نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
hasanali آفلاينتعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22474
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

روانشناسی زندگی در شرایط سخت
❌ناراحتي ازمرگ دوستان
شرايطي كه در طي زندگي در شرايط سخت بر روابط ما حاكم مي شود ، گاهي اوقات بسيار دراماتيك و تراژديك مي باشد . اين ممكن است به دليل نوع مأموريت نظامي باشد كه در آن هر آن احتمــال مرگ مي رود . در واقع شما تنــها كسي بايد باشيــد كه حتماً زنده مي ماند . در حيني كه شما از زنده بودن خود راضي هستيد بايد براي مرگ ساير افراد تيم كه كم شانس تر بوده اند عزاداري كنيد . اين موضوع غير عادي براي باقي ماندگان نيست كه به خاطر جدا شدن از ديگران كه مرده اند ، احساس ناراحتي كنند . اين احساس اگر درست استفاده شود افراد را تشويق مي كند تا سخت و سخت تر تلاش كنند تا زنده بمانند و هدف از زنده ماندن خود را انجام كارهاي بزرگتر و مهم تر مي دانند . بعضي مواقع براي زنده ماندن لازم است تا وظايفي را كه قبلاً بر عهــده افراد كشتــه شده بوده است به دوش گرفت . هر طوري كه شما مي توانيد خود را قانع سازيد نگذاريد كه ناراحتي به سبب مرگ دوستان شما را از زنده بودن مأيوس سازد . زنده ماندن كسي كه از شانس بقاء خود چشم پوشي كرده است نيز ديگر هيچ فايده اي ندارد . چنين حالتي خود بزرگترين تراژدي مي باشد كه ممكن است خلق شود .❌آماده شدنمأموريت شما به عنوان يك سرباز در شرايط سخت تلاش كردن براي زنده ماندن است . همان طور كه خود شما مي توانيد ببينيد ، شما مي رويد كه آميزه اي از تفكرات و احساسات را تجربه كنيد . اينها مي توانند براي شما مفيد باشند ، يا اينكه شما را به هلاكت بكشانند . ترس ، اضطراب ، نااميدي ، حزن و اندوه ، افسردگي و دلتنگي همگي واكنشهاي محتملي هستند كه ممكن است در مقابل استرسهاي معمول در شرايط سخت از ما ساطع شوند . اين واكنشها اگر در مسير خود و بطور منطقي صورت پذيرند به سرباز در زنده ماندن وي كمك مي كند . آنها سرباز را مجبور مي كنندتا در هنگام آموزش بيشتر دقت كند . در هنگامي كه ترسيده است از خود خوب دفاع كند ، اعمالي را انجام دهد كه امنيت وي را تضمين مي كنند ، به طور منطقـي به همراهان خود اعتماد كند و در مقابل حوادث عجيب و غريب به خوبي بجنگد . وقتي كه فرد نتواند اين واكنشها را درست كنترل كند ، در جاي خود متوقف مي شود و توان پيشروي را از دست مي دهد . به جاي آنكه فرد به جمع آوري منابع و تواناييهاي داخلي خود بپردازد ، به ترسهاي داخلي خود گوش مي دهد . اين سرباز قبل از اينكه از نظر فيزيكي به زانو درآيد شكست رواني را تجربه خواهد كرد . به خاطر داشته باشيد كه ، ميل به بقاء براي هر كس طبيعي است ؛ اما ميل افراطي براي زنده ماندن به ترتيب كه مي شود و ترس افراطي از مرگ امري طبيعي نيست . اگر واكنش طبيعي خود به اين شرايط غير طبيعي هراس زده نشويد . خود را آماده سازيد تا بر اين واكنش ها غلبه كنيد و از آنها جهت نيل به مقصود نهايي خويش بهره ببريد .
اين شامل آماده شدن جهت اطمينان از اين است كه واكنشهاي شما در شرايط سخت سازنده هستند و نه مخرب . در طي انجام عمليات زنده ماندن مثال هاي بيشماري از شجاعت و دليري و اعتماد به نفس خلق شده است . برتري هايي در شما وجود دارند كه اگر شما خود را آماده كنيد مي توانيد آنها را كشف كرده و از آنها بهره ببريد . در زير تعدادي موضوعات اصلي مطرح شده اند كه شما را از لحاظ رواني جهت زنده ماندن آماده مي سازند . با مطالعه اين دستورالعمل و راهنمايي و شركت در آموزش بقاء شما مي توانيد توان بقاء خود را توسعه دهيد .❌خود را بشناسيددر طي آموزش خانواده شما و دوستانتان اين فرصت را پيدا مي كنند تا شخصيت درون شما را كشف كنند . قوي تر سازي كيفيت قدرت خود و توسعه دامنه آگاهي شما را براي زنده ماندنتان ضروري هستند .❌به استقبال ترس رفتنوانمود نكنيد كه از هيچ چيز نمي ترسيد اگر مجبور شديد كه به تنهايي در شرايط سخت قرار گيريد ، شروع كنيد به فكر كردن دربارة اينكه چه چيزي از همه بيشتر شما را مي ترساند . در مناطقي تمرين كنيد كه در آينده با آنها برخورد داريد . هدف اين نيست كه ترس شما از بين برود . بلكه اين است كه در شما يك اعتماد به نفس ايجاد شود كه بتوانيد علي رغم ترس بتوانيد درست عمل كنيد .❌واقع بين باشيداز انجام يك بازرسي درست از منطقه و شرايط موجود نترسيد . شرايط را همان طوري كه هست ببينيد نه آنطور كه انتظار داريد باشد . اميد خود و آرزويتان را در همه شرايط حفظ كنيد . وقتي كه شما در شرايط سختي قرار مي گيريد كه قبلاً پيش بيني نكرده ايد ، شما ممكن است دچار سرخوردگي شويد . در اين صورت از اين شعار پيروي كنيد « به بهترين سرانجام اميدوار باشيد ، خود را براي بدترين حالت آماده كنيد » . اين به شما كمك مي كند كه راحت تر خود را با شرايط پيش بيني نشده وفق دهيد تا زماني كه با عصبانيت با اين شرايط برخورد مي كنيد.
https://www.uplooder.net/img/image/39/7f797441674b80fef0c120fdad1d7ce8/hasa-n-a-li_ebrahimi_said__(1111).jpg
امضاي کاربر :
شنبه 06 مرداد 1397 - 00:06
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: wolong &murgarthin &


تعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22474
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE روانشناسی زندگی در شرایط سخت
❌عصبانیت و نا امیدي
عصبانيت زماني افزايش مي يابد كه فرد در تلاشهايش جهت رسيدن به هدف مدام دچار ناكامي شود.هدف در عمليات زندگي در شرايط سخت اين است كه زنده بمانيم تا زماني كه كمك به ما برسد.جهت نيل به اين مقصود،سرباز بايد بعضي وظايف را با حداقل امكانات و منابع انجام دهد.اين غير قابل اجتناب مي باشد ، در طي انجام وظيفه كه بعضي اشتباهات رخ مي دهند ، آن اشتباهات ممكن است خارج از قدرت كنترل سرباز نيز باشند،هر اشتباهي به نوبه خود بسيار بزرگ مي باشد،بنابراين دير يا زود سربازان وقتي كه با تعدادي خطا در طرحهاي خود مواجه مي شوند دچار يأس و نااميدي مي شوند.يكي از نتايج اين نا اميدي عصبانيت است . حوادث و اتفاقات زيادي وجود دارند كه در شرايط زندگي در شرايط سخت مي توانند سبب نااميدي و عصبانيت سرباز گردند.گم شدن،آسيب ديدن يا فراموش كردن تجهيزات،آب و هوا،عوارض طبيعي نامساعد ، گشتي هاي دشمن و محدوديتهاي فيزيكي فقط تعداد اندكي از منابع ايجاد كننده نااميدي و عصبيت در افراد هستند.عصبانيت و نااميدي سبب واكنشهاي ناشايست،ايجاد رنجش و تصميمات عجولانه مي گردد . اگر سرباز بتواند خود را مهار كند و حالت رواني خويش را متعادل سازد.او مي تواند بطور مولد عمل كند.اگر سرباز نتواند بخوبي بر احساس خشم خود تمركز كند او انرژي زيادي را در فعاليتهاي كه اثر كمي بر شانس زنده ماندن در شرايط سخت دارند تلف مي كند .
❌افسرگي
عده قليلي كه حقيقتاً هنگامي كه با مشقات زندگي در شرايط سخت مواجه مي شوند دچار ناراحي نشوند . با عمق يافتن اين ناراحتي ما به آن افسردگي مي گوييم . افسردگي ارتباط نزديكي با عصبانيت و نااميدي دارد . فرد نااميد بيشتر و بيشتر عصباني مي شود و نمي تواند به هدف خود برسد.اگر عصبانيت به فرد اجازه ندهد تا موفق شود،سطح نااميدي در فرد بالاترو بالاتر مي رود . يك چرخه نابود كننده مابين عصبانيت و نااميدي ادامه مي يابد تا زماني كه فرد توان فيزيكي روحي و رواني خود را از دست بدهد.وقتي كه يك فرد به اين نقطه مي رسد ، او شروع مي كند به تسليم شدن و فكر او از « چه كار من مي توانم بكنم » به « هيچ كاري من نمي توانم بكنم » تغيير مي يابد.افسردگي در حقيقت بيان اين احساس ياس و نااميدي است . هيچ اشكالي ندارد كه بر اثر فكر كردن به عشق و علاقه هايمان و به خاطر آوردن زندگي و دوستانمان دچار ناراحتي شويم.چنين تفكراتي ، درحقيقت شما را تحريك مي كنند تا سخت تر سعي كنيد و يك روز بيشتر زنده بمانيد.از طرف ديگر،اگر به خود اجازه دهيم كه در يأس و نااميدي غرق شويم ، اين ميتواند تمامي انرژي شما را تلف كند و مهمتر اينكه ميل شمــا به زنده ماندن را نابود مي سازد . اين لازم و ضروري است كه هر سرباز درمقابل افسردگي هاي از پاي درآورنده مقاومت كند .
❌ دلتنگي و بي حوصلگي
انسان يك حيوان اجتماعي است اين بدين معني است كه انسان از مشاركت داشتن با ساير افراد لذت مي برد . عده قليلي هستند كه بخواهند همواره تنها باشند ! يك شانس واضح و آشكار براي منزوي شدن در طي زندگي درشرايط سخت براي فرد ايجاد مي شود كه اين بد نيست.تنهايي سبب مي شود كه فرد به قابليتهايي از خود پي ببرد كه قبلاً فكر مي كرد فقط ساير افراد آن توانايي ها را دارند.حتي ممكن است كشف بعضي از توانايي هايتان كه قبلاً در خود سراغ نداشته ايد شما را شگفت زده كند.درچنين حالتي بيشتر ما به گنجينه اي ازتواناييها و هوشمنديهاي داخلي خود پي مي بريم كه هرگز تصور هم نمي كرديم.از جهت ديگر،دلتنگي و بيحوصلگي مي تواند منبع ايجاد افسردگي شود . بعنوان يك سرباز كه سعي مي كند به تنهايي زنده بماند يا با عده ديگري زنده بماند شما بايد راههايي را بيابيد تا مغز خود را به طور مولد درآوريد.بعلاوه،شما بايد درجه اي از اعتماد به نفس نيز در خود ايجاد كنيد.شما بايد اعتقاد راسخ به اين موضوع داشته باشيد كه به تنهايي از پس همه كارها بر مي آييد.

https://www.uplooder.net/img/image/97/fd9e0bdec4e56685fee40458946bb100/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930512-3.jpg
امضاي کاربر :
شنبه 06 مرداد 1397 - 00:09
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: wolong /murgarthin /


تعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22474
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE روانشناسی زندگی در شرایط سخت
❌خستگی
مجبورکردن خودبرای ادامه عملیات زنده ماندن به مرور زمان افزایش خستگی کار ساده اي نيست.اين امكان وجود داردكه فردبه قدري خسته شودكه حتي بيدار ماندن نيزكار پراسترسي باشد .
❌انزوا
درهنگام برخوردبا مشكلات جمع بودن مزايايي رادارد كه فرديت به همراه ندارد.به عنوان يك سرباز مهارتهاي شخصي زيادي را ياد مي گيريم اما آنهاراهمواره در قالب تيم به كارمي بنديم.هرچندما،به عنوان سرباز همواره ازفرماندهان مافوق خود شكايت ميكنيم امابه اطلاعات و راهنمايي هايي كه آنها فراهم مي كنند،مخصوصاً در زماني ما كه دچار سردرگمي شده ايم،بسيارمتكي هستيم.همراه بودن با فردياافراد ديگر همچنين احساس امنيت بيشتري را در ما ايجاد مي كند و اين تصور به وجود مي آيد كه اگر اتفاقي بيافتد كه نياز به كمك كس ديگري باشد آن فرد حضور دارد.يك عامل استرس زاي مهم در شرايط سخت اين است كه اغلب يك فرد يايك تيم بايد منحصراًبه منابع خودشان اتكا كنند.
عوامل استرس زايي كه دراين بخش به آنها اشاره شد بدين معني نيست كه تنها اين عوامل هستندكه ايجاد استرس مي كنند و فرد ممكن است با آنها روبرو شود . به خاطر داشته باشيد كه ممكن است با آنها روبرو شود.به خاطر داشته باشيد كه ممكن است چيزي را كه براي فردي بسيار استرس زا باشد،براي فرد ديگر هرگز چنين نباشد.تجربه شما،آموزش،نگاه به زندگي،شرايط فيزيكي ورواني شماوميزان اعتماد به نفس موجود درشما دراينكه چه چيزي رادرشرايط سخت استرس زا بدانيد تأثير مستقيم دارد.هدف اجتناب از استرس نيست،بلكه اين است كه عوامل استرس زا را مديريت كرد و آنها را مفيد ساخت .
هم اكنون ما يك اطلاعات كلي از استرس و عوامل استرس زا در شرايط سخت داريم ؛ قدم بعدي آزمايش واكنشهاي خودمان به عوامل استرس زايي است كه ممكن است با آنها روبرو شويم .

❌واكنش هاي طبيعي
انسان درطي قرنها قادرشده است تابا محيطهاي مختلف خودرا وفق دهد.توانايي وي جهت تطابق يافتن فيزيكي و رواني باتغييرات جهان انسان رازنده نگه داشته است،در حالي كه ساير گونه هااطراف وي به مرور زمان بر اثر اين تغييرات منقرض شده اند.همان مكانيسم هاي بقاء كه پدران ما را زنده نگاه داشته اند،مي توانند ما را نيز زنده نگه دارند!!با اين حال همين مكانيسم ها كه مي توانند به ما كمك كنند،همچنين مي توانند بر عليه ماكار كنند.اگرما آنها رادرست نفهميم و وجود آنها را پيش بيني كنيم .
اين موضوع تعجب آوري نيست كه عموم مردم واكنش هاي رواني دريك شرايط سخت نشان مي دهند.هم اكنون مابعضي واكنشهاي مهم داخلي را كه ممكن است هر كسي در مواجه با عوامل استرس زا آن راتجربه كرده باشد،مورد بررسي قرارمي دهيم .

❌ترس
ترس واكنش رواني ما به شرايط خطرناكي است كه ما درآن شرايط اين احساس راداريم كه احتمال آسيبهايي منجربه مرگ،جرح يا بيماري وجود دارد.براي سربازي كه سعي مي كند تا زنده بماند،ترس مي تواند مفيد باشد اگراو راتحريك كند تا دقت بيشتري كندو از سهــل انگاري كه منجربه آسيب ديدن خودش مي شود پرهيز كند.متأسفانه،ترس همچنين مي تواند فرد را از قدرت بياندازد.اين مي تواند سبب شودكه به قدري بترسد كه نتواند فعاليهايي كه براي ادامه بقاء وي لازم هستند،انجام دهد.بيشترسربازان زماني كه درمحل غريبي قرارمي گيرند كه تحت كنترل دشمن است دچار درجات مختلف ترس مي شوند.اين ترس هيچ مايه سرافكندگي نيست!هر سربازبايد خود را آموزش دهد تا تسليم ترسش نشود.ايده آل اين است كه در طي آموزش واقعي،ما دانش و مهارتهايي را كسب كنيم كه ميزان اعتماد به نفس ما را افزايش دهند و نتيجتاً بتوانيم ترس خود را مديريت كنيم .
❌اضطراباضطراب درارتباط باترس است.همان طوركه ترس براي ما موضوعي طبيعي است،اضطراب نيزبسيار طبيعي مي باشد.اضطراب مي توانديك نوع دلواپسي باشد،احساس تشويشي كه ما در هنگام روبرو شدن با شرايط خطرناك(فيزيكي،رواني وعاطفي)احساس مي كنيم.وقتي كه ازاين احساس به طور درست استفاده شود ما راتحريك مي كند تابه طوركامل به اتمام برسانيم.اگرماهرگز دچار اضطراب و تشويش نشويم،ميل چنداني براي ايجادتغيير درزندگي ماوجود نخواهد داشت.سربازان براي كاهش دادن اضطراب خود آن وظايفي راانجام مي دهند كه مطمئن باشند به خوبي از پس آن برمي آيند.همزمان باكاهش ميزان اضطراب،منابع ايجاد كننده اضطراب(ترس)نيز تحت كنترل درمي آيند.دراين حالت،اضطراب خوب است؛به هر حال اضطراب مي تواند اثرات مخربي نيز داشته باشد.اضطـــراب مي تواند سـرباز را به نقطه اي برساند كه به سادگي گيج شود و فكر كردن براي وي سخت شود.وقتي كه اين اتفاق مي افتد ، تصميم گيري خوب و منطقي سخت و سخت تر مي شود.براي بقاء سرباز،تكينكهايي صحيح است كه مي تواننداضطراب وي را كاهش دهند و آنهارابه سطحي برساندكه براي او مفيد باشند نه مضر.
https://www.uplooder.net/img/image/67/cc8d00ec2441977a50fcf494923318c9/hasa-n-a-li_ebrahimi_said_13930512-4.jpg
امضاي کاربر :
شنبه 06 مرداد 1397 - 00:15
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: wolong /murgarthin /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش