطح حفاظت به انداز ۱۶۰۰ م م برای ابرامز و مرکاوا ویا بیش از ۲۰۰۰ م م برای لئوپارد۲ ای ۷ ویا ۱۸۰۰ م م برای چلنجر نیست ولی بدون شک محافظت زرهی به میزان تی۹۰ برای ما ایجاد میکند و سطح تهدیدات را کم میکند . توپ همان توپ است تنها باید مهمات بهتری برای ان تهیه کرد و می توان سامانه جینیگ فروسرخ که در داخل نسخه بومی ان توسعه یافته است و همچنین یک سامانه اتش جدید که همان طور که گفته شد توان توسعه نسخه کارامدتر را داریم. همین کت ۷۲ نیز دارای برد اتش موثر ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ متر روز است این میزان برای تی ۹۰ اس در تمرینات ارتش هند ۲۲۰۰ متر اعلام شد پس چندان دور از دست نیست. دست کم یک تانک بومی را ساختیم و یک پایه برای تولید نسخه پیشرفته تر اگر قرار است تانکی با سطح تی ۹۰ اس را دریافت کنیم الا که تانک پیشرفته تری بخواهیم بخرید همانند تی ۹۰ اس ام و ارماتا که خود در کشور قابل تهیه نیست باید از روسیه خرید کنیم.
در نهایت
به شکل کلی قدرت در نیروی های مسلح جنبه های مختلف دارد که تنها حرکت در همه زمینها از جمله زمینه های که لازم و ملزوم هم هستند می توان به قدرت نظامی رسید. مثلا در کشور ما ناوگان نیروی هوایی فرسوده است در همه جنبه ها مثلا ترابری جنگنده اموزشی ، ناوگان بالگرهای فرسوده است در همه زمینه های ترابری شکاری کوچک و بزرگ….. برای همین شما نمی توانید تعداد مناسبی بالگرد تهاجمی پیشرفته بخرید و بفرستی میدان نبرد وقتی جنگنده مناسبی برای پشتیبانی از ان ندارید….شما نمیتوانی موشک ضد کشتی پیشرفته داشته باشی ولی یک شناور پیشرفته برای شلیک این موشک ذر اختیار نداشته باشد ..شما نمی توانید شناور رزمی پیشرفته داشته باشی ولی شکاری برای پوشش ان در برابر حملات هوایی نداشته باشی الا که یک شناور دفاع هوایی فوق العاده پیشرفته مانند تایپ ۴۵ داشته باشی انهم باز در یک حمله فراگیر به ناو که ده ها جنگنده با موشک کروز و سلاح دوربرد شرکت داشته باشند شانس چندانی ندارد.
در بحث نیروی زمینی از جمله نیروی زرهی داستان همین شکل است.. بارها گفته ام میتوان مثلا جلوی یک حمله کوچک زرهی را مثلا با یگانهای ضد زره با موشک ضد تانک گرفت ولی نمی توان جلوی یک دسته بزرگ زرهی که از پشتیبانی توپخانه برخوردارند و یا یگان شناسایی پیشاپیش دست زرهی هر تهدیدی را شناسایی و با اتش غیر مستقیم مورد هدف قرار میدهد و یک هنگ بالگرد نیز پشتیبانی انها است با موشک ضد تانک در افتاد.زیرا هیچ نیروی جلودار چنین یگان زرهی نیست زیرا همه چیز ان کامل است..(مخفی کردن تعداد زیادی نیروی پیاده با موشک ضد تانک را فراموش کنید ..ما در عصر دوربین دید حرارتی هستیم و همچنین حمله با پهپاد زمانی موثر است که دشمن دفاع هوایی نداشته باشد و یا یگان زرهی پدافند همراه نداشته باشد الا که بتوانید برتری هوایی را به سدت بگیرد و بعد وارد عمل شوید)..یک کشور اگر تانک میخواهد باید برای تجهیز تیپ و لشکر زرهی خود توپخانه نیز داشته باشد زیرا توپخانه بسیاری از تهدیدات پیش روی یک یگان زرهی و حتی پیاده را از بین می برد ، این تیپ و یا لشکر پدافند زمینی مناسب برای دفع هر حمله بالگرد و یا پهپاد وحتی جنگنده های تهاجمی نیاز دارد ، دارای نفربر مناسب برای نیروی پیاده برای تثبیت خطی که توسط نیروی زرهی شکسته شده داشته باشد، بالگرد ترابری و شکاری برای پشتیبانی اتش و لجستیک این نیروی داشته باشد و در کل دارای یک نیروی هوایی برای پوشش درست منطقه داشته باشد …یکی از اینها نباشد می شود عملیات نصر… البته شما برای یک لشکر و یا تیپ پیاده هم تک تک موارد گفته شده را میخواهید اصلا کاری به تانک ندارد.
البته این مسئله در همه بخش های است.. در نکته شماره یک به ان پرداخته شد که شما بهترین سامانه و شبکه پدافندی داشته باشید در نهایت طی درگیر با یک قدرت نظامی درست حسابی که نیروی هوایی پیشرفته ای داشته باشد محکوم به شکست است فقط زمانش کم زیاد دارد (حالا حتی اگر اس ۴۰۰ اس ۳۰۰ تا اس ۱۰۰۰ اس چند هرار داشته باشید ) زیرا رکن اصلی دفاع هوایی جنگنده است….شما بهترین پدافند و جنگنده را داشته باشی هشدار به موقع نداشته باشی(با اواکس و یا شبکه رادار) باز کاری از پیش نمی برید و………………
از این رو تانک یک بخش از یک ارتش است….شما نمی توانید بهترین تانک دنیا را بدون پوشش دست کم پدافند متحرک پر قدرت به میدان بفرستید ..اگر بفرستی می شود نیروهای زرهی عراق در جنگ خلیج فارس که ۴۰۰۰ تانک و خودروی زرهی را از دست داد زیرا دفاع هوایی نداشت(کلا شما دفاع هوایی شامل نیروی هوایی قدرتمندی نداشته باشی انگار هیچ چیز نداری هر چه داشته باشی در اتش هوایی از بین میرود… سوریه جلوی چشم ما است که حضور چند ماه نیروی هوایی روسیه چه کرد)
چند نکته
این مقاله در مورد تانک های موجود در ایران و گزینه های پیش رو بود و در مورد جایگزین تانک با موشک بالستیک ، قایق تند رو، پهپاد و یا موشک ضد تانک نبود.
همچنین نیاز به تانک در همه ارتش های جهان ثابت شده برای همین همه کشورهای دارای سبک به دنبال تانک هستند کسانی که نظریه جایگزین موشک با تانک را میدهد نیز کامنت های خود را برای کرملین و کاخ سفید مقام رهبری چین و….. بفرستند (تلاش کنید تانک را یک وسیله تنها ضد تانک نبینید زیرا تانک یک وسیله تهاجمی و یا دفاعی بر ضد هر تهدیدی روی زمین است)

نویسنده حمید تارخ

منبع : جنگاورانیکشنبه 30 خرداد 1395 - 14:24
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از verkan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: afuav /ahmad /farid /takavar313 /mehdi /espadan /hk416 /ahidk1 /f-14a /


تعداد ارسال ها: 882
تاريخ عضويت: 23 /6 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2560
تعداد تشکر شده: 4546
نیروی هوافضای سپاه پاسداران
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 8 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
نقل قول از thirteen
نقل قول از farid_irani
با این تانک ها برای ابر قدرت های دنیا شاخ بازی در بیاری مثل اینکه روبروت یه تیر بار باشه و توقع داشته باشی بتونی با چوب دستی شکستش بدی! به معنای واقعی کلمه وضعیت زرهی مون افتضاحه! مدرن ترینش مال زمانیه که بابابزرگ من که خیلی ساله مرده هنوز بچه بوده! واقعا شرم آوره...


برادر اگر ایمان به خدا رو بذاریم کنار که اصلی ترین رکن در جنگ و .. هست

با این تجهیزات اصلا نمیتونیم مقابله کنیم چه برسه که بخواییم دورشون کنیم ....

ایران ، اگر بخواد مقابله کنه کلا باید سیستم تولیدات رو عوض کنه .....
خب این یعنی چی ؟؟؟
مثلا ایران الان قصد داره ، تانکی رو بسازه که آمریکا و یا .... هم در حال حاظر میسازن که این بسیار غلط هست ///
به نظر من ، فکر میکنیم اگر برسیم به تکنولوژی دشمنان ، خیلی کار بزرگی کردیم در حالی که فکر نمیکنیم آن ها هم مثل ما انسان هستند و همه شون هم نخبه نیستند که این ها رو میسازند بلکه اتحاد بیش از حد دارند برای سرمایه گذاری روی پروژه های خام ....


تنها راهی که ایران باید پیش بگیره ... تکنولوژی هست که برتر و بالاتر و آینده تر از تکنولوژی فعلی آمریکا و .. هست در این صورت میتونیم حرفی برای گفتن در مقابل کل دنیا داشته باشیم ....

اولویت دادن به تجهیزاتی با هوش مصنوعی با سیستم دفاعی و تهاجمی ( زمینی ، هوایی و ...) و در سنگر دوم بازم سیستم های پیشرفته تر از سیستم سنگر اول و در سنگر سوم مجهر کردن افراد حقیقی به تجهیزات نظامی ...

خب این کار ، قابل اجراست و یک زمانی اجرا خواهد شد ... همان طور که یک زمان کسی نمتونست معنای کارخانه چیه ولی الان یک واژه ی عمومی شده ...


این ویدیو در رابطه با تکنولوژی تانک هست ... پیشنهاد میکنم حتما ببینید ...

ویدیو :

دانلودبرادر در مورد رکن اصلی که فرمودین بگم که رکن اصلی فرماندهی هست و تجهیزات توی نبرد امروزی
شما اگه بهترین تجهیزات رو داشته باشی و بالاترین ایمان ولی توی جنگ شکست میخوری
بهترین فرماندهی رو داشته باشی با بالاترین ایمان ولی جلوی یک کشور پیشرفته تر و قدرتمند تر از خودت محکوم به شکست هستی
آمریکایی های بلاد کفر بدون داشتن ایمان با تکیه بر عقلانیت، فرماندهی قوی و تجهیزات پیشرفته تونستن به سادگی مردم با ایمان عراق و افغانستان رو شکست بدن
یکشنبه 30 خرداد 1395 - 16:29
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از verkan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: farid /takavar313 /mehdi /espadan /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 882
تاريخ عضويت: 23 /6 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2560
تعداد تشکر شده: 4546
نیروی هوافضای سپاه پاسداران
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 9 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
من به نظر خودم یک ایراد کوچیک از نویسنده بگیرم
نوشته که 500 تی 72 در ازای کمتر از 8 آبرامز از دست رفت
نکته ای که هست اگر یک خواننده غیر حرفه ای این جمله رو بخونه تصور میکنه که 8 تا آبرامز اومدن و 500 تا تی 72 رو ترکوندن در صورتی که قوای ضد زرهی آمریکا و پشتیبانی نزدیک هوایی این ارتش رو که از آبرامز ها پشتیبانی میکردن رو بهش اشاره نکرده
یکشنبه 30 خرداد 1395 - 16:56
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از verkan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: farid /takavar313 /crounus2000 /mehdi /ahmad /espadan /hk416 /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 3811
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24314
تعداد تشکر شده: 23173
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 10 RE تانک های موجود در نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران
نقل قول از verkan
من به نظر خودم یک ایراد کوچیک از نویسنده بگیرم
نوشته که 500 تی 72 در ازای کمتر از 8 آبرامز از دست رفت
نکته ای که هست اگر یک خواننده غیر حرفه ای این جمله رو بخونه تصور میکنه که 8 تا آبرامز اومدن و 500 تا تی 72 رو ترکوندن در صورتی که قوای ضد زرهی آمریکا و پشتیبانی نزدیک هوایی این ارتش رو که از آبرامز ها پشتیبانی میکردن رو بهش اشاره نکرده


همینطور تسلیحات ضد تانک امریکایی و مهماتهای قدرتمندتر شون
کاربرد اورانیوم ضعیف شده و گلوله های ترموباریک رو هم نباید از نظر دور داشت

امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
دوشنبه 31 خرداد 1395 - 10:40
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: verkan /mehdi /san /ahmad /takavar313 /espadan /hk416 /ahidk1 /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش