بروز رسانی سوخو 22
نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !تعداد بازديد 375
آغاز شده توسط
متن
espadan آفلاينتعداد ارسال ها: 424
تاريخ عضويت: 23 /1 /1395
تعداد تشکر کرده: 7445
تعداد تشکر شده: 2445
نیروی انتظامی
انجمن اي ار ارتش

بروز رسانی سوخو 22
به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در یکی از بزرگترین طرح های اورهال و ارتقاء جنگنده ها در نیروهای مسلح، روز ۴ شنبه ۱۰ فروند هواپیمای تهاجمی سوخو ۲۲ (فیتر) که با سامانه ها و مهمات جدید مجهز شده اند، در پایگاه سپاه پاسداران در شیراز، به نیروی هوافضا تحویل داده شدند. این هواپیماها با توجه به ارتقاء های صورت گرفته روی آنها می تواند تا سالها، به عنوان یک هواپیمای تهاجمی در خدمت کشور باشد و نیازهای نیروهای مسلح در حوزه ای خاص و مورد توجه، برطرف سازد. هواپیمای های سری سوخوی ۲۲ از جمله میهمان ناخوانده بودند که به ایران پناهنده شده و در کنار تعدادی از جنگنده های دیگر مثل سوخوی ۲۴، میگ ۲۹ و میراژ اف ۱ توسط متخصصان دفاعی کشورمان مورد به روزرسانی و اورهال قرار گرفتند.

البته برخی جنگنده هایی که اینگونه به کشورمان آمدند مثل سوخوی ۲۴ و میراژ اف ۱ در اویل دهه ۱۳۷۰ شمسی عملیاتی شده و به خدمت وارد شدند اما سوخوهای ۲۲ برای سالها، فرصتی جهت حضور در آسمان نیافتند. در سالهای اخیر سوخو ۲۲ ها به نیروی هوایی سپاه منتقل شده و عملیات بازسازی و وارد خط کردن مجدد آنها صورت گرفت اما در تحویل دهی اخیر به نیروی هوایی سپاه نه فقط شاهد تحویل آمادگی پروازی بلکه شاهد نصب تجهیزات جدید بر روی این هواپیما بودیم.

در تصاویر منتشر شده از این مراسم، بمب خوشه ای سیمرغ مشخص است که از جمله محصولات قابل توجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محسوب می شود. با توجه به ساختار ظاهری و نوع طراحی این بمب، می توان اینگونه عنوان کرد که این بمب وزنی در حدود ۲۵۰ کیلوگرم داشته و جنس بدنه آن مانند مدل BL ۷۵۵ انگلیسی از آلومنیوم است.

در این بدنه آلومینیومی ۷ بخش و در هر کدام از آنها ۲۱ ریز بمب و در مجموع ۱۴۷ بمب کوچک در هر یک بمب وجود دارد .به طور استاندارد، هر کدام از ریز بمب ها معمولا تا ۱۸ متر از بمب فاصله گرفته و سپس چتر آنها باز می شود و برای اصابت، به سمت زمین حرکت می کنند.

اهدافی مثل زره پوش ها و نیروهای پیاده نظام دشمن، باندهای فرود و محل های تجمع و استقرار نیروهای متخاصم از جمله اهدافی است که می توان با این بمب آنها را به راحتی از بین برد. کافی است بدانید که مجموعا ۱۴۷ ریز بمب نصب شده در سیمرغ، توان تبدیل شدن به ۲۰۰ تا ۲۹۴ هزار عدد ترکش را دارند.

سلاح دیگر موشک هدایت لیزری بینا است که چندین سال پیش بر روی هواپیماهای سوخو ۲۵ سپاه با موفقیت آزمایش شد. از موشک بینا در این سالها خبری نبود تا این که در جریان این مراسم در کنار هواپیمای سوخو ۲۲ دیده شد. پیکربندی این موشک شامل بدنه استوانه‌ای، بالک‌های کنترلی ذوزنقه‌ای در دماغه و بال‌های اصلی مثلثی امتداد یافته تا نزدیک دماغه با زائده‌های ذوزنقه‌ای در نوک بال است. پیشران سوخت جامد این موشک مانند سایر موشک‌های همرده در انتهای بدنه قرار گرفته و بخش جست‌وجوگر لیزری و دماغه آن مشابه بمب هدایت لیزری ستار-۴ و در واقع به فرم بمب‌های هدایت لیزری پیووِی-۲ است.
با توجه به برد و میزان محموله جنگی موشک‌های ستار، می‌توان میزان محموله جنگی بینا را در دست‌کم ۷۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم تخمین زد. با بهره‌گیری از سامانه هدایت لیزری در فاز نهایی پرواز، این موشک با خطایی اندک به هدف خود اصابت می کند. با توجه به شکل مقطع بال‌ها و بالک‌های این موشک می‌توان گفت بینا با "سرعت مافوق صوت" به سمت هدف خود سرازیر می‌شود.

در تصاویر پخش شده از این مراسم در زیر بال یکی از سوخوها یک غلاف هدف گیری دیده می شود که البته اطلاعاتی درباره آن ارائه نشده است. بخش جلویی این غلاف هدف گیری تا حدودی به سیستم هدف گیری نصب شده روی پهپاد شاهد ۱۲۹ شبیه است و می توان این گمانه زنی را مطرح کرد که این پاد شناسایی، به نوعی حاصل توسعه سیستم های هدف گیری پهپادی باشد. این غلاف برای اولین بار در جنگنده های ایران دیده شده است و به نظر می توان از آن برای هدف گیری و تصویر برداری از اهداف مختلف استفاده کرد.
همچنین یکی از مهمات ناشناخته در کنار این هواپیما دو مدل بمب مجهز به بالچه بودند که درباره این سلاح ها نیز توضیحی داده نشده است. بمب های مجهز به بالک این روزها در جهان در حال ازدیاد و مصرف بالا هستند و معمولا در صورت رها شدن از ارتفاع بالا می توانند تا فاصله ۱۰۰ کیلومتر یا بیشتر از آن را نیز در حالت گلاید ( پرواز بدون نیاز به موتور ) پوشش بدهند. معمولا این گونه بمب ها در دنیا از هدایت ترکیبی اینرسیایی و ماهواره ای بهره می برند. در کشور ما سامانه های هدایت اینرسیایی پیشرفته ای در این سالها توسعه پیدا کرده ولی در زمینه بحث هدایت ماهواره ای اطلاعات خاصی در دسترس نیست.

یکی دیگر از قابلیت های جالبی که در سوخو ۲۲ های سپاه اضافه شده است بحث توان دریافت اطلاعات از پهپادها است که می تواند در جریان عملیات های ضربتی و حمله به اهدافی با اولویت های بالا بسیار موثر باشد. این تبادل اطلاعات می تواند از غافلگیر شدن هواپیمای سوخو در بسیاری از سناریوها جلوگیری کند و پهپادها با توجه به سطح مقطع راداری کمتر اطلاعات حساس را به سوخوها منتقل کرده و آنها را از تهدیدات موجود آگاه کنند. موشک های هوا به هوای حرارتی آر ۶۰، راکت های هوا به سطح اس ۸ و توپ ۳۰ میلی متری از دیگر تسلیحات به نمایش درآمده برای سوخو ۲۲ بودند.

موشک کروز ۱۵۰۰ کیلومتری؛ تبدیل سوخو ۲۲ به یک سلاح استراتژیک
البته در کنار رونمایی امروز خبری مبنی بر نصب موشک کروز با برد ۱۵۰۰ کیلومتر در آینده نزدیک توسط سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوا فضای سپاه اعلام شد که بحثی بسیار مهم است. در کنار بحث ها و چالش های فنی این مسئله، در صورتی که سپاه موفق به انجام این حرکت شود باید گفت که سوخو ۲۲ در ایران از یک هواپیمای تهاجمی تاکتیکی به یک حامل موشک استراتژیک بدل شده و نقشی را بر عهده خواهد گرفت که تقریبا تا به امروز در هیچ جای دنیا بر عهده هواپیمایی مثل سوخو ۲۲ نبوده است. زمان مشخص خواهد کرد که چه وقتی این برگ برنده سپاه رو خواهد شد.

خانواده هواپیماهای سوخو با بهسازی ‌های مختلف از جمله هماهنگی با پهپادها برای نشانه‌گیری هدف و انتقال اطلاعات به آن (که در رزمایش پیامبر اعظم(ص) اعلام شد) و نیز تجهیز به تسلیحات جدید مانند موشک های متنوع، اکنون به قابلیت‌های عملیاتی خاصی دست یافته و می توانند ماموریت‌ های مهم و سرنوشت سازی را بر عهده بگیرند. روند ارتقاء و بهینه سازی سلاح ‌های هواپایه در کشور نیز با درک صحیح نیاز به توسعه بیشتر چنین سامانه‌ هایی در چند سال اخیر، سرعت بیشتری گرفته و با مشارکت بخش‌های خودکفایی وزارت دفاع، نهاجا و نیروی هوافضای سپاه از کیفیت بالاتری هم برخوردار شده است.
( به دلیل استفاده از گوشی عکس ها نتوانستم قرار دهم)
لینک خبر:
https://www.mashreghnews.ir/news/877886/۸-ویژگی-بسته-شگفت-انگیز-سپاه-برای-تحول-در-سوخو-۲۲-از-غلاف
پنجشنبه 04 مرداد 1397 - 20:28
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از espadan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: keyvanpersiangulf &wolong &crounus2000 &ahidk1 &arjemandi1357 &mehdi &hossein &alij &asd &payam72 &


تعداد ارسال ها: 68
تاريخ عضويت: 2 /5 /1396
تعداد تشکر کرده: 328
تعداد تشکر شده: 337
نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE بروز رسانی سوخو 22
بسته شگفت انگیز برای یه جنگنده50ساله؟؟؟؟این خبر جز مصرف داخلی اون هم برای کسانی که اطلاعی از ادوات نظامی ندارن به چه دردی میخوره؟ما کی اینقدر بدبخت شدیم؟
جمعه 05 مرداد 1397 - 10:32
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از arjemandi1357 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: espadan /hossein /alij /asd /mehdi /


تعداد ارسال ها: 91
تاريخ عضويت: 24 /10 /1395
تعداد تشکر کرده: 398
تعداد تشکر شده: 469
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE بروز رسانی سوخو 22
اقای ار جمندی مهم اون نیست که این جنگده چند سالشه مهم اینه که موشک های 1500 کیلوتری را از داخل خاک عراق شلیک کنه به سمت اسراییل و نیازی نباشه به شلیک موشک شهاب یا غیره
یا همین جنگده بره واسه در چا بهار و موشک هاشو شلیک کنه به دهانه اقیانوس هند و بره بخوره به ناو امریکایی لطفا نفوس بد نزن
جمعه 05 مرداد 1397 - 12:22
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از ahidk1 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: espadan /hossein /alij /crounus2000 /asd /mehdi /payam72 /galla /


تعداد ارسال ها: 45
تاريخ عضويت: 18 /4 /1397
سن: 33
تعداد تشکر کرده: 185
تعداد تشکر شده: 139
قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص)
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE بروز رسانی سوخو 22
نقل قول از espadan
به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، در یکی از بزرگترین طرح های اورهال و ارتقاء جنگنده ها در نیروهای مسلح، روز ۴ شنبه ۱۰ فروند هواپیمای تهاجمی سوخو ۲۲ (فیتر) که با سامانه ها و مهمات جدید مجهز شده اند، در پایگاه سپاه پاسداران در شیراز، به نیروی هوافضا تحویل داده شدند. این هواپیماها با توجه به ارتقاء های صورت گرفته روی آنها می تواند تا سالها، به عنوان یک هواپیمای تهاجمی در خدمت کشور باشد و نیازهای نیروهای مسلح در حوزه ای خاص و مورد توجه، برطرف سازد. هواپیمای های سری سوخوی ۲۲ از جمله میهمان ناخوانده بودند که به ایران پناهنده شده و در کنار تعدادی از جنگنده های دیگر مثل سوخوی ۲۴، میگ ۲۹ و میراژ اف ۱ توسط متخصصان دفاعی کشورمان مورد به روزرسانی و اورهال قرار گرفتند.
.........


دقت کردید که الان سپاه چه گاف بزرگی داد؟
به احتمال خیلی زیاد ارتش خیلی زودتر توانسته بود هواپیماهاش رو به موشک‌ها و تجهیزات جدید مجهز کنه ولی صداش رو در نیاورده بود.
این همه اسرائیلی‌ها با جاسوساشون زور زدن و آخرش اعلام کردن که طبق اخبار جاسوسان ما به احتمال زیاد نیروی هوایی ارتش ایران فلان است و بهمان و تا وقتی در جنگی رسمی وارد نشه نمیشه توان نظامیش رو شناخت.
سپاه خیل قشنگ اومد و لو داد که بله نیروی هوایی ما چه موشک‌ها و بمب‌های خفنی داره روی هواپیماهاش
درسته که ممکنه همه توانش رو سپاه رو نکرده باشه ولی برادر من، سردار عزیز، مگه مجبورت کردن بگی موشک کروز ۱۵۰۰ کلیومتری داری؟ چه کاریه آخه. نگی هم موقع عمل معلوم میشه. جایزه که نداره گفتنش. اگر هم برای مرعوب کردن دشمن و جلوگیری از جنگ میگی که بازم بنظرم این زیاده‌روی بوده.
صلاح مملکت خویش خسروان دانند (از ما گفتن)
جمعه 05 مرداد 1397 - 19:13
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از wolong به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: espadan /ahidk1 /hossein /alij /asd /payam72 /


تعداد ارسال ها: 24
تاريخ عضويت: 10 /2 /1396
تعداد تشکر کرده: 11
تعداد تشکر شده: 120
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE بروز رسانی سوخو 22
سنگ بزرگ نشانه نزدن است
امضاي کاربر : از پشت نقابمان عیان کن ما را
آیینه عبرت جهان کن ما را

اینجا هم ادعای یاری داریم
یک جمعه بیا امتحان کن ما را

جمعه 05 مرداد 1397 - 20:43
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از hadi1368 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: espadan /ahidk1 /hossein /alij /asd /


تعداد ارسال ها: 1
تاريخ عضويت: 5 /5 /1397
تعداد تشکر شده: 6
نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا

پاسخ : 7 RE بروز رسانی سوخو 22
در مورد غلاف نشانه گذاری خیلی ها گفتن که این غلاف عقاب ۱۱ است ولی متاسفانه اشتباه میکنند عقاب ۱۱ یک چیز دیگه است
http://www.uploadina.com/7eed58b4f8f15bb3/file_49149.jpg

در مورد بمب بالداز هم اون بمب بمب یاسین است که از ارتقای بمب mk81 درست شده
شنبه 06 مرداد 1397 - 10:34
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از toukeh به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahidk1 /hossein /alij /espadan /mehdi /asd /


تعداد ارسال ها: 200
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1269
تعداد تشکر شده: 1041

پاسخ : 8 RE بروز رسانی سوخو 22
اون لینک تبادل داده با پهبادها و رونمایی از فکور، اگر فردا دیدین یه پرنده باربری ساده شد سکوی پرتاب موشکهای ایرانی که از مرکز ایران بلند بشه و موشکهای خودش رو به سمت اهدافی در کشورهای مجاور شلیک بکنه، نباید تعجب کرد. کافیه دیتالینک مراکزمون با پهبادها و سکوی پرنده پرتاب موشک رو از خطر جمینگ دور نگه بداریم.
یکشنبه 07 مرداد 1397 - 08:54
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: arjemandi1357 /alij /espadan /crounus2000 /mehdi /asd /ahidk1 /payam72 /


تعداد ارسال ها: 424
تاريخ عضويت: 23 /1 /1395
تعداد تشکر کرده: 7445
تعداد تشکر شده: 2445
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 9 RE بروز رسانی سوخو 22
( این متن جهت توضیح موشک کروز با برد 1500 کیلومتر که در متن خبر مربوط به سوخو 22 ذکر شده ارسال می شود. البته خیلی خبر کلی و ناقصی منتشر شده است. بخصوص نوع هدایت موشک.)
به گزارش مشرق، طرح به کارگیری موشک کروز با برد 1500 کیلومتر قابل نصب بر روی هواپیمای سوخو 22 برای اولین بار در بازدید سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه از پایگاه هوایی شیراز و در مراسم رونمایی از 10 دستگاه هواپیمای سوخو 22 بهینه شده و ارتقا یافته مطرح شد.

نظر به اهمیت این خبر و نقش این دستاورد در ارتقای توانمندی‌های دفاعی کشور برای مقابله با تهدیدات دشمن و نیز پاسخ به برخی اظهارنظرهای غیرکارشناسی از سوی اشخاص ناآشنا به فناوری‌های نظامی در فضای مجازی که منجر به سوالاتی در افکار عمومی شده است، یکی از متخصصین و مدیران پروژه های موشکی نیروی هوا فضای سپاه در گفت وگویی به ارائه جزئیاتی پیرامون این دستاورد مهم پرداخت.

وی به‌کارگیری موشک‌های کروز زمین پایه، هواپایه و دریاپایه در بردهای مختلف را در ارتش‌های جهان دارای پیشینه و سابقه‌ای طولانی توصیف و تصریح کرد: این موشک‌ها از زمین و دریا به‌وسیله بوستر و پیشران اولیه پرتاپ شده و با روشن شدن موتورهای مرحله دوم که معمولاً از نوع جت می‌باشد، مسیر خود را ادامه می‌دهند؛ در نوع هواپایه نیز هواپیما نقش پیشران اولیه را ایفا می‌کنند.

این کارشناس هوافضای سپاه با بیان اینکه ساخت و تولید موشکهای کروز دریایی و زمین به زمین در ایران سابقه چندین ساله دارد، اظهار کرد: نیروی هوافضای سپاه به همت متخصصان جهادگر داخلی و با استفاده از زیرساخت موشک‌های کروز زمین پایه، اقدام به طراحی و ساخت موشک کروز با برد 1500 کیلومتر کرده است.

وی هدف عملیاتی موشکهای کروز هوا پایه را انهدام اهداف از پیش تعیین شده در فواصل تا 1500 کیلومتر عنوان و خاطرنشان کرد: ناوبری این موشک با استفاده از Ins ، Gps ، Glonass ، Tercomو Dsmac است.

منبع: https://www.mashreghnews.ir/news/881900/سپاه-جرئیات-موشک-کروز-۱۵۰۰-کیلومتری-را-اعلام-کرد
جمعه 19 مرداد 1397 - 17:47
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از espadan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: mehdi /ahidk1 /alij /payam72 /hossein /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش