نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
elyas آفلاينتعداد ارسال ها: 3465
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2959
تعداد تشکر شده: 15249
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

عملیات انتقام / آلفای سرخ ( البرز )
• عملیات استراتژیک ( چریکی ) هوایی «انتقام» ساعت 14 روز سی و یکم شهریور ماه 59 به فاصله 2 ساعت پس از حمله هوایی هواپیماهای عراقی به پایگاه یکم تاکتیکال نیروی هوایی تهران ( مهرآباد ) و در پاسخ به تهاجمات دشمن با عنوان «انتقام» با بمباران هوایی دو پایگاه هوایی عراق به منظور اثبات فعال بودن نیروی هوایی ارتش ایران به استراتژیست‌های عراق انجام گرفت.

• از ساعت 14 روز سی و یکم شهریور ماه 59 به فاصله 2 ساعت پس از حمله هوایی هواپیماهای عراقی به کشور در پاسخ به آن تهاجمات، خلبانان نیروی هوایی مأموریتی را باعنوان « انتقام » ( Revenge ) با بمباران هوایی دو پایگاه هوایی عراق به منظور اثبات فعال بودن نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به استراتژیست‌های عراق انجام دادند.

• این خلبانان برای انجام ماموریت حکم نداشته و مسئولیت این امر خطیر را داوطلبانه بر عهده گرفتند.

• دسته اول به لیدری سرگرد خلبان «جهانگیر ابن‌یمین» با نام پروازی " البرز " از پایگاه هوایی بوشهر رأس ساعت 17:00 نخستین بمب‌های خود را بر هدف رها کردند.

• دسته دوم با نام پروازی آلفای سرخ "رد -آلفا red-alpha " به لیدری سرگرد خلبان «سیدجلیل‌پور رضایی » شیرجو بیشه از پایگاه هوایی سوم شکاری ( همدان ) رأس ساعت 17 و 55 دقیقه نخستین بمب‌های خود را بر پایگاه هوایی «کوت» رها کردند.

• در این عملیات یک فروند هواپیمای فانتوم از گروه پروازی "رد -آلفا" در خاک عراق بهمراه هر اثر یا خبری از خلبانان آن با نام‌های سروان « محمد صالحی » و ستوان یکم «خالد حیدری» مفقود گردیدند.

• نظر خلبان جاوید سرهنگ جواد فکوری وزیر دفاع و فرمانده نیروی هوایی این بود که شاید دشمن سر عقل آید و تا همین مرحله و نه فراتر این جنگ دیگر ادامه پیدا نکند. این فرمانده عالیقدر با اقدام به عملیات انقام که ابتدایی بر عملیات سایه البرز ( کمان 99 ) حمله 140 فروندی به خاک عراق با حضور مجموعاً دویست فروند و بیش از 300 سورتی پرواز ... بامداد روز بعد و در یکم مهرماه 1359 قصد داشت تا خاطره ی چنگ سه ساعته را در ذهن تازیان زنده کند ....

• ... اما فرمانده عراق رأس ساعت 21 در تلویزیون این کشور بر ادامه جنگ پافشاری کرد و اعلام کرد که قادسیه صدام ( فتح سرزمین مجوسان ( زرتشتیان ) به دست سپاه اسلام ) شروع شده است. او چنین گفت : «به جوانان خود دستور داده ام از مرزها بگذرند و خوزستان ( عریستان عحم ) را تصرف کنند »

• دلیل واضح این پافشاری و جسارت تکیه به نیروگاه اتمی اوسیراک در شرف ساخت اولین بمب اتمی جهان عرب برای آرمایش در یکی از کلان شهرها ایران و قریب به یقین پایتخت از یکسو و اشراف کامل بر تخریب شدید نیروی ارتش در دو سال پس از انقلاب به واسطه خروج ناگهانی مستشاران نظامی آمریکایی در پی واقعه اشغال سفارت ، دستگیری و اعدام گسترده ژنرال ها و فرماندهان ارشد خصوصاً اعضای لشکر 23 نیروهای ویژه هوابرد در پی عملیات نافرجام رهایی ( کودتای نوژه ) ؛ پاکسازی ( اخراح ) ، بازخریدی یا بازنشستگی زود هنگام افسران ارشد و موج مهاجرت های اقشار مردم و از جمله نظامیان ارتش از یکسو و بایکوت نیروی هوایی ایران در پی کودتای نوژه بود.

عملیات آلفای سرخ ( البرز ) علاوه بر صدماتی که به پایگاه های هدف وارد کرد سنگ بنای عملیات هولناک سایه البرز یا کمان 99 در سحرگاه اول مهرماه 1359 با حمله 140 فروند جنگنده به اهداف استراتژیک دشمن تازی گردید.

• مبنای نظری سرهنگ جواد فکوری ( جنگ سه ساعته )

در سحرگاه یکشنبه 21 بهمن ماه 1352 ، ( ساعت 6 بامداد ) سردار قادسیه ، امیر سپاه تازیان کینه جوی سرزمین پارس ، حمله عظیم و گسترده ای را به نیت اشغال استان خوزستان به داخل خاک ایران آغاز کرد. طی مدت کمتر از دو ساعت با وجود مقاومت تیپ پیاده نظام دزفول در منقطه مهران تا نزدیکی دزفول به پیش تاخت. تا لحظه ای که لشکر 1 و 2 زرهی نیروی زمینی ارتش ایران از اهواز وارد عمل شد. گردان هوانیروز ( با تعداد نامشخص ) و پایگاه های چهارم دزفول و احتمالاً ششم از بوشهر به صحنه کارزار رسید.

ساعت 9 بامداد به وقت ایران ؛ نماینده عراق در سازمان ملل متحد ، در پیام اضطراری به دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل ( خارج از وقت ) شکایتی را با این عنوان مطرح کرد :

" حمله گسترده نیروهای زمینی و هوایی ارتش ایران و اشغال پنج کیلومتر مربع از خاک عراق " !!!!

" نیروهای ایرانی در کمتر از سه ساعت که دو سوم از زمان آن صرف آمادگی و رسیدن به صحنه نبرد گردیده بود تجاوز را دفع و تمامی 5 لشکر زرهی - مکانیزه و هوابر و هوایی را منهدم و وارد خاک عراق شده بودند . فضایی که این نیروها بدون حضور مزاحمان ! در آن اردو زده و به انتظار فرمان از ستاد فرماندهی کل نشسته بودند پنج کیلومتر مربع از خاک عراق وسعت داشت " !!!!

در همین رابطه همسر خلبان جاوید کاپیتان سروان « محمد صالحی » از خلبانان حاضر در جنگ سه ساعته و خلبان دسته پروازی " آلفا-رد " می‌گوید:

• « ظهر روز 31 شهریور 59 بود؛ همسرم به خانه آمده بود تا غذا بخوریم؛ با توجه به حمله هواپیماهای بعث عراق، صدای انفجار در فضا پیچید. محمد به سرعت آماده شد تا برود؛ متوجه شدم که برای چه می‌رود ؛ در منزل را بستم؛ به او التماس کردم؛ به پاهایش افتادم که نرود؛ اما محمد گفت: من برای دفاع از مملکتم آموزش دیدم ؛ لآن زمانی هست که من باید بروم برای دفاع از مملکت ؛ نگران بناش این بار اول ما نیست !! نابود کردن بعثی‌ها برای ما فقط 10 دقیقه زمان می‌برد.
• او رفت و 32 سال از او بی‌خبر هستیم».

«محمد صالحی» به سال 1328 در تهران متولد شد؛ 4 برادر و یک خواهر بودند و محمد آخرین فرزند خانواده است
.«محمد» در سال 1346 در رشته پزشکی پذیرفته می‌شود اما به دلیل علاقه‌ای که به پرواز داشت، به نیروی هوایی شاهنشاهی ایران پیوست او دوره آموزش اولیه را در ایران سپری کرده و برای تکمیل دوره تخصصی پرواز به ایالات متحده آمریکا اعزام شد.

وی در سال 1354 با «ناهید حسن‌علی» ازدواج کرد و تنها فرزندش به نام «پانته‌آ» در سال 1356 به دنیا آمده بود.

بقایی از پیکر پاک این عقاب تیز پرواز وی در سال 88 به میهن بازگشت و از طرف نیروی هوایی ایران تندیسی از این قهرمان ملی در زادگاهش به تنها یادگار و یگانه دخترش پانته آ صالحی تقدیم گردید.
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
دوشنبه 01 مهر 1392 - 17:11
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: simorgh146 &tigershark &fery8810 &samin &mehdi &


تعداد ارسال ها: 451
تاريخ عضويت: 7 /4 /1392
محل زندگي: mashhad
تعداد تشکر کرده: 182
تعداد تشکر شده: 1821

پاسخ : 1 RE عملیات انتقام / آلفای سرخ ( البرز )
درودبه غیرت خلبانان 140فروندی که همان روز اول جنگ نسخه دشمن بعثی به هم پیچیدند
دوشنبه 01 مهر 1392 - 19:24
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از khalaban به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: simorgh146 /tomcat6062 /fery8810 /mehdi /


تعداد ارسال ها: 134
تاريخ عضويت: 27 /7 /1392
محل زندگي: طهران
تعداد تشکر کرده: 634
تعداد تشکر شده: 397

پاسخ : 2 RE عملیات انتقام / آلفای سرخ ( البرز )
آدم از خوندن این حقایق جنگ واقعا به ایرانی بودن خودش افتخار میکنه.
در عرض 3ساعت 5کیلومتر مربع رو فتح کردن اونم بدون هماهنگی قبلی واقعا شاه کاری تکرار ناشدنیست.
پنجشنبه 23 آبان 1392 - 12:54
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از zapata به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: fery8810 /mehdi /


تعداد ارسال ها: 2001
تاريخ عضويت: 14 /7 /1392
محل زندگي: اصفهان
تعداد تشکر کرده: 2312
تعداد تشکر شده: 7878
[Custom_Field_Content]

پاسخ : 3 RE
جواب خیلی خوبی دادند.صدام که عددی نبود و ایران این پیام را به گردانندگان این عروسک خیمه شب بازی گوشزد کرد.
امضاي کاربر :
پنجشنبه 23 آبان 1392 - 19:49
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از tomcat6062 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: fery8810 /mehdi /


تعداد ارسال ها: 2
تاريخ عضويت: 23 /8 /1392
تعداد تشکر شده: 2
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE عملیات انتقام / آلفای سرخ ( البرز )
صدام اگه عددی نبود اینهمه ادم رو اسکل خودش نمیکرد برادر من جنگ با بتزی جنگی فرق داره
جمعه 24 آبان 1392 - 00:18
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي


تعداد ارسال ها: 1
تاريخ عضويت: 24 /8 /1392
محل زندگي: اهواز
سن: 32
تعداد تشکر شده: 2
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE
بسم رب الشهداء والصدیقین
روح شان شاد و راهشان پر رهرو باد . حقیر میگوید بجای آنکه ما بنشیم و مثل امروزی غبطه بخوریم و و بر رشادت و غیرت و مردانگی و ایثار آن عزیزان زنده یاد و جاوید خاطر تحسین و درود بفرستیم ، چرا سعی نمی کنیم راه شان را ادامه دهیم و رفتار و کردار و عمل مان را عین همان سبکبالان عاشق نماییم !!! ما مدیونیم و اگر چنین نکنیم خون شهداء را پایمال کرده ایم !!!!!!!!!
ومن الله التوفیق
فرزند سردار شهید عبدالرحیم بهمنی
( عملیات والفجر 8 - فاو - شکست حصر خرمشهر )
جمعه 24 آبان 1392 - 02:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از amin_bahmani به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sarbaz /mehdi /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش