نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
hasanali آفلاينتعداد ارسال ها: 4901
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 8135
تعداد تشکر شده: 22924
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

اولین زیردریایی‌های جهان کجا و چگونه ساخته شدند؟
اگر کمی در اسناد تاریخی چرخ بزنیم، می‌توانیم منشا زیردریایی های دیزلی و هسته‌ای امروزی را تا قرن شانزدهم میلادی ردیابی کنیم. نخستین قایق‌های زیرآبی جهان چیزی جر ناقوس‌های غواصی نبودند که با پدال زدن حرکت می‌کردند، اما در قرن نوزدهم، مخترعان، زیردریایی هایی ساختند که بدنه‌ی فلزی داشتند و از موتور و الکتریسته برای رفتن به زیر آب استفاده می‌کردند. تعداد اندکی از آنها حتی در جنگ‌ها هم ظاهر شدند. در ادامه با برخی از اولین زیردریایی های جهان آشنا می‌شویم.زیردریایی دربل (Drebble)


تصویر: http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1395/7/27/1032724_879.jpg

ریاضی دان بریتانیایی، «ویلیام برون» یکی از نخستین طرح‌های شناخته شده برای زیر دریایی را در سال 1578 ارائه کرد. اما نخستین نمونه‌ی زیردریایی که در عمل کار می‌کرد، در قرن هفدهم توسط مخترع دانمارکی «کرنلیوس دربل» برای جیمز اول، شاه بریتانیا ساخته شد. زیردریایی دربل احتمالا یک قایق پارویی اصلاح شده بود که بدنه‌ی آن توسط چرم پوشانده شده بود و گروهی پاروزن آن را به حرکت در می‌آوردند. این زیردریایی در سال 1620 در حضور شاه جیمز و هزاران نفر از اهالی شگفت زده‌ی شهر لندن در رودخانه‌ی تیمز 4/5 متر زیر آب رفت. متاسفانه هیچ کدام از نقشه‌ها و تصویرهای دربل به دنیای امروز نرسیده است و تاریخدانان در مورد نحوه‌ی زیر آب رفتن این قایق غواضی فقط می‌توانند حدس بزنند.زیردریایی ترتل (Turtle)

تصویر: http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1395/7/27/1032725_709.jpg

در خلال انقلاب آمریکا مخترعی به نام «دیوید بوشنل» جنگ‌افرازی سری در اختیار مهاجرنشینان آمریکایی قرار داد تا با آن علیه استعمارگران انگلیسی بجنگد. این سلاح سری در واقع نوعی زیر دریایی آزمایشی به نام ترتیل «لاک پشت» بود. این زیر دریایی چوبی یک نفره به وسیله میل لنگی که توسط دست چرخانده می‌شد و همچنین رکابی که با پا می‌چرخید، حرکت می‌کرد. مخزن آبی که در زیر دریایی بود به آن امکان می‌داد زیر آب برود یا از آب بیرون بیاید و زیر آب تعادل خود را حفظ کند. اگر از ترتل به درستی استفاده می‌شد، این امکان وجود داشت که مخفیانه کنار کشتی دشمن بروند و با استفاده از مته، یک مین تقریبا 70 را به آن وصل کنند. با این حال وقتی در هفتم سپتامبر 1776 آمریکایی‌ها تلاش کردن در نخستین عملیات زیردریایی تاریخ، یکی از کشتی‌های انگلیسی در بندر نیویورک را غرق کنند، موفق نشدند.زیردریایی ناتیلوس (Nautilus)


تصویر: http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1395/7/27/1032726_106.jpg

مخترع آمریکایی «روبرت فولتن» زمانی که در سال 1800 برای دولت فرانسه کار می‌کرد، زیردریایی ناتیلوس را طراحی کرد. این زیردریایی 6/5 متری که بدنه‌ای تمام فلزی داشت به عنوان نخستین زیردریایی مدرن شناخته می‌شود. ناتیلوس ویژگی‌های جالب فراوانی داشت؛ برای نمونه بدنه‌ی آن شبیه سیگار برگ بود و برجکی از جنس مس داست. این زیر دریایی از پروانه‌ای چهار پره‌ای چرخانده می‌شد، برای حرکت زیر آب استفاده می‌کرد، اما برای حرکت روی آب، دکلی جمع شونده و بادبان داشت. فولتن همچنین ایده‌ی ذخیره کردن هوای فشرده در ظرف‌های مسی را برای تامین اکسیژن مورد نیاز سرنشین زیر دریایی، آزمایش کرد. ناتیلوس آزمایش‌های مختلفی را با موفقیت پشت سر گذاشت، اما سرانجام به خاطر نداشتن جذابیت برای نیروهای دریایی فرانسه و انگلیس، فروخته و اوراق شد.زیردریایی سی دویل (Sea Devil)

تصویر: http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1395/7/27/1032727_313.jpg

ویلهلم باوئر نخستین زیردریایی خود را در سال 1850 ساخت، اما این زیردریایی هنگام آزمایش در عمق 15 متری غرق شد. با این حال او به آزمایش‌های خود ادامه داد و در نهایت برای ساخت زیردریایی جدیدی از دولت روسیه بودجه گرفت. او پس از این که در سال 1855 به سنت پترزبورگ رفت، زیردریایی 16متری سی دوبل را ساخت که می‌توانست چندین سرنشین را در خود جای دهد.این زیردریایی بیش از 130 سفر موفقیت آمیز انجام داد، اما در نهایت در دریا غرق شد. عجیب‌ترین موفقیت این زیردریایی هنگام برگزاری مراسم تاجگذاری (تراز الکساندر دوم) به دست آمد. می‌گویند در این مراسم در حالی که چهار نفر ار اعضای گروه موزیک روی زیردریایی ایستاده بودند، زیردریایی زیر آب رفت. شاهدان بعدا گفتند آنها می‌توانستند صدای سرود ملی روسیه را که زیر آب خوانده می‌شد، بشنوند.زیردریایی (CssH.L.Hunley)


تصویر: http://cdn.bartarinha.ir/files/fa/news/1395/7/27/1032728_529.jpg

زیردریایی تهاجمی (اچ. ال هانلی) برای کمک به نیروهای کنفدراسیون ایالت‌های جنوبی، برای فرار از محاصره‌های دریایی نیروهای (اتحادیه) ایالت‌های شمالی هنگام جنگ داخلی آمریکا ساخته شد. این زیردریایی برای جا دادن هشت سرنشین فضای کافی داشت که هفت نفر از آنها باید با دست نیروی مورد نیاز برای چرخش پروانه را تامین می‌کردند. این زیردریایی، همچنین به یک اژدر مجهز بود که در صورت روبه‌رو شده با کشتی دشمن از آن استفاده می‌کرد. در خلال آزمایش‌های اولیه به این زیردریایی لقب (تابوت متحرک) داده شد، چون در طول آزمایش‌ها، دو بار غرق شد و 13 نفر از سرنشین‌های آن کشته شدند؛ اما هر بار زیردریایی از آب بیرون آورده و تعمیر شد در 17 فوریه 1864 گروهی از ملوانان داوطلب، سوار زیر دریایی شدند و با اژدر یکی از کشتی‌های نیروهای اتحادیه را غرق کردند، البته بعد از آن خود زیر دریایی هم غرق شدمنبع::::
امضاي کاربر :
جمعه 09 شهریور 1397 - 13:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: keyvanpersiangulf &arjemandi1357 &sotoodeh &behrouz07 &ahidk1 &rasool &mehdi &


تعداد ارسال ها: 8
تاريخ عضويت: 15 /5 /1397
محل زندگي: تهران غرب
سن: 18
تعداد تشکر کرده: 3
تعداد تشکر شده: 15
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE اولین زیردریایی‌های جهان کجا و چگونه ساخته شدند؟
میشه لطف کنید و بمن بگید ایا توذجنگ جهانی دوم ژاپن زیر دریایی داشته ؟

تو یه فیلم دیدم یسرباز ژاپنی رو برای ازمایش زیر دریایی دو سرسرنشینه وادار کردن ...
خیلی دوس دارم بدونم که ژاپن ززیردریایی تو نبردهای ابی با امریکا استفاداستفاده کرده ؟
توان ساختش رو داشته ؟
شنبه 10 شهریور 1397 - 03:43
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از vahidjan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: behrouz07 /ahidk1 /mehdi /


تعداد ارسال ها: 166
تاريخ عضويت: 18 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 767
تعداد تشکر شده: 786
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE اولین زیردریایی‌های جهان کجا و چگونه ساخته شدند؟
نقل قول از vahidjan
میشه لطف کنید و بمن بگید ایا توذجنگ جهانی دوم ژاپن زیر دریایی داشته ؟

تو یه فیلم دیدم یسرباز ژاپنی رو برای ازمایش زیر دریایی دو سرسرنشینه وادار کردن ...
خیلی دوس دارم بدونم که ژاپن ززیردریایی تو نبردهای ابی با امریکا استفاداستفاده کرده ؟
توان ساختش رو داشته ؟

ژاپن متنوع ترین ناوگان زیردریایی رو در جنگ جهانی داشت، از زیردریایی های midget تا زیر دریایی برد متوسط و زیردریایی های کلاس پر سرعت و زیردریایی های حمل تجهیزات و مهمات و زیردریایی هواپیمابر کوچک و بزرگ که بعضیاشون توانایی حمل چند بمب افکن هم داشتن و رکورد دار بزرگترین زیردریایی جنگ جهانی بودند، اژدر های ژاپنی هم که معمولا پیشرانه اکسیژنی داشتند جزو پیشرفته ترین تسلیحات زیر دریایی زمان خودشون بودند و در این بین اژدرهای انتحاریه Kaiten بسیار معروف هستند.
شنبه 10 شهریور 1397 - 10:04
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از behrouz07 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: keyvanpersiangulf /ahidk1 /crounus2000 /hasanali /mehdi /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش