نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
hasanali آفلاينتعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22482
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

برگزاری اجلاس فرماندهان دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور 35 کشور جهان در تهرا
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در افتتاحیه اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه سر تسلیم در مقابل آمریکا و متحدانش فرود نیاورده و نخواهد آورد و با اتکا به توان خود، دست برادری به سوی همسایگان دراز کرده است.به گزارش فارس، اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، حجت‌الاسلام محمدحسنی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، دریادار حبیب‌الله سیاری رئیس ستاد ارتش، دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و جمع دیگری از فرماندهان نظامی برگزار شد.
در این اجلاس 35 هیئت عالی‌رتبه نظامی از 35 کشور جهان حضور داشته و دیروز به صورت رسمی ریاست دوساله و دوره‌ای اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند به جمهوری اسلامی ایران واگذار شد.
اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند، بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران است.
ایران سر تسلیم مقابل آمریکا
و متحدانش فرود نمی‌آورد
سردار سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح طی سخنانی در افتتاحیه اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند در تهران اظهار داشت: بدون تردید نظام سنتی دوقطبی در جهان فروپاشیده و قدرت‌های جدیدی در غرب و شرق سر برآورده‌اند.
وی افزود: البته برخی قدرت‌ها و بازیگران منطقه‌ای واقعیات نوین جهان را برنمی‌تابند و متاسفانه هیچ منطقه‌ای از جهان از آسیب‌ها در امان نیست.
باقری ادامه داد: آمریکا و برخی قدرت‌ها با اعزام واحدهای نظامی به مناطق مختلف و بکارگیری ادبیات زور، بی‌نظمی را در جهان گسترش می‌دهند.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: آمریکا با حمایت از داعش، بخش بزرگی از غرب آسیا را دچار بحران کرده و زمینه آواره شدن و کشته شدن را فراهم آورده است. سرلشکر باقری حمله اخیر هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه را مصداق بارز رفتار غیرقانونی دانست و گفت: آنان با صدور تسلیحات به کشورهای مختلف منطقه از جمله عربستان، زمینه ایجاد جنگ را فراهم می‌کنند.
وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه سر تسلیم در مقابل آمریکا و متحدانش فرود نیاورده و نخواهد آورد و با اتکا به توان خود، دست برادری به سوی همسایگان دراز کرده است.
اجازه ندهید قدرت‌های سلطه‌گر
در منطقه تصمیم بگیرند
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در حاشیه همایش بین‌المللی نیروهای دریایی در جمع خبرنگاران گفت: نیروی دریایی ارتش در طول 2 سال آینده با ریاست بر اجلاس فرماندهان کشورهای حاشیه اقیانوس هند، برگزاری رزمایش‌ها و اقدامات عملی مشترک را دنبال می‌کند.
سرلشکر باقری اظهار داشت: هماهنگی این کشورها می‌تواند امنیت اقیانوس هند را تأمین کند و هرچه این کشورها بیشتر با هم هماهنگ باشند و اجازه ندهند قدرت‌های سلطه‌گر جای آنها تصمیم بگیرند امنیت بهتری در منطقه حاکم می‌شود.
برای برگزاری رزمایش‌های مشترک
در اقیانوس هند تصمیم‌گیری خواهد شد
معاون هماهنگ‌کننده ارتش نیز در حاشیه اجلاس بین‌المللی نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه فرماندهان کشورهای حاشیه اقیانوس هند که چهارشنبه برگزار می‌شود برای برگزاری رزمایش‌های مشترک تصمیم‌گیری خواهد شد.
به گزارش فارس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری اظهار داشت: این نشانه اقتدار و توانمندی این نیرو است که امنیت را در آب‌های بین‌المللی ایجاد کرده است و جایگاه خودش را با اقتدار در جهان به نمایش گذاشته است.
سیاری ادامه داد: 8 سال پیش اجازه برگزاری این همایش را از فرماندهی کل قوا گرفتیم و 2 سال پیش در بنگلادش واگذاری ریاست این همایش به ایران تصویب شد.
معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: در جلسه فرماندهان که چهارشنبه برگزار می‌شود تصمیم برای برگزاری رزمایش‌های مشترک در اقیانوس هند اتخاذ خواهد شد البته در این همایش برای رزمایش‌های رزمی تصمیم‌گیری نمی‌شود بلکه این رزمایش‌ها در جهت هماهنگی بیشتر و بحث مبارزه با دزدی دریایی خواهد بود.
امنیت دریایی مسئله‌ای جمعی و جهانی است
فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز طی سخنانی در افتتاحیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند گفت: امنیت دریایی مسئله‌ای جمعی و جهانی است که متضمن زنجیره کسب ثروت و بهره‌مندی ملت‌ها از منافع دریا است.
امیر دریادار حسین خانزادی اظهار داشت: امنیت دریایی، حاصل توجه کشورهای ساحلی به دریاهای پیرامونشان، آگاهی محیطی از دریا، تشکل ائتلاف‌های هم‌افزا برای دستیابی به امنیت بسیط و فراگیر جمعی و ممانعت از تحمیل ترتیبات امنیتی نامطلوب توسط دیگران است.
خانزادی گفت: در این بین نیروی دریایی در اندازه‌ای معقول و متناسب با وزن ژئوپلتیک و منافع کشورها یکی از مهمترین عوامل محدودکننده بستر شکل‌گیری کانون‌های ناامنی در مناطق دریایی است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: در مقابل منافعی که مجاورت با دریا برایمان فراهم آورده است تکالیفی داریم که اگر به موقع و با کیفیت مطلوب به آنها نپردازیم عرصه را برای حضور نامشروع دیگران فراهم کرده‌ایم.
دریادار خانزادی خاطرنشان کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی تلاش خواهد کرد در طول برگزاری اجلاس، IONS اقدامات عملی‌تری در راستای دستیابی به اهداف خود داشته باشد.

http://kayhan.ir/fa/news/130688/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-35-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86
امضاي کاربر :
سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - 21:43
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd &alij &


تعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22482

پاسخ : 1 RE برگزاری اجلاس فرماندهان دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور 35 کشور جهان در تهرا
امیر خانزادی خبر داد؛تهران میزبان اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای اقیانوس هند

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اجلاس بزرگ فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند از روز دوشنبه این هفته به میزبانی نیروی دریایی راهبردی ارتش در تهران برگزار می‌شود. به گزارش رکنا ، امیر دریادار حسین خانزادی صبح امروز در نشست خبری اظهار داشت: اجلاس بزرگ فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (IONS) از روز دوشنبه دوم اردیبهشت به میزبانی نیروی دریایی راهبردی ارتش در هتل اسپیناس تهران برگزار می‌شود و تا ۵ اردیبهشت ادامه دارد.
وی افزود: اجلاس کشورهای شمال اقیانوس هند شامل ۲۳ عضو دائم و ۹ عضو ناظر است و نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز جزو اعضای دائم این اجلاس است.فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: این اجلاس که تاکنون پنج دوره آن در کشورهای مختلف برگزار شده، بزرگترین اجلاس نظامی تاریخ ایران است که میزبانی آن از ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ به مدت ۲ سال برعهده نداجا بوده و قرار است که حدود ۳۵ هیئت عالی رتبه نظامی از کشورهای مختلف جهان برای شرکت در این اجلاس ۲ روزه، به تهران سفر کنند.امیر خانزادی به ویژگی های خاص اقیانوس هند اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران و خلیج فارس در کانون منطقه راهبری غرب آسیا قرار گرفته اند و روزانه حدود ۱۷ میلیون بشکه نفت از این منطقه صادر می شود و استراتژیست های جهان، غرب آسیا را مرکز می دانند.وی ادامه داد: انگلستان و دیگر کشورها عملا در حاشیه جهان قرار گرفته اند و در طول تاریخ همواره تلاش کرده اند که به منطقه استراتژیک غرب آسیا دست بیابند و امریکا هم با دلایل مختلف تلاش دارد در منطقه ما حضور داشته باشد و به همین دلیل ناوگان پنجم خود را در این منطقه مستقر کرده اند.امیر خانزادی به مسئله دزدان دریایی اشاره کرد و گفت: دزدی theft در یایی از سال ۲۰۰۰ بسیار مطرح شد و آنها با استفاده از تجهیزات بسیار پیشرفته ای، موجب نا امنی دریاها شدند و از سال ۲۰۰۷ نیز گستره دزدی دریایی از آفریقا تا سواحل هند رسید و هزینه های بسیاری را برای کشورها داشت، اما حضور نیروی دریایی ارتش با اعزام ۵۲ ناوگروه موجب امنیت برای تجارت دریایی کشورمان و منطقه شد.وی ادامه داد: از سال ۲۰۰۸ با پیشنهاد هند، اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس شکل گرفت و از سال ۲۰۱۸ میزبانی آن به مدت ۲ سال به عهده ایران و نیروی دریایی ارتش گذاشته شد البته آمریکا بسیار تلاش کرد به عنوان عضو ناظر در این اجلاس حضور داشته باشد اما با حضور و مخالفت ایران نتوانستند به این مهم دست بیابند.فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: این اجلاس از دوم تا پنج اردیبهشت در تهران برگزار می شود و در آن میهمانانی از همسایگان دریای خزر و کشورهای اروپایی حضور دارند.وی ادامه داد: در حاشیه این اجلاس دیدارهای دو و چند جانبه ای صورت می پذیرد و در روز پایانی یک جلسه محرمانه با حضور کشورهای حاشیه اقیانوس هند و کشورهای ناظر برگزار می شود که بسیار مهم است.امیر خانزادی تصریح کرد: برای افزایش توان نیروی دریایی ارتش ناوشکن "سهند" که ازمایش های دریایی را انجام داده در ماه های آینده به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق می شود . فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خاطر نشان کرد: در نظر داریم در آینده ای نزدیک یک رزمایش مشترک برای مقابله با دزدان دریایی برگزار کنیم


https://www.rokna.net/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-74/374270-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AC%D9%84%D8%A7%D8%B3-%D9%81%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3-%D9%87%D9%86%D8%AF
امضاي کاربر :
سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - 21:46
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /alij /


تعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22482

پاسخ : 2 RE برگزاری اجلاس فرماندهان دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور 35 کشور جهان در تهرا
ریاست اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند رسما به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران واگذار شداجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند از ساعتی قبل در تهران آغاز شد.در این مراسم که فرماندهان عالیرتبه کشورمان و هیات های اعزامی از 35 کشور در آن حضور دارند، ریاست دو ساله این اجلاس از سوی آدمیرال نظام الدین احمد فرمانده نیروی دریایی بنگلادش رییس پیشین اجلاس به دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران واگذار شد.
تمبر یادبود اجلاس IONS - 2018 نیز به طور مشترک توسط سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان، دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش و آدمیرال نظام الدین احمد فرمانده نیروی دریایی بنگلادش باطل شد.در پایان نیز میهمانان خارجی اجلاس با سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرماندهان نظامی کشورمان عکس یادگاری گرفتند.فارس
امضاي کاربر :
سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - 21:52
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /alij /


تعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22482
[Custom_Field_Content]

پاسخ : 3 RE برگزاری اجلاس فرماندهان دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور 35 کشور جهان در تهرا
فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفتگو با شبکه العالم مطرح کرد:
برای امنیت در اقیانوس هند نیازی به حضور دیگران نیست/ اهداف و محورهای اصلی اجلاس IONS در تهران/ تشکیل گروه رزمی مشترک تحت پرچم کشورها و تحت ائتلاف IONS/ برگزاری رزمایش های مشترک دریایی/ علت حضور ایران در دریاهای آزاد
يکشنبه 2 ارديبهشت 1397 - 20:33 فرمانده نیروی دریایی ارتش در گفتگو با شبکه العالم گفت: امروز تقریبا 10 سال از آغاز اجلاس IONS می گذرد، این اجلاس هر 2 سال یکبار تشکیل جلسه می دهد و تا به امروز 5 نشست تشکیل شده است و تهران میزبان ششمین نشست IONS است، هدف مهم این اجلاس دستیابی به امنیت جمعی است و به همین دلیل یکی از موضوعات آن برگزاری نشست و تمرین های مشترک دریایی است العالم - ایران / سیاسیامیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش پیرامون اجلاس بزرگ فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (IONS) که فردا به میزبانی نیروی دریایی ارتش در تهران برگزار می شود، در گفتگو با شبکه العالم گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، میزبان یک رویداد بزرگ تاریخی برای نیروهای مسلح است؛ بزرگترین گردهمایی نظامی فرماندهی اقیانوس هند طی روزهای آینده در شهر تهران برگزار می شود؛ در این رویداد 23 کشور منطقه اقیانوس هند شرکت می کنند و همچنین در طول آن امنیت دریا و اهمیت آن مورد بررسی و گفتگو قرار می گیرد.فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص سایر محورهای این اجلاس گفت: محور اصلی این اجلاس امنیت دریایی است اما در کنار آن اهمیت اقتصاد دریایی، خلا های قانونی برای دست یابی به امنیت دریا و حقوق بین الملل دریا صحبت می شود، بخشی از گفتگو ها متمرکز است بر اشتراک گذاری اطلاعات ما بین نیروهای دریایی برای افزایش همکاری ها؛ همچنین بر موضوع بلاهای طبیعی و دزدی دریایی که در منطقه اقیانوس هند طی سال های گذشته افزایش پیدا کرده است در این اجلاس تمرکز می شود.خانزادی همچنین اشاره کرد جمهوری اسلامی ایران طی سال های گذشته تلاش و همکاری گسترده ای برای مقابله با دزدی های دریایی انجام داده است.وی افزود: امروز تقریبا 10 سال از آغاز اجلاس IONS می گذرد، این اجلاس هر 2 سال یکبار تشکیل جلسه می دهد و تا به امروز 5 نشست تشکیل شده است و تهران میزبان ششمین نشست IONS است، هدف مهم این اجلاس دستیابی به امنیت جمعی است و به همین دلیل یکی از موضوعات آن برگزاری نشست و تمرین های مشترک دریایی است، متاسفانه این مهم تا به امروز اتفاق نیفتاده است و یکی از دلایل آن طولانی شدن تصویب منشور آن است؛ برای تصویب منشور برگزاری رزمایش های مشترک دریایی 6 تا 8 سال تلاش صورت گرفته است، کشورها ابتدا باید به اجماع در خصوص اهمیت منشور می رسیدند و در نتیجه آن اهمیت رزمایش برای آن ها مشخص می شد؛ ما امیدواریم اولین رزمایش مشترک را طی سال های آینده برگزار کنیم.امیر دریادار حسین خانزادی تصریح کرد: نیروهای دریایی بنگلادش که پنجمین رئیس دوره ای این اجلاس ها بود، توانست با یک اقدام مناسب اولین رزمایش مشترک امدادی را در خلیج بنگال برگزار کند، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این رزمایش یک فروند ناو شکن و یک فروند ناو پشتیبانی را ارسال کرد، این برنامه دست آورد های بسیاری را داشت و امیدواریم گامی مهم در شکل گیری یک گروه رزمی در قالب پرچم های کشورهای مستقل و تحت ائتلاف IONS بتوانند موضوع اهمیت جمعی را فراهم کنند.فرمانده نیروی دریایی ارتش در خصوص اهمیت برگزاری این نشست ها تصریح کرد: سالها طول می کشد یک فرمانده نیروی دریایی بتواند با 30 تا 35 کشور گفتگو کند و محورهای همکاری را مورد بررسی قرار دهد، این اجلاس توانسته این 30 تا 35 کشور را کنار هم جمع کند تا با یکدیگر گفتگو داشته باشند، این اجلاس همچنین کشورهای مختلف را نسبت به مسئولیت خود در حوزه امنیت مرزهای دریایی هوشیار می کند.وی افزود: یکی از افق های برگزاری این نشست دستیابی به یک ائتلاف منطقه ای است؛ ما امیدواریم با کشورهای مستقل و آزاد بتوانیم با یکدیگر به یک ائتلاف دریایی دست پیدا کنیم و این موضوع مورد اجماع قرار گیرد که برای امنیت در اقیانوس هند نیازی به حضور دیگران نیست، کشورهای منطقه می توانند با همکاری یکدیگر امنیت را فراهم کنند.امیر دریادار حسین خانزادی پیرامون تهدیدات حوزه دریانوردی ایران اشاره کرد: هر کشور دریایی که بخواهد از قبال دریا ثروت افزایی کند و دست به اقدامات اقتصادی بزند با تهدیدهایی روبرو است، در سال 1357 با وقوع انقلاب شکوهمند جمهوری اسلامی؛ مردم ایران دست استکبار جهانی را از جغرافیای این مرز و بوم کوتاه کردند، استکبار همواره در صدد بازگشت به این منطقه است، این منطقه از لحاظ استراتژیک از اهمیت بالایی برخوردار است، این منطقه از لحاظ استراتژیست های مطرح دنیا «مرکزِ مرکزِ دنیا» است، ایران قابلیت دسترسی به چهار گوشه جهان را دارد، در مقابل انگلستان و آمریکا کشورهایی هستند که در حاشیه جهان قرار گفته اند، کشورهایی که در حاشیه جهان قرار گرفتند سالها تلاش کرده اند خود را وارد این منطقه بکنند به همین خاطر است که استکبار جهانی ناوگان های خودش را در سراسر جهان گسترش داده است من جمله در منطقه ما؛ ناوگان پنجم آمریکا در اینجا حضور دارد و اگربه تدابیر مقام معظم رهبری طی سالهای گذشته توجه داشته باشیم ، ایشان همواره تاکید کردند که دشمنی که ما احتمال تهدید او را می دهیم کسی است که در اقیانوس ها گسترش پیدا کرده است .وی افزود: ما در همسایگی و در مرزهای خودمان هیچ کشوری را تهدید نمی بینیم همسایگان ما همواره دوستان ما هستند و قرار است در کنار هم و به کمک همدیگر امنیت منطقه ایی مطلوبی را ایجاد کنیم؛بنابراین نکته ایی که اهمیت نیروی دریایی را برای جمهوری اسلامی ایران را برجسته می کند، وجود تهدیداتی است که به شکل نامطلوب پیرامون مناطق دریایی ما وجود دارند و از طرفی خود جمهوری اسلامی ایران منافعی در دریا دارد، بخشی از منافع جمهوری اسلامی ایران از طریق تجارت از دریا حاصل می شود ؛ همانطور که می دانید کشور ما یک کشور دریایی است کشوری است که بالغ بر سه هزار کیلومتر مرز دریایی دارد البته در بعضی از آمار ها طول سواحل را به پنج هزار و سیصد کیلومتر هم اشاره می کنند این شامل همه ی برجستگی ها و فرو رفتگی ها و جزایر می شود اما وقتی صحبت از مرز دریای می کنیم ما حدود سه هزار کیلومتر مرز دریایی داریم بنابراین از طریق این مرز گسترده دریایی که عملا سی درصد از مرزهای جمهوری اسلامی ایران می شود ما بالغ بر هفتاد درصد از تجارت دریایی مان در حال انجام است.فرمانده نیروهای دریایی ارتش در پاسخ به این سوال که آیا گسترش ایران در دریای سرخ یا مدیترانه برای برخی کشورها مثلا آمریکا یا بعضی کشورهای منطقه تحریک آمیز نیست؟ گفت: برابر حقوق بین الملل دریاها ، دریاهای آزاد متعلق به همه ی کشورهاست در واقع آن بخشی از کره زمین که هنوز مرزبندی نشده ، دریاهای آزاد است و در اختیار همه ی کشورهاست و می توانند از منافع آن بهرمند شوند با توجه به اینکه خطوط مواصلاتی دریایی ما آنچه که ما به آن خطوط مواصلاتی دریایی دور در منطقه ی خلیج عدن ،دریای سرخ و مدیترانه به سمت غرب و به سمت شرق از طریق مالاکا و دریای چین جنوبی وارد اقیانوس آرام می شود ؛ بنابراین می بینید که ما برای تامین امنیت شناورهایمان و کشتی های تجاری و نفتکش هایمان در دریا در شرایطی که نا امنی دریایی تحت عنوان دزدی دریایی در این مناطق زیاد شکل گرفته ، باید حضور پیدا کنیم و امنیت شناورهایمان را برقرار کنیم. دلیل عمده هم این است که جمهوری اسلامی ایران کشوری آزاد و مستقل است و این کار را مستقلانه انجام می دهد یعنی تحت پرچم هیچ اعتلافی برای این کار قرار نگرفته است.امیر دریادار حسین خانزادی پیرامون جلسات فرماندهان در طول نشست IONS اظهار داشت: در روز اول نیروهای دریایی کشورهای مختلف وارد جمهوری اسلامی ایران می شوند که امیدواریم امروز تا عصر بیشتر کشورها وارد شده باشند؛ در روز اول برای اینکه این کشوها با هم آشنا شوند ،ما یک جلسه ی میهمانی معارفه داریم که فرماندهان نیروهای دریایی، روسای هیات ها ، افسران نیروهای دریایی گرد هم می آیند و باهم یک گفتگو و خوش و بش سرپایی می کنند و به نوعی با هم آشنا می شوند در روز اول اجلاس که انشاالله فردا برگزار می شود ما افتاحییه اجلاس را خواهیم داشت و انتقال میزبانی از نیروی دریایی بنگلادش به نیروی دریایی ایران و عهده دار شدن ریاست دوره ایی آن به مدت دو سال؛ بعد از آن پنل های سخنرانی شکل می گیرد ما پیشبینی مان این است که در این اجلاس در مدت دو روز پنج پنل سخنرانی شکل بگیرد برای چهار تا از آنها محورهایی تعریف شده که بخشی از آنها حقوق و قوانین بین الملل است، بخشی از آنها به موضوع اقتصاد وصل می شود بخشی از آنها به موضوع امنیت مربوط می شود و بخشی از آنها به موضوع آینده نگاری امنیت دریایی ؛ امروز ما می دانیم تکلیفان چیست و شرایط چگونه است اما آینده با این تغییراتی که حوزه ی دریا دارد و خیلی هم رشد شتابانی دارد چه خواهد شد .وی در ادامه افزود: علاوه بر این ما یک پنل آزاد داریم که در آن کسانی که در ارتباط با سخنرانی هایی که انجام شد ،یا موضوعاتی که پیرامون اجلاس بوده نظر خواصی داشته باشند ، به آنها فرصت داده می شود تا به مدت ده دقیقه سخنرانی کنند؛ از آنجایی که برابر منشور اجلاس تنها کسانی می توانند در این اجلاس حضور داشته باشند که عضو اجلاس باشند یا ناظر اجلاس باشند ؛ طبیعی است که همه ی مهمانان ما نمی توانند در آن شرکت داشته باشند .فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: یکی از نکات مهمی که در این اجلاس وجود دارد رای گیری بر مبنای اجماع است یعنی حتی اگر یک کشور با یک موضوع مخالف باشد ،آن موضوع از دستور کار خارج می شود، برخی از کشورها به دنبال این هستند که برای دستیابی به یکسری منافع این شکل رای گیری را تغییر بدهند نقطه ی شروع این موضوع هم بر می گردد به اجلاس 2014 در کشور استرالیا که در آنجا با رای منفی نیروهای دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران آمریکا از نظارت دوره ایی بر اجلاس حذف شد ؛ آمریکایی ها درخواست داشتند که بر اجلاس بنگلادش نظارت داشته باشند که با حضور ما رای مخالف ما آنها از این اجلاس محروم شدند بنا براین از آن سال همه ی تلاش خود را می کنند تا به نوعی در این اجلاس تاثیرگزار باشند و شکل رای گیری را عوض کنند چون می دانند تا زمانی که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس عضو هستند همواره با این رای منفی مواجه خواهند بود بنابراین یکی از موضوعات مهمی که در این رای گیری خواهد شد و در مورد آن تصمیم گیری خواهد شد نحوه ی تصمیم گیری و رای گیری است، موضوعات دیگری که به آن پرداخته می شود : این اجلاس سه کار گروه دارد :1- کار گروه برقراری امنیت در دریا
2- کار گروه مقابله با بلایای طبیعی
3- و کار گروه تبادل اطلاعات وی خاطرنشان کرد: در مدت دو سال ریاست دوره ایی هر کشوری این کار گروه ها به ریاست کشور های داوطلب که عضو اجلاس هستند تشکیل جلسه می دهند طی سال گذشته کشور آفریقای جنوبی، هند و پاکستان عهده دار ریاست این سه کار گروه بودند و جلساتی را تشکیل دادند ، در این جلسات افسران ما شرکت کردند و تصمیمات مهمی گرفته شده پیشنهادهایی وجود دارد که در صحن جلسات محرمانه نتیجه اجلاس ها مطرح می شود و برای آنها تصمیم گیری می شود که چگونه اقدام شود . امیر دریادار حسین خانزادی گفت: یکی از موضوعاتی که ممکن است در این اجلاس مطرح شود، برگزاری اولین رزمایش تاکتیکی دریایی تحت قالب آیونزه یعنی از شکل امداد و نجات خارج شویم و یک رزمایش تاکتیکی دریایی برای مقابله با یک نوع تهدید منطقه ایی ، ممکن است این تهدید دزدی دریایی باشد یا هر چیز دیگری شکل آن . برای شکل دادن به همچون رزمایشی ما قطعا نیاز داریم تا به یک زبان و گفتمان مشترک برسیم پس نیاز به یک مجموعه کتبی داریم که در قالب آن زبان تاکتیکی را تعریف کنیم تا در دریا با کد ها بتوانیم با آن صحبت کنیم و اگر کشورهایی باشند که برای نظارت بر اجلاس بعدی درخواست میزبانی داشته باشند که احتمالا به میزبانی فرانسه باشد ، در آنجا درخواست نظارتشان مطرح می شود و اگر مخالفی نداشته باشد تصویب می شود تا بتوانند برای دوربعد در اجلاس حضور داشته باشند و بر مصوبات آن نظارت داشته باشند


امضاي کاربر :
سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - 21:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /alij /


تعداد ارسال ها: 4716
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7989
تعداد تشکر شده: 22482
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE برگزاری اجلاس فرماندهان دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند با حضور 35 کشور جهان در تهرا
توضیحات خانزادی درباره نشست فرماندهان نیروهای دریایی دریای خزرفرمانده نیروی دریایی ارتش به ارائه توضیحاتی درباره نشست فرماندهان نیروهای دریایی دریای خزر پرداخت.به گزارش ایسنا، امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه ششمین اجلاس فرماندهان نیروی دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند در جمع خبرنگاران در مورد نشست فرماندهان نیروهای دریایی دریای خزر گفت: این نشست در راستای همگرایی برای برقراری امنیت در دریای خزر که برای ما بسیار مهم است برگزار می‌شود.
وی افزود: هدف دیگر تشکیل این نشست این است که اجازه ندهیم هیچگونه نا امنی از بیرون بر این منطقه تحمیل شود و هیچ نیروی فرامنطقه‌ای و حتی یک بازیگر غیر دولتی از خارج از منطقه در دریای خزر حضور داشته باشد.خانزادی اظهار کرد: در این نشست معمولا ۵ کشور شرکت می‌کنند که هم اکنون نمایندگان ۳ کشور حاضر هستند که احتمال می دهیم دو کشور دیگر نمایندگانی در حد وابسته نظامی به این نشست اعزام کنند
امضاي کاربر :
سه شنبه 04 اردیبهشت 1397 - 21:56
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /alij /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش